Różnice między usługami hostingowymi

Damian Szewczyk 2012-08-24

Cześć! Wiecie czym różnią 4 rodzaje usług hostingowych : hosting współdzielony, serwery VPS, serwery dedykowane i cloud serwery?

Hosting współdzielony

Jest to najpopularniejszy rodzaj usług hostingowej. Całą robotę z ustawieniami serwera, z dbaniem o niego robi firma oferująca usługę. Nie musimy posiadać praktycznie żadnej wiedzy informatycznej aby korzystać z tego typu usług.  Wystarczy zamówić hosting, wykupić domenę i dzięki kilku kliknięciom możemy mieć swoją własną stronę www. Co prawda współdzielone z innymi użytkownikami środowisko oraz łatwość obsługi niesie za sobą ograniczenia z konfigurowalnością serwera, ponieważ dostosowywanie go pod jednego użytkownika destabilizowało by go dla innych osób trzymających swoje strony na tym samym serwerze. Jednak tak naprawdę dla zwykłego użytkownika hostingu współdzielonego te ograniczenia nie będą w ogóle zauważalne. Dlaczego? Ponieważ taki hosting jest przeznaczony dla małych i średnich zastosowań komercyjnych, takich jak strony wizytówki czy niewielkie sklepy Internetowe, oraz do zastosowań prywatnych, a dla takiego użytkownik najważniejsza nie będzie możliwość konfiguracji serwera, tylko łatwość jego obsługi, niska cena, oraz stabilność, a to hosting współdzielony zapewnia w 100%. Na obecną chwilę w operatorzy hostingów współdzielonych korzystają z programów separujących użytkowników. Ma to na celu zabezpieczenie przed wykorzystaniem zasobów całej maszyny przez jednego użytkownika. Dzięki temu nie musimy się obawiać sytuacji, w której nasza strona przestanie być dostępna,  bo inny użytkownik wykorzysta całą moc serwera. W tym miejscu należy wspomnieć o pewnej bolączce hostingu współdzielonego. Korzystając z hostingu współdzielonego możemy cierpieć za grzechy innych. Dlaczego? Ponieważ wszyscy korzystający z jednego serwera mają ten sam adres IP ( własny adres jest dodatkowo płatną opcją). Wyobraźmy sobie sytuację, że na jednym serwerze działają dwie strony mające w swoich bazach dużo tych samych adresów e-mail. Jeden z użytkowników kulturalnie koresponduje ze swoimi klientami, drugi natomiast zdobył te adresy na jakiejś giełdzie i zaczyna rozsyłać spam. Zdenerwowany odbiorca blokuje jego adres i… wtedy urywa się jego korespondencja z uczciwym użytkownikiem, ponieważ obydwaj, dobry i zły mają te same adresy IP. Jednak nie ma się czym przejmować, jest na to skuteczne lekarstwo. Wystarczy u naszego usługodawcy zamówić własny adres IP. Dzięki temu nie będziemy narażeni na konsekwencje nieetycznych działań innych użytkowników serwera.

Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą hostingu: https://www.kylos.pl/hosting/

Serwery VPS (Virtual Private Server)

Serwer VPS jest rozwiązaniem pośrednim między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Serwer VPS można nazwać „wirtualną dedykowaną maszyną". W jaki sposób działa takie rozwiązanie hostingowe? Na serwerze instalowany jest warstwa wirtualizująca, dzięki czemu każdy użytkownik dostaje swoją maszynę wirtualną, czyli wszystkie zasoby ram, cpu i hdd. Na jednej fizycznej maszynie może istnieć kilka wirtualnych serwerów, każdy z gwarancją mocy i zasobów dostępnych dla użytkownika. Serwery VPS dają nam niemal dowolne możliwości konfiguracji i zarządzania, dzięki temu, że warstwa wirtualizująca zamienia fizyczne zasoby w wirtualne, dzięki czemu możemy zainstalować dowolne środowisko.. Do tego dostajemy dostęp do konsoli SSH, co pozwala nam niemal w pełni go kontrolować i konfigurować. Każdy, kto będzie miał potrzebę i odpowiednią wiedzę, będzie mógł w pełni konfigurować swój serwer VPS, instalować na nim wybrane przez siebie narzędzia i środowiska. Dla tych, którzy nie mają takich potrzeb , serwery VPS wyposażone są w panele administracyjne, znane z hostingów współdzielonych. Korzystając z VPS mamy możliwość użytkowania dodatkowych, wolnych, nie wykorzystywanych przez innych użytkowników zasobów w „luźniejszych” godzinach, na przykład w nocy. Wtedy nasz serwer jest jeszcze bardziej wydajny i ma większą moc, a my za tę korzyść nic nie płacimy. Jednak musimy pamiętać, że w godzinach szczytu możemy liczyć jedynie na to, za co zapłaciliśmy. Skoro mówimy już o dostępnych zasobach, warto wspomnieć, że na serwerze VPS do pewnego momentu w dość łatwy sposób możemy rozbudować naszą maszynę wirtualną, wraz ze wzrostem naszych zapotrzebowań.

Szukasz wydajnego serwera VPS? Zajrzyj do naszej oferty: https://www.kylos.pl/serwery-vps/

Serwer dedykowany

W przypadku serwerów dedykowanych mamy dwie możliwości. Albo wynajmujemy całą maszynę od usługodawcy, albo wstawiamy do jego serwerowni swój sprzęt. Drugie rozwiązanie, zwane kolokacją jest zdecydowanie mniej wygodne, ponieważ na starcie musimy zainwestować bardzo duże pieniądze na zakupienie serwera, dodatkowo trzeba też opłacać dzierżawę serwerowni. Jednak największą niedogodnością jest konieczność zapewnienia pełnej obsługi technicznej dla swojego serwera. Wszelkie naprawy i awarie musimy usuwać we własnym. Jeżeli serwer padnie, do czasu jego naprawy nie istniejemy w sieci. Do tego na start musimy wydać bardzo duże pieniądze na maszynę. Zasadniczo, żeby się w to bawić trzeba mieć bardzo duże fundusze i jeszcze większe samozaparcie. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wykupienie serwera dedykowanego. Korzystając z serwera dedykowanego mamy możliwość jego konfiguracji pod własne potrzeby. Sami wybieramy system i narzędzia na jakich będzie on pracował. Serwery dedykowane są przeznaczone dla największych i najbardziej wymagających użytkowników chcących mieć absolutną pewność stabilności swoich rozwiązań.

Cloud serwer

Cloud serwery to najmłodszy rodzaj usług hostingowych. Kompilują w sobie koszty utrzymana na poziomie serwerów VPS z możliwościami konfiguracyjnymi serwerów dedykowanych. Na czym to polega? Klasyczny serwer to taki bardzo rozbudowany i bardzo wydajny komputer, jednak cały czas narażony na awarie. Gdy się zdarzy, udostępniane przez nas w sieci zasoby, aż do czasu jej zlikwidowania nie są dostępne. W przypadku Cloud serwerów nie mamy takich problemów, ponieważ nie dostajemy dla siebie pojedynczego urządzenia, a jedynie zasoby z klastra serwerów. W razie awarii nasza wirtualna maszyna jest przenoszona błyskawicznie w inne miejsce, a brak dostępu do naszej strony trwa kilka minut.  Dzieje się tak, ponieważ serwery cloud są zbudowane z bardzo dużej ilości potężnych fizycznych serwerów. Właśnie dlatego w przypadku awarii jednego fizycznego sprzętu nasza wirtualna jest uruchamiana na innej maszynie fizycznej. Zwiększa to redundancję minimalizując ryzyko niedostępności naszych zasobów. Korzystając z chmury obliczeniowej mamy możliwość bardzo łatwego korzystania ze snapshotów, czyli migawek, czyli mówiąc po ludzku, możemy zrobić „zdjęcie” naszych danych, by w ciągu kilku sekund powrócić do nich w razie awarii. Jednak najciekawszą możliwością oferowaną przez clodu serwery jest pełna elastyczność w zarządzaniu zasobami. Za pomocą kilku ruchów myszki możemy rozbudować naszą wirtualną maszynę zgodnie z tym, czego potrzebujemy. Na czym to polega? 17 sierpnia potrzebujemy 4 GB pamięci RAM a 20 już 6? Żaden problem, wystarczy kilka ruchów myszką i już rozbudowaliśmy nasz serwer! I co najważniejsze, w przypadku Cloud serwerów płacimy dokładnie tylko za to, z czego korzystamy. Opłaty pobierane są jedynie za zasoby z których korzystamy.

A z jakich usług Wy korzystacie?

Napiszcie w komentarzu, a jakiego rodzaju usługi Wy korzystacie.

Hosting z dyskami SSD

Szukasz szybkiego hostingu z dyskami SSD? Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

 

Sprawdź nas

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus