Co oznacza pojęcie IP?

Piotr Kmita 2012-11-14

Każdy z Was na pewno spotkał się już z pojęciem adres IP, ale czy tak naprawdę każdy z Was wie, pod jakim adresem strona jest identyfikowany w sieci Internet? Czy wiecie, jak sprawdzić IP swojej strony WWW oraz jak dowiedzieć się, jak wiele domen jest zarejestrowanych na tym samym adresie IP? Jeżeli chcecie się tego dowiedzieć, to zapraszam do lektury.

Na początek trochę teorii

IP (ang. Internet Protocol) – jest protokołem internetowym używanym w Internecie i sieciach lokalnych. Każdy komputer musi być identyfikowany w sieci. W tym celu ma przypisany własny, unikalny adres IP w obrębie sieci lokalnej (tzw. adres prywatny np.192.168.0.1) lub poza nią (tzw. adres publiczny np.195.162.24.80). Adres IP służy do identyfikacji elementów warstwy trzeciej modelu OSI. Model OSI służy do projektowania sieci telekomunikacyjnych. Dowolne systemy, które będą spełniały warunki standardu OSI, będą mogły ze sobą się komunikować. Adres IP zawarty jest w warstwie sieciowej modelu OSI, gdzie odpowiada za identyfikacje poszczególnych elementów.

OSI

Aplikacji

Prezentacji

Sesji

Transportowa

Sieciowa

Łącza danych

Fizyczna

Po prawej stronie wymienione są wszystkie warstwy modelu OSI: Wyróżniamy dwa rodzie protokołów w wersji IPv4(adresy 32bitowe) i IPv6(adresy 128 bitowe). Wersja IPv6 powstała głownie dlatego, że zapotrzebowanie naadresy IPv4 było ogromne i pula adresów IPv4 została wyczerpana z dniem 3 lutego 2011.

Jaki masz adres IP i jak jesteś identyfikowany w sieci Internet?

Aby sprawdzić adres IP karty sieciowej, należy uruchomić konsole i wpisać polecenie (w systemie Windows) „ipconfig” lub (w systemie Unix/Linux) „ifconfig”. Adres IP karty sieciowej nie zawsze jest taki sam jak adres IP, po którym jesteśmy identyfikowani w publicznej sieci Internet. Aby sprawdzić publiczny adres IP, należy wejść na stronę www.adres-ip.pl. Tam pojawią się informacje o adresie i jego geolokalizacja.

Jak sprawdzić adres IP strony www?

Aby sprawdzić IP danej strony www, należy wejść do konsoli i wpisać polecenie ping nazwa strony, na przykład ping www.kylos.pl. Polecenie to działa zarówno w systemie Windows jak i Linux.

Jakie domeny znajdują się na tym samym adresie IP?

Na jednym serwerze hostingującym mogą być umieszczone tysiące stron internetowych. Aby dowiedzieć się, jakie strony umieszczone są na jednym serwerze hostingujacym oraz jak dużo ich jest, należy wejść w wyszukiwarkę bing www.bing.pl i wpisać w nią frazę ip:adres_IP

 

Liczę na to, że udało się mi przybliżyć Wam pojęcie IP. Gdybyście mieli jakiekolwiek pytania, co do tego tematu, śmiało piszcie w komentarzach.

Hosting z dyskami SSD

Szukasz szybkiego hostingu z dyskami SSD? Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

 

Sprawdź nas

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus