Jak przebiega migracja z serwera na serwer?

Paweł Malinowski 2012-10-12

Wielokrotnie spotykaliśmy się z pytaniem jak wygląda migracja z hostingu X do środowiska Kylos, dlatego w tym wpisie postanowiliśmy Wam przedstawić ten proces.

Ścieżki migracji

Migracja może odbywać się dwoma ścieżkami. Pierwsza stosowana jest wtedy, gdy serwer źródłowy, ten z którego migrujemy, również jest obsługiwany za pośrednictwem cPanela. Wtedy cała migracja jest dość prosta, ponieważ ogranicza się do wygenerowania kopii zapasowej wszystkich plików klienta (przez niego samego lub przez nas) i wgraniu jej do folderu /home serwera docelowego. Później wystarczy ją przywrócić za pośrednictwem WHMa (panel administracyjny cPanela, obsługiwany przez administratora serwera). Wszystkie aplikacje, poczta i ustawienia użytkownika zostają odtworzone automatycznie i konto jest gotowe do pracy po kilkunastu minutach. Klient musi jedynie zweryfikować działanie serwisów i zmienić delegację serwerów DNS. Druga ścieżka (niestety już nie tak prosta) stosowana jest w przypadku gdy na serwerze źródłowym został użyty inny panel administracyjny (na przykład Direct Admin), Składa się ona z następujących kroków.

  1. kopiowanie wszystkich plików na serwer docelowy za pośrednictwem protokołu FTP i aplikacji Midnight Commander
  2. kopiowanie wszystkich baz danych
  3. importowanie baz danych na serwer docelowy
  4. zmiana wpisów dotyczących danych dostępowych do bazy danych w plikach aplikacji
  5. weryfikacja aplikacji

Czasami mogą pojawiać się problemy przy migracji poczty.  Występują one wtedy, gdy dostawca hostingu nie daje klientowi możliwości dostępu do plików poczty. Wtedy należy dokonać migracji poczty za pośrednictwem aplikacji typu Impasync.

Test stabilności

Po przetestowaniu działania aplikacji i poczty na nowym serwerze pozostaje zmienić tylko delegację serwerów DNS. Jest to jedyna czynność jakiej nie wykonujemy my z racji tego, że zwykle nowy klient nie udostępnia dostępu do panelu zarządzania domenami u jej rejestratora. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy razem z przenoszeniem aplikacji mamy do czynienia z transferem domeny - wtedy cała operacja migracji odbywa się bez udziału klienta - musi on jedynie przetestować działanie aplikacji. Po weryfikacji działania, akceptacji działania i zmianie serwerów DNS pozostaje poczekać 24 godziny na rozpropagowanie nowych rekordów DNS.

Synchronizacja poczty

Z racji tego, że często dość istotne są e-maile użytkownika, a propagacja trwa aż 24 godziny, po upłynięciu tego czasu wykonywana jest dodatkowa synchronizacja poczty ze starego serwera, by klient miał dostęp do wszystkich wiadomości na nowym serwerze. Tak samo wygląda sytuacja przy bardzo dynamicznych stronach jak na przykład fora internetowe lub serwisy obrazkowe (trzeba synchronizować bazę danych oraz pliki by dane na serwerze były jak najnowsze). Do przeprowadzania migracji proponujemy terminy przypadające późnym wieczorem w weekendy, ponieważ umożliwia to zmniejszenie problemów z pocztą i niedostępnością strony do minimum.

Problemy przy migracji

Najczęstszymi problemami, które występują przy przenoszeniu usług hostingowych to:

  1. błędne kodowanie baz danych
  2. ogromna ilość plików do przekopiowania za pośrednictwem protokołu FTP
  3. błędnie napisane aplikacje, zawierające wiele hardcodowanych linków - nie tylko do swoich plików ale czasem nawet do programów linuksowych.

Darmowa migracja w Kylos.pl

Jeżeli potrzebujesz pomocy w migracji danych od innego usługodawcy to pomożemy za darmo. Po szczegóły zapraszamy na stronę:  https://www.kylos.pl/migracja/

Hosting z dyskami SSD

Szukasz szybkiego hostingu z dyskami SSD? Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

 

Sprawdź nas

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus