Domena czyli adres internetowy - co to jest domena i jak działa

Krzysztof Konieczka 2016-07-20

Domena czyli adres internetowy

Każdy sprzęt podpięty do sieci Internet posiada swój adres IP, który składa się z czterech liczb. Swój adres IP możesz sprawdzić na naszej stronie www.lg.kylos.pl

Jednak wpisywanie adresu IP w przeglądarkę internetową byłoby bardzo uciążliwe dlatego wymyślono domeny, które są łatwe do zapamiętania i używania na co dzień.

Rodzaje domen internetowych

Domeny możemy podzielić ze względu na ich rodzaj i sposób wykorzystywania.

Domeny najwyższego poziomu (TLD)

czyli domeny powyżej której nie istnieją już inne. Przykład: www.kylos.pl , gdzie .pl jest domeną najwyższego poziomu.

Do domen najwyższego poziomu zaliczają się domeny krajowe dwuliterowe (.pl .eu itp.) oraz domeny funkcjonalne (gTLD) takie jak .com .org .net

Domeny drugiego poziomu

Zarejestrować można także domeny drugiego poziomu czyli popularnie nazywana końcówka jest złożona z dwóch członów oddzielonych kropką. Przykładem będzie www.kylos.net.pl gdzie domeną drugiego poziomu jest „.net.”

Najpopularniejszą w Polsce domeną drugiego poziomu jest .com.pl

Nowe domeny funkcjonalne

Od 2014 rynek domen powiększył się o kilkaset nowych „końcówek”, które można zakupić.

Stworzono domeny najwyższego poziomu, które odpowiadają na zapotrzebowanie wielu branż w których działają ich posiadacze. Wybraliśmy część z nich, które uważamy za najbardziej przydatne w Polsce i można je zarejestrować pod tym adresem  https://www.kylos.pl/domeny/ (zakładka „Dla usług”). Znajdziesz tam takie domeny jak .taxi, .pizza, .media, .bar oraz domeny drugiego poziomu jak .sklep.pl , gsm.pl i wiele innych.

Ale jak faktycznie działają domeny?

Na samym początku napisałem, że domen internetowa to sposób przedstawiania adresu IP w bardziej przystępny sposób. Celowo zastosowałem dość duże uproszczenie. Ponieważ sam proces jest bardziej złożony ale wciąż efektem jest wyświetlenie w przeglądarce żądanej zawartości przez wpisanie domeny.

W skrócie wygląda to tak:

Użytkownik wpisuje w przeglądarkę internetową adres www.kylos.pl, jest to przekazywane do serwerów DNS (Domain Name System), które są rozsiane po całym świecie. Serwery te sprawdzają w swojej bazie gdzie domena kieruje i zwracają informację o adresie IP jaki jest przypisany do tej domeny. Następnie użytkownik łączy się do serwera, który sprawdza gdzie dokładnie jest podpięta domena internetowa na serwerze i serwuje zawartość strony.

Jak widać po wpisaniu domeny w przeglądarkę internetową dzieje się wiele rzeczy, które nie są dla nas widoczne a czas, w którym się to dzieje liczymy w milisekundach.

Domena i hosting

Domena i hosting to dwie uzupełniające się usługi. Dzięki hostingowi umieścimy pliki naszej strony na serwerze i będziemy mogli korzystać z poczty. Domena będzie naszym adresem zarówno strony internetowej jak i poczty.

Podsumowanie

To właśnie dzięki domenom internetowym poruszanie się po sieci staje się banalnie proste i przyjemne. 
Mam nadzieje, że dawka wiedzy, którą starałem się przekazać, ułatwi zrozumienie jak działają i czym faktycznie są domeny internetowe.

 

 

Hosting z dyskami SSD

Szukasz szybkiego hostingu z dyskami SSD? Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

 

Sprawdź nas

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus