Strona www a posiadany budżet

Marcin Golis 2012-12-14

Mamy już hosting, mamy domenę, ale nie mamy strony! A bez niej nie możemy przecież zaistnieć w sieci! Na co zwrócić uwagę przygotowując ją samodzielnie bądź zlecając to komuś innemu? Tego wszystkiego dowiesz się z mojego dzisiejszego wpisu,

Na co zwrócić uwagę przy decyzji o wyborze projektanta strony www? W zależności od założonego budżetu mamy kilka alternatyw do wyboru:

  • budżet 0-1000 zł – strona robiona samodzielnie,  firmy typu 1and1.pl (strony w 5 minut), studenci informatyki, albo ogłoszenie na Oferii,
  • budżet 1000-3000 zł - młoda agencja lub specjalista,
  • budżet 3000 i więcej - agencja interaktywna.

Wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Budżet podstawowy (0-1000 zł) -samodzielne tworzenie strony

Przy założeniu, że sami chcemy być twórcą i ambitnym wykonawcą swojej strony, istnieje ryzyko, że nasza strona nie będzie niestety, mimo najszczerszych chęci, w pełni profesjonalną witryną. Tworząc stronę samemu, uczymy się na własnych błędach, krok po kroku eliminując pewne problemy i dochodząc do nowych rozwiązań. Istnieje ogromne ryzyko błędów w obszarze funkcjonowania takiej strony. Do pewnych rozwiązań dochodzimy później, co wydłuża nam znacznie proces twórczy i wymaga poświęcenia ogromnej ilości czasu. W praktyce tworzenie strony samodzielnie nie musi być wcale najtańszą opcją. Trzeba przeliczyć sobie ile faktycznie zajmie nam to czasu, a jeśli nie jest to temat, na którym się znamy, może to być miesiąc lub więcej „zarywania” nocek, szukania rozwiązań w sieci, itp. Może zamiast siedzieć nad stroną, lepiej ten czas wykorzystać do zarobienia pieniędzy na nią… Jeśli jednak przeliczając nasz czas na efekt uznamy, że nadal nam się to opłaca, możemy wykupić niedrogi hosting i zainstalować prostego CMS-a, na początek Jommlę albo WordPressa. Podchodząc ambitniej do tematu, możemy stworzyć stronę w Dremaweaverze (jeżeli mamy wykupiony pakiet Adobe) albo robić projekt od podstaw w HTML-u. Tutaj jednak konieczny jest dodatkowy kurs, albo wsparcie zaprzyjaźnionej, kompetentnej osoby. Jest to dość ryzykowne podejście, ale na pewno przynosi sporo satysfakcji.

Zlecenie przygotowania strony studentowi bądź specjaliście z portalu ogłoszeniowego

Opcja z wyborem studenta do projektu naszej strony, to z kolei ryzyko porzucenia projektu przed czasem, błędów technicznych w kodzie oraz „eksperymentów” na naszej stronie. Często zdarza się, że takie strony nie są kompatybilne z którąś przeglądarką, a chyba nie zależy nam na stronie  widocznej tylko dla nas. Jeżeli nie na studenta, często decydujemy się na współpracę z przypadkową osobą, znalezioną na portalu ogłoszeniowym. Trochę jak kupowanie kota w worku – nie wiesz na kogo się decydujesz i z kim będziesz miał do czynienia, jakie dana osoba ma kompetencje i czy faktycznie można jej zaufać.

Strona zbudowana w kreatorze

Ostatnią możliwością, jaką widzę w tym zakresie cenowym, są  firmy oferujące tanie, albo darmowe strony oparte o szablony, tzw. „strony w 5 minut”. Zalety: strony są względnie tanie - chociaż pytanie czy warto płacić za podstawową, w żaden sposób niespersonalizowaną pod nas stronę? Za podstawową stronę, bez możliwości zmiany firmy hostingowej? Panel kontrolny jest dość okrojony, a biuro obsługi klienta u tego typu dostawców ogranicza się zazwyczaj do infolinii, na której siedzą mało kompetentni pracownicy i często po prostu nie są w stanie nam pomóc („u nas nie da się tego zrobić”). Takie firmy idą na ilość, a nie jakość, przez co często ich witryny działają wolno ze względu na przeciążenie serwerów dużą ilością stron i  odwiedzin. W tym przypadku musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujesz o dostawcy usług hostingowych i jakie wsparcie jest Ci potrzebne. Zazwyczaj tego typu firmy mają wersję demo swoich stron, albo okres testowy, z którego warto skorzystać zanim zwiążemy się umową z danym usługodawcą.

Budżet na średnim poziomie - 1000-3000 zł

Przy takim budżecie możesz już sobie pozwolić na zatrudnienie młodej agencji lub specjalisty. Tutaj podobnie jak przy poprzednich rozwiązaniach, nie mając pewności co do jakości oferowanych usług, może okazać się, że dana agencja jest firmą początkującą, bez większego doświadczenia. Często też bez doświadczonego programisty na etacie, który jest w stanie rozwinąć taką stronę w dowolnym kierunku. Firma może w takim przypadku stawiać na proste i zunifikowane rozwiązania (prosta skórka i jednakowy schemat dla każdego klienta), co dla nas jest ryzykiem powstania strony mało wyróżniającej się na rynku, łudząco podobnej do stron konkurencji. Dodatkowo możemy spodziewać się problemów z pozycjonowaniem, poprawnością działania strony oraz jej rozbudową w przyszłości.

Budżet min. 3000 zł

W tym przypadku wspomnę o agencjach interaktywnych. Generują one większy koszt, ale dają znacznie większą pewność rozwiązań. W przypadku rozliczeń - zawsze możemy próbować rozliczyć się z taką agencją ratalnie. Jeżeli chodzi o rzeczy, na które warto zwrócić uwagę na etapie podpisywania umów z wykonawcą, sprawdźmy  koszty dodatkowych korekt i ustalmy harmonogram prac, którego agencja będzie musiała się trzymać. Zastanów się też, czy zależy Ci na stałej obsłudze Twojej strony, czy raczej jednorazowym zleceniu jej wykonania.

Najczęstsze problemy, jakie możemy napotkać przy tworzeniu stron www przez agencje

  • Brak konkretnego, rzeczowego sformułowania założeń serwisu – musisz jasno określić swoje cele, aby projekt strony był funkcjonalny i spełniał swoje zadania.
  • Zmiana planów po przyjęciu zlecenia przez agencję – często klient w toku dalszych prac odchodzi od przyjętych założeń na rzecz pomysłów, które rodzą się w trakcie. Klientowi „przypomina” się ciekawe rozwiązanie, które chciałby wykorzystać na swojej stronie.  Często klient bez profesjonalnej wiedzy potrafi wmawiać agencji rozwiązania z góry skazane na porażkę. Warto jednak otworzyć się na porady agencji, partnera, który ma znacznie większe doświadczenie w kwestii usability i tworzenia stron. Jeżeli wybrałeś solidną agencję, warto jest jej zaufać. Taka agencja omówi z Tobą wszystkie funkcjonalności strony jeszcze przed podpisaniem umowy, bo to, co dla Ciebie jest oczywiste, nie zawsze jest oczywiste dla agencji. Co prawda dobra firma potrafi wydobyć potrzebne informacje od klienta, ale warto też samemu o wszystko pytać.
  • Wprowadzenie zmian w pracach uprzednio zaakceptowanych – w agencjach też są ludzie i często w wyniku błędu czy innych niezależnych sytuacji, pewne kwestie mogą po prostu „umknąć”, wracaj co jakiś czas do poprzednich ustaleń i kontroluj, czy bieżące prace są zgodne z wcześniej zaakceptowanymi zmianami.

Zadbaj o swoją stronę

Podsumowując, zanim zdecydujesz się na kogokolwiek, warto zawsze poprosić o prezentację podobnych realizacji przez daną agencję, specjalistę, czy studenta, przetestować strony z portfolio i zwrócić szczególną uwagę na wygląd, szybkość działania strony oraz intuicyjność obsługi.

Umiecie robić strony?

Czy może zlecacie ich przygotowanie specjalistom? Jak to z Wami jest?

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus