Najczęstsze błędy przy zakładaniu strony www

Marcin Golis 2012-11-23

Założenie strony www to bułka z masłem? Nie! Dlatego przygotowałem dla Was listę najczęściej popełnianych przy zakładaniu strony Internetowej błędów.

 

Błąd numer jeden

Wielu ludzi sądzi, że „Strona internetowa to trampolina do rozwoju firmy, jak tylko powstanie od razu generuje zyski”. Niestety strona nie zacznie od razu na siebie zarabiać. Bez właściwej reklamy i pozycjonowania taka strona po prostu zginie w Internecie.

O co tu chodzi?

Musimy dobrze przemyśleć zawartość naszej strony. Witryna powinna być jak najbardziej czytelna i przejrzysta dla użytkownika, z prostą nawigacją i łatwym dostępem do najważniejszych treści. Postawmy się w roli potencjalnego użytkownika: niech to, co wydaje Ci się najistotniejsze z jego punktu widzenia, znajdzie się od razu w polu jego widzenia.

Chytry dwa razy traci

Jak najtaniej postawić własną stronę? Zlecić ją studentowi, zgłosić się do oferującego swoje usługi na portalach ogłoszeniowych albo skorzystać z usług firmy sprzedające generatory stron. Tanio jednak nie zawsze znaczy dobrze. Student będzie uczył się na Twojej stronie i nie zawsze uda mu się uzyskać pożądany efekt, pewne błędy od strony technicznej mogą pojawić się dopiero w dalszym etapie użytkowania strony. Co gorsza, studentowi może się po prostu nie chcieć kończyć Twojej strony, bo pochłonie go akademickie życie, a Ty zostaniesz bez strony i ze straconym czasem. Jeżeli chodzi o strony zakładane w 5 minut, nie jest to złe rozwiązanie dla osób, które potrzebują prostej witryny z małą ilością zakładek, ale na pewno nie spełni oczekiwań osoby, która potrzebuje rozbudowanych funkcjonalności i większej ilości rozwiązań.

Tani nie znaczy niedrogi, a darmowy bez kosztowy

Darmowy hosting to tylko masa niepotrzebnych reklam, za zdjęcie których trzeba będzie płacić. Do tego reklamy będą denerwować naszych gości.Tani hosting jest z kolei naszą oszczędnością tylko w pierwszym roku użytkowania strony. Firmy, które zajmują się hostingiem często działają w myśl zasady: promocja na start, później odrabiamy straty. Wtedy cena hostingu rośnie dwu- albo nawet trzykrotnie w stosunku do cen konkurencji. Pamiętajcie o możliwości korzystania z okresu testowego w firmach hostingowych!

Jeden błąd generuje drugi...

Promocyjne ceny postawienia strony, nie są już atrakcyjne, kiedy potrzebujemy później dokonać jakichkolwiek zmian na stronie. Często są to koszty większe niż samo wykonanie strony. W przypadku hostingu zdarza się, że zmuszeni jesteśmy dopłacić za przekroczenie limitu transferu za każdy dodatkowy 1 GB ponad określoną normę , czego nie jesteśmy świadomi podpisując umowę z firmą hostingową.

Zła domena

Wybierz taką nazwę, która będzie krótka i łatwa do zapamiętania, a użytkownicy łatwo skojarzą właściciela domeny. Najlepiej, aby znalazła się tam nazwa Twojej firmy, jeśli jest ona już zajęta, rozszerz ją o branżę, albo rodzaj usług. Zamiast NAZWAFIRMY.PL zarejestrujesz domenę NAZWAFIRMY-BRANŻA.PL, np. kylos-hosting.pl. Pamiętaj, że nazwa domeny ma wzbudzać zaufanie i tworzyć pozytywny wizerunek T; jeżeli działasz tylko na rynku polskim, wskazana będzie końcówka .pl.

Bagatelizowanie znaczenia strony www

Strona internetowa jest jak wizytówka naszej firmy, często też jest pierwszym kontaktem z firmą, więc w myśl zasady „jak cię widzą, tak cię piszą” należy zadbać o to, by to pierwsze wrażenie zrobić jak najlepsze, aby strona wyglądała i działała jak najlepiej przy założonym przez nas budżecie.

To już wszystko?

Zapewne nie, ponieważ są to tylko moje obserwacje. Wy z pewnością zauważacie inne błędy, popełnianie podczas zakładania stron www. Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami!

Hosting z dyskami SSD

Szukasz szybkiego hostingu z dyskami SSD? Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

 

Sprawdź nas

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus