Co to jest Amazon Web Services | historia

Łukasz Kwaśniewicz 2017-11-27

Amazon Web Services (AWS) to największa i najpopularniejsza chmura na świecie. Jeśli chcesz poznać, jak dotarła do obecnego miejsca, jesteś w dobrym miejscu.

"Starym wyjadaczom" Amazon pewnie jeszcze kojarzy się jako internetowa księgarnia, która zdominowała zachodni rynek. Jednak to tylko mały wycinek tego, czym Amazon stał się przez ostatnie 23 lata — multibranżową korporacją, której przewodzi jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Jaki to ma wpływ na hosting i Kylos? Otóż Amazon Web Services jest największym dostawcą usług chmury obliczeniowej, a Kylos specjalizuje się w jej zarządzaniu.

Amazon — kiedy to wszystko się zaczęło?

W 1994 roku Jeff Bezos, założyciel Amazona, zrezygnował z pracy wiceprezesa jednej z firm notowanych na Wall Street i otworzył księgarnię online. Podobno nazwa firmy inspirowana była tym, że Amazonka jest największą rzeką na świecie i Bezos chciał, żeby jego przedsiębiorstwo również było wielkie. Połączył tradycyjną księgarnię z Internetem, umożliwiając kupno praktycznie każdej książki — pomysł okazał się sukcesem. Obecnie Amazon jest jedną z największych firm na świecie, oferującą produkty i usługi z różnych branż. Jedną z nich jest usługa chmury obliczeniowej Amazon Web Services, która stała się najbardziej popularnym tego typu rozwiązaniem na świecie.

W jaki sposób powstał Amazon?

Mówi się, że powstał on w odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie produktami Amazona, a dokładniej na problemy związane z serwerami i skutkami efektu skali. Inżynierowie musieli więc stworzyć wewnętrzny system, który byłby w stanie odpowiednio obsłużyć ruch generowany przez Klientów. Ponadto, przy próbie tworzenia usług umożliwiających tworzenie zewnętrznych projektów zakupowych (opartych o silnik Amazona) zauważono, że istniejący w systemie Amazona bałagan sprawił, że nikt nie przewidział, że biznes się tak rozrośnie i tyle rozwiązań musiało powstać ad hoc.

Podczas jednego ze spotkań dyrektorów w celu ulepszenia usług Amazon, ludzie zorientowali się, że oprócz umiejętności związanych ze sprzedażą i wysyłką produktów, posiadają także spore doświadczenie w zarządzaniu infrastrukturą serwerową i bazami danych. Świadomość ta pozwoliła na stworzenie w 2006 roku Amazon Web Services — najbardziej dochodowej spółki ze wszystkich działających w ramach Amazon.

Co zaoferował Amazon Web Services?

Dzięki nowej usłudze Klienci otrzymali pełny dostęp do wirtualnego klastra komputerów za pomocą przeglądarki internetowej przez całą dobę, przez cały rok. Klastry te miały parametry zbliżone do tych w przypadku fizycznych komputerów (procesory, pamięć operacyjną, przestrzeń dyskową). Użytkownicy mogli dokonać wyboru systemu operacyjnego i skorzystać z szerokiego wachlarza wcześniej wgranych aplikacji, w tym serwerów www i baz danychSerwery, które były fundamentem sukcesu Amazona, stały się dostępne dla wszystkich na wyciągnięcie ręki. A co najważniejsze koszt był uzależniony od faktycznego zużycia zasobów.

Co AWS oferuje dziś?

Pod nazwą AWS kryje się aż 110 różnych usług. Najbardziej znaną z nich jest Amazon EC2 (Amazon Elastic Compute Cloud).

EC2 to usługa oferująca skalowalne moce obliczeniowe w chmurze. Co jest w niej wyjątkowego? Przypuśćmy, że prowadzisz sklep internetowy, który okresowo obserwuje wzrost liczby użytkowników. Może to być wynikiem wyprzedaży albo dnia Czarnego PiątkuJeśli wykorzystasz tradycyjne rozwiązania, Twojemu serwerowi w pewnym momencie może zabraknąć mocy obliczeniowej, co sprawi, że będzie on działał wolniej i ograniczy dostęp użytkowników do strony. Tego rodzaju niedostępność może przyczynić się do utraty potencjalnych Klientów, którym nie uda się dokonać zakupu. 

Na podstawie danych historycznych można próbować przewidzieć, jak wiele Klientów będzie w obłożeniu w szczytowych momentach. Na tej podstawie można zapewnić odpowiedni serwer, który sobie z tym poradzi. Jednakże określenie ruchu nie jest łatwe, a serwer nie będzie wykorzystany przez większość czasu, a na dodatek będzie generował niepotrzebne kosztyDzięki wykorzystaniu możliwości, jakie daje Amazon EC2 w trudnych momentach zwiększą się zasoby, żeby zapewnić pełną dostępność systemów, a opłata za usługę będzie zgodna z rzeczywistym wykorzystaniem.

Kolejną popularną usługę jest Amazon S3 (Amazon Simple Storage Service). Umożliwia przechowywanie danych na serwerach, do których masz dostęp z dowolnego miejsca na świecie. Pozwala na przechowywanie praktycznie nieograniczonej liczby pojedynczych plików o wielkości od 1 bajta do nawet 5 terabajtów w tak zwanych bucketach (coś podobnego do katalogu).

Zainwestuj w zarządzanie chmurą!

Już wiesz, czym jest oraz jak powstał AWS oraz masz pojęcie o Amazon EC2 i Amazon S3. Posiadasz podstawową wiedzę, więc wykorzystanie tego rozwiązania uważasz za dobry pomysł. Możesz nie wiedzieć jeszcze, że Kylos jest oficjalnym partnerem Amazon Web Services. Oznacza to, że posiadamy wiedzę i doświadczenie, które pozwolą w pełni wykorzystać jego potencjał.

Nasi certyfikowani przez AWS eksperci doradzą Ci, jak w pełni skorzystać z chmury i jej możliwości. Skonfigurują usługi zgodnie z Twoimi potrzebami, a nawet zajmą się zarządzaniem chmurą. Nie musisz się więc martwić, że nie potrafisz odpowiednio ustawić ustawień. Wystarczy słowo, a my to za Ciebie zrobimy.

Zastanawiasz się nad migracją chmury?

Nie wiesz, czy cloud to miejsce odpowiednie dla Ciebie?

A może potrzebujesz pomocy przy konfiguracji?

Zobacz jak możemy Ci pomóc.

Dowiedz się więcej

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus