Przedłużenie domeny - co zrobić by nie stracić swojej strony www? Część I

Marcin Golis 2013-09-10

Bardzo często przyczyną braku dostępu do strony www i poczty nie są problemy techniczne na serwerze, ale brak uiszczenia opłaty za domenę.  Brak dostępu do swoich danych często powoduje panikę i strach przed ich całkowitą utratą. Na szczęście, niewielkie opóźnienie w opłacie za domenę nie powoduje od razu ostatecznej utraty strony www. W dzisiejszym wpisie opisze, jak wygląda procedura rejestracji i przedłużenia domeny .pl i pokrewnych.

Domeny .pl i pokrewne

W polskim internecie dominują domeny .pl i jej rozszerzenia - com.pl, .net.pl, miasto.pl. Pisaliśmy już o tym w naszym wcześniejszym wpisie dotyczącym domen. Okres rejestracji domeny krajowej wynosi jeden rok od momentu uiszczenia opłaty za domenę zarezerwowaną.

W jaki sposób stać się właścicielem domeny .pl?

Po wejściu na naszą stronę i wybraniu nazwy domeny jest ona rezerwowana na okres 14 dni. W tym czasie nikt inny nie będzie mógł jej zarezerwować. W ciągu 14 dni musimy zapłacić za tę domenę, aby można było ją zarejestrować. Przykładowo, jeżeli ktoś zarezerwuje domenę 9 września a zapłaci za nią 13 września, przelew zostanie zaksięgowany tego samego dnia, domena zostanie ona zarejestrowana 13 września, a co za tym idzie, będzie ważna do 12 września przyszłego roku. Jeżeli w przyszłym roku spóźnicie się z zapłaceniem za swoją domenę, nie stracicie od razu swojej strony www. Adres zostanie przeniesiony do kwarantanny na okres 30 dni. W tym czasie stracimy dostęp do naszej strony www i poczty a w bazie WHOSI będzie miała statusNazwa domeny po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Jednocześnie domena nie trafi jeszcze do puli wolnych domen (nikt nie będzie mógł jej zarejestrować) a my będziemy mogli ją spokojnie odzyskać (bądź przetransferować do innego operatora).

Jak przywrócić do życia naszą domenę?

Ze wszystkich sił staramy się nie dopuścić do tego, by domena zarejestrowana przez nas wygasła. Niestety, czasami ktoś nie przeoczy maila, czasami ktoś jest na urlopie i domena trafia do 30 dniowej kwarantanny. Co wtedy? Na szczęście nie ma większego problemu z jej odzyskanie. Wystarczy opłacić fakturę za przedłużenie domeny, a my niezwłocznie przywrócimy ją do życia. Niestety, sprawa nie wygląda już tak kolorowo, gdy przeoczymy również okres kwarantanny. Domena z powrotem trafi wtedy do puli wolnych domen i będzie mógł ją zarejestrować każdy Internauta. Możemy zrobić to my, ale może zrobić to również osoba zajmująca się przechwytywaniem domen i handlem nimi.  Wtedy zapewne dostaniemy od niej informację, że nasza domena została przechwycona, oraz propozycję jej odkupienia, niestety za kwotę zdecydowanie wyższą niż kosz przedłużenia. Im bardziej wartościowa domena (wiek, PR, linki do niej prowadzące, wartość marketingowa, atrakcyjność nazwy itp.), tym cena, którą będziemy musieli zapłacić za jej odzyskanie będzie wyższa.

Jak nie stracić swojej domeny?

Odpowiedź jest prosta - przedłużyć ją, zanim upłynie czas jej rejestracji. W Kylos zawsze wysyłamy powiadomienia informujące o zbliżającym się terminie końca rejestracji domeny. Jednak jeżeli obawiacie się, że przeoczycie nasze przypomnienie, zadbajcie o to, by zapisać w swoim kalendarzu datę zarejestrowania (zarejestrowania a nie zarezerwowania) domeny. Wtedy na 100% unikniecie problemów z dostępnością do swojej strony www i poczty. Niestety, w momencie gdy domena wygaśnie i skończy się okres kwarantanny nie będziemy mogli w żaden sposób Wam pomóc. Dlatego dbajcie o to, żeby na czas przedłużać swoje domeny. A już niebawem napiszę,  co dzieje się z domenami globalnymi.  

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus