Serwery – Co warto o nich wiedzieć ?

Łukasz Kwaśniewicz 2017-01-17

Wszyscy korzystamy z serwerów, nie zawsze mając tego świadomość. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się czym one są i jakie mają zastosowanie, informacje znajdziesz tutaj.

Serwery

Nie każdy o tym wie, ale praktycznie wszyscy korzystamy z serwerów. W dzisiejszych czasach ich rola stała się dla nas tak oczywista, że przestaliśmy zwracać uwagę, kiedy mamy z nimi kontakt.A jest on bardzo częsty. Jeśli jesteś użytkownikiem Internetu, wysyłasz e-maile, albo korzystasz z bankowości elektronicznej, robisz to za pomocą serwera. Skoro pełnią one tak ważną rolę w naszym życiu i mamy z nimi ciągły kontakt warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat serwerów. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się czym jest serwer, zapraszamy do lektury tego artykułu.

Co to jest serwer?

Słowo serwer ma wiele znaczeń. Najczęściej przyjmuje się, że serwer to program lub urządzenie świadczące usługi na rzecz innych programów/urządzeń nazywanych Klientami. Taki model komunikacji nazywany jest klient-serwer i umożliwia ona podział ról. Brzmi poważnie? W uproszczeniu chodzi o to, że serwer zapewnia usługi dla klientów zgłaszających do niego żądania obsługi. Wprowadza to ścisły podział na klienta, który wysyła żądanie do serwera, który na nie odpowiada. Przedstawiając to bardziej obrazowo, użytkownik za pomocą komputera/programu (Klienta) chcąc zobaczyć Twoją stronę www, wysyła żądanie do serwera, na którym znajdują się pliki serwisu. Serwer w odpowiedzi wysyła te pliki do Klienta, umożliwiając mu zobaczenie witryny. Innym modelem komunikacji w sieci komputerowej jest peer-to-peer. Ten model (wykorzystywany najczęściej przy wymianie plików) zapewnia wszystkim te same uprawnienia. Tym samym jedno urządzenie może być zarówno Klientem wysyłającym zapytanie, jak i serwerem na to zapytanie odpowiadającym.

Czy każdy komputer może być serwerem?

Tak, ale nie każdy powinien. Profesjonalne serwery mają szereg zabezpieczeń zapewniających ich niezawodność. Umieszczane są w specjalnych pomieszczeniach, w których zapewniona jest odpowiednia temperatura i wentylacja. Mają również dodatkowe zasilacze oraz awaryjne zasilanie. Ponadto przystosowane są do pracy ciągłej poprzez odpowiednie oprogramowanie oraz komponenty (wydajne procesory, szybkie i pojemne dyski twarde, duża ilość RAM itp.). Wszystko po to, aby mogły wywiązywać się ze swoich zadań przez 24 godziny na dobę.

Administracja serwerami. Co to takiego?

Opieka nad serwerami i zarządzanie nimi to administracja serwerami. Osoba wykonująca taki zawód to administrator serwerów. Dba on/ona o to, aby wszystko działało jak należy. Robi to m.in. optymalizując jego pracę (po to, żeby działał szybciej), instalując odpowiednie oprogramowanie i jego aktualizacje, monitorując jego obciążenie i usuwa ewentualne awarie (w końcu to tylko maszyna, która zawsze może się popsuć).

Serwer WWW, serwer poczty, serwer FTP. Rodzaje serwerów.

Serwery mają wiele zastosowań. Korzystamy z nich bardzo często, nawet o tym nie wiedząc. Umożliwiają nam m.in. oglądanie stron w Internecie, wysyłanie maili, pobieranie muzyki, czy filmów. Jednym z jego najpopularniejszych użyć, jest hostowanie stron internetowych, popularnie nazywanym hostingiem. Taki program nazywamy serwerem www. Znajduje się on na serwerze internetowym, czyli komputerze podłączonym do Internetu i posiadającym odpowiednie oprogramowanie.
Innym rodzajem serwera jest serwer poczty elektronicznej. To dzięki niemu możemy wysyłać i odbierać maile.
Kolejnym powszechnie używanym serwerem jest serwer FTP. Umożliwia on wymianę plików z komputerami za pomocą odpowiedniego protokołu komunikacyjnego.
Jeśli korzystasz z jakiejś aplikacji internetowej, musi ona znajdować się na serwerze aplikacji, z którego pobierana jest jej zawartość.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się prosto wyjaśnić, czym jest serwer i do czego służy. Przynajmniej takie były intencje. Liczę, że te podstawowe informacje przybliżą Ci to, czym się zajmujemy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na inne tematy, polecamy odwiedzenie naszego bloga. Wkrótce pojawią się na nim kolejne artykuły. Oczywiście zapraszamy również do skorzystania z usług oferowanych przez Kylos. Posiadamy serwery i plany hostingowe dostosowane do wszystkich potrzeb. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na www.kylos.pl.

 

Masz problem z serwerem?

Pozwól nam go rozwiązać.

Sprawdź jak skorzystasz nam współpracy z Kylos.

Dowiedz się więcej

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus