Jakie są rodzaje hostingów?

2020-12-01

Różnorodność ofert hostingowych jest tak duża, że niedoświadczony użytkownik łatwo może wybrać produkt nie do końca spełniający jego wymagania. Ale tak jak w przypadku zakupu choćby nowego komputera nie podejmujesz decyzji w ciemno, bez sprawdzenia jego najważniejszych parametrów, tak samo wybierając konkretny hosting, musisz dowiedzieć się, czy zapewni Ci wszystkie oczekiwane funkcjonalności i rozwiązania. Pojawia się więc kluczowe pytanie - jak w takim razie wybrać hosting dla swoich sklepów internetowych?

Hosting stron internetowych - jak wybrać

Do zakupu należy podejść metodycznie, porównywać starannie poszczególne produkty pod kątem Twoich potrzeb, które, możesz wierzyć lub nie, będą rosły wraz z rozwojem Twojej strony internetowej. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ kiepskiej jakości hosting to wiele niedogodności i duże ryzyko - problemy z bezpieczeństwem, wolne ładowanie się strony, brak wsparcia technicznego i wiele innych. Jedne oferty będą kusiły Cię niską ceną, inne możliwością posiadania pełni administracji. Jaki więc hosting wybrać? Jakie są rodzaje hostingów? Oto wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć.

Hosting darmowy i płatny

Zacznijmy od całkowicie darmowych usług firmy hostingowej. To wygodne rozwiązanie dla początkujących, którzy prowadzą swoje strony wyłącznie w celach hobbystycznych. Zupełnie nie sprawdzi się w przypadku dużych, rozbudowanych projektów na przykład z branży e-commerce. Dlaczego? Ponieważ tego typu hosting zapewnia bardzo ograniczoną pojemność, co stanowi problem jeśli chcesz rozbudować swoją stronę i uzupełnić ofertę o nowe pozycje. Poza tym marna prędkość ładowania się strony internetowej również nie jest zaletą tego typu hostingu. Istotną wadą tej opcji są także limity transferów i brak możliwości tworzenia wielu baz danych. I jeszcze jedna rzecz, która zapewne należy do najbardziej irytujących - reklamy. W przypadku darmowego hostingu są one obowiązkowe.

Dlatego też, jeśli masz w planach zarabianie na swojej stronie internetowej, nie masz innego wyjścia jak wykupić hosting. Firmy hostingowe oferują usługi w różnych cenach i wariantach, wystarczy tylko wybrać taką, która zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby - dużą przestrzeń dyskową, spory transfer, poczta e-mail, brak reklam, możliwość tworzenia wielu baz danych i kopii zapasowych i wiele innych. To pozwoli zapewnić doskonałą jakość i funkcjonalność strony www oraz wysoki poziom bezpieczeństwa zawartych na niej danych. Pamiętaj także o tym, że w przypadku hostingu darmowego, Twoja strona internetowa nie może liczyć na wsparcie techniczne.

Podsumowanie: ograniczenia związane z darmowymi usługami są spore, ale są użytkownicy, którzy nie potrzebują wiele, to minimalne zasoby serwera są jak najbardziej wystarczające. Jeśli natomiast oczekujesz lepszej jakości, szybkości i bezpieczeństwa - zdecyduj się na płatny hosting. O jego różnych wariantach opowiadam poniżej.

Hosting współdzielony i serwer dedykowany

Kolejna ważna kwestia to wykup serwera. Możesz zdecydować się na jedną z dwóch opcji - serwer współdzielony lub dedykowany. Czym się różnią te rodzaje hostingów, jak to działa i na czym polega?

Hosting współdzielony to taki, którego przestrzeń dzieli kilka lub kilkanaście stron internetowych. Wykupienie takiego serwera jest bardzo tanie - to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych rocznie.  Ale oczywiście istnieją konsekwencje tak niskiej ceny. Należy do nich brak własnych zasobów - pamięć, prędkość czy przepustowość, a nawet IP dzielisz z innymi. A to oznacza, że intensywne działania na jednej ze stron mogą spowolnić ładowanie się Twojej. Rośnie także ryzyko złapania wirusa. Poza tym może się zdarzyć, że nie otrzymasz dostępu do panelu administracyjnego, a wówczas każdą zmianę musisz zgłaszać do właściciela, co jest szalenie irytujące.

Podsumowanie: hosting współdzielony jest bardzo tani, a przez to również bardzo okrojony pod względem wyboru, jakości usług czy opcji dodatkowych. Przez ograniczone parametry nie nadaje się dla dużych i komercyjnych stron, których celem jest przynoszenie zysku firmie, ale osoba prowadząca blog czy poradnik będzie z niego zadowolona.

Druga opcja to serwer dedykowany, czyli posiadany na wyłączność. Oznacza to, że  konkretny serwer jest przeznaczony dla nas. I to jest rozwiązanie idealne dla dużych, rozbudowanych stron o charakterze komercyjnym, zapewnia bowiem nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa, ale także pełną kontrolę nad tym, co dzieje się na stronie. Cena serwerów dedykowanych jest wysoka i rozpoczyna się od kilkuset złotych wzwyż za rok, ale korzyści z jego posiadania są jej z pewnością warte. Pełne uprawnienia administracyjne, możliwość optymalizacji, dedykowany adres IP, najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki tworzeniu kopii zapasowych i brak reklam na stronie - to zalety, o których warto wiedzieć.  

Podsumowanie: serwer dedykowany to przede wszystkim niezależność, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. To usługa dla strony, która przynosi swojemu właścicielowi konkretny zarobek. Z pewnością jednak jest warta swojej ceny.

Hosting VPS

Kolejnym rodzajem hostingów jest Virtual Private Server, czyli tak zwany hosting VPS. Opiera się na posiadaniu części serwera na własność. Jest to niejako rozwiązanie pośrednie pomiędzy serwerem współdzielonym a dedykowanym. Podobnie jak serwer dedykowany, VPS zapewnia właścicielowi posiadanie własnych zasobów takich jak pamięć, pojemność dysku, numer IP oraz prędkość serwera. Ponadto każdy z właścicieli serwera otrzymuje dostęp do panelu administratora, a więc funkcjonowanie strony nie jest w żaden sposób uzależnione od innych działających na tym samym serwerze stron, tak jak to miało miejsce przy serwerze współdzielonym.

Serwer VPS to rozwiązanie stworzone wręcz dla tych osób, które cenią sobie wysoką jakość, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Ten rodzaj serwera oferuje dość zaawansowane opcje, więc wiedza o zarządzaniu serwerami z pewnością się przyda. Z usługi VPS skorzystają zarówno firmy małe, posiadające niezbyt rozbudowaną stronę internetową, jak i całkiem duże, w zależności od rodzaju hostingu zapłacisz za nią od około 80 do 500 zł za rok.

Podsumowanie: hosting VPS to idealne połączenie zalet serwera współdzielonego i dedykowanego. Dobry poziom bezpieczeństwa strony i danych, niezależność od innych użytkowników usługi, kontrola nad działaniem hostingu, a do tego przystępna cena.

Hosting w chmurze obliczeniowej 

Serwer w chmurze jest usługą coraz częściej docenianą i wybieraną. Dlaczego? Z pewnością dlatego, że zapewnia użytkownikowi bardzo dużą elastyczność (na przykład pamięć RAM można szybko i bezproblemowo rozbudować) oraz wiele możliwości konfiguracji. Poza tym pozwala także na przetwarzanie bardzo dużych ilości danych bez ryzyka przeciążenia. Największą chyba zaletą, którą oferuje użytkownikom serwer w chmurze, jest to, że jest on doskonale zabezpieczony na wypadek jakiejkolwiek awarii - w jej przypadku jest natychmiast przenoszony w inne miejsce. To doskonałe rozwiązanie dla firm sprzedających swoje usługi czy produkty za pośrednictwem strony internetowej. Dodatkowo hosting współdzielony można zamówić we wspólnej infrastrukturze, równocześnie zachowując pełną autonomię.

Podsumowanie: hosting w chmurze jest bardzo zaawansowany technologicznie, a więc jego obsługa wymaga specjalistycznej wiedzy odnośnie zarządzania serwerami. Jest wyjątkowo bezpieczny i funkcjonalny, elastyczny, skalowalny oraz daje pewność poprawnego działania niezależnie od sytuacji. Koszty są relatywnie niskie i można wybrać jeden z dwóch sposobów rozliczenia za korzystanie z usługi.

Zalety i wady hostingu

Jakie są rodzaje hostingów, już wyjaśniliśmy powyżej. Jednakże w celu utrwalenia prezentujemy tabelkę, która na pewno ułatwi rozeznanie się w świecie hostingu i podjęcie odpowiedniej decyzji zakupowej dla swojej witryny.

Jaki hosting wybrać dla swojej strony internetowej

Wiecie już, jakie są rodzaje hostingów. Znacie ich charakterystykę, dla jakiej witryny wybrać daną opcję, macie świadomość na temat wszystkich wad oraz zalet. Ich ilość nie jest może oszałamiająca, ale każdy znajdzie wśród nich taki hosting, który zaspokoi wszystkie jego potrzeby. Nie wiesz, na który z rodzajów hostingów powinieneś się zdecydować? Warto wziąć pod uwagę wielkość, funkcjonalności i cel prowadzenia swoich stron internetowych i właśnie pod kątem tych parametrów wybrać konkretne rozwiązanie.

 

Hosting z HTTP/2

Szukasz szybkiego hostingu z HTTP/2? Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

Sprawdź

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus