Moving Menu

Co to jest Amazon Web Services | historia

corner Co to jest Amazon Web Services | historia
AWS to największa i najpopularniejsza chmura na świecie. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak doszła do miejsca w którym znajduje się obecnie, zapraszamy do lektury.

Większości z nas Amazon, kojarzy się z księgarnią internetową, która zdominowała zachodni rynek. Jednak książki to tylko początek ich działalności. Dziś, 23 lata od swojego powstania, stali się ogromną, multibranżową korporacją, a jej właściciel jednym z najbogatszych ludzi świata. Zastanawiacie się pewnie „Ok, coś słyszałem, ale co to ma wspólnego z hostingiem i Kylos?". Otóż wbrew pozorom ma bardzo dużo. Amazon Web Services jest największym na świecie dostawcą chmury obliczeniowej, a Kylos ekspertami w jej zarządzaniu.

Historia Amazona

Zaciekawieni? Zacznijmy od początku. W 1994 Jeff Bezos, twórca Amazona, porzucił posadę wiceprezesa jednej z firm notowanych na Wall Street i otworzył księgarnię internetową. Gdy tworzył nazwę, podobno zainspirował go fakt, że Amazonka to największa rzeka na świecie i chciał, aby jego przedsiębiorstwo również takie było. Tworząc model biznesowy, wykorzystał, że tradycyjne księgarnie, ze względu na ograniczenia lokalowe, mogły sprzedawać limitowaną liczbę tytułów, kiedy on przez Internet mógł oferować praktycznie każdą książkę. Model i pomysły Bezosa sprawdziły się. Dziś Amazon jest jedną z największych firm na świecie, oferująca produkty/usługi z wielu najróżniejszych branż. Tą, która nas najbardziej interesuje, jest usługa chmury obliczeniowej, która nazwano Amazon Web Services i która stała się najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem na świecie.

Jak powstał AWS?

Legenda głosi, iż był on odpowiedzią na rosnące zainteresowanie produktami Amazona, a konkretnie na problemy z serwerami związane z efektem skali. Zmusiło to inżynierów do stworzenia wewnętrznego systemu, który byłby w stanie „udźwignąć” generowany przez Klientów ruch. Co więcej, gdy próbowano stworzyć usługę umożliwiającą tworzenie stron zakupowych dla zewnętrznych firm (w oparciu o silnik Amazona), zauważono, że w systemach Amazona panuje ogromny bałagan. Przy tworzeniu firmy nikt nie przewiedział, że biznes się tak rozrośnie i wiele rozwiązań było tworzonych ad hoc. Prace prowadzone były w sposób niezorganizowany, co wydłużało pracę nad wieloma projektami. Zespoły programistów tworzyły bazy danych czy dyski na własny użytek, nie myśląc, że ich rozwiązania mogą być wykorzystane przez innych w przyszłości. Gdy, rozpoczęto poszukiwania rozwiązania. Efektem próby uporządkowania była jedna, scentralizowana platforma, dzięki której każdy pracownik mógł wykorzystać to, co wcześniej zrobili jego koledzy z innych działów, bez wymyślania tego na nowo.
Gdy na jednym z zebrań dyrektorów obmyślano, jak można ulepszyć Amazona, zdano sobie sprawę, że oprócz umiejętności związanych ze sprzedażą i wysyłką produktów, mają spore kompetencje w zarządzaniu infrastrukturą serwerową i bazami danych. Efektem tych spostrzeżeń i wyciągniętych z nich wniosków, było powstanie w 2006 Amazon Web Services – najbardziej zyskownej spółki ze wszystkich w ramach Amazon.

Co to zmieniło?

Dzięki nowej usłudze Klienci po raz pierwszy uzyskali pełen (24/7/365) dostęp do w pełni rozwiniętego wirtualnego klastra komputerów, a co najważniejsze był on obsługiwany za pomocą przeglądarki internetowej. Wirtualne komputery posiadały podobne do prawdziwych parametry (procesory, pamięć operacyjną, przestrzeń dyskową). Można było również wybrać sobie na nich system operacyjny i skorzystać z wgranych wcześniej aplikacji jak serwery www, czy bazy danych. Użytkownicy AWS, nie musieli już kupować drogich rozwiązań serwerowych i płacić majątku za jego utrzymanie. Od teraz serwery, z których korzystał sam Amazon, były dla każdego na wyciągnięcie ręki. A co najważniejsze płaciło się tylko za ich faktycznie wykorzystane zasoby.

AWS dziś

W tej chwili AWS to ponad 110 różnych usług. Najbardziej znane z nich to:
Amazon EC2 (Amazon Elastic Compute Cloud) – to usługa dostarczająca skalowalną moc obliczeniową w chmurze. Co w niej wyjątkowego? Przypuśćmy, że prowadzisz sklep, który okazjonalnie generuje zwiększony ruch użytkowników. Mogą to być np. wyprzedaże,albo Black Friday. Przy tradycyjnych rozwiązaniach Twój serwer w pewnym momencie mógłby osiągnąć limit swoich możliwości i zacząć wolniej odpowiadać, tym samym ograniczając dostęp użytkowników do strony. Konsekwencją takiej niedostępności mogą być straceni Klienci, którzy nie mieli możliwości dokonania zakupu. Oczywiście na podstawie danych historycznych możesz próbować przewidzieć obłożenie Klientami w szczytowych momentach i na podstawie tej wiedzy zapewnić sobie serwer, który się z nim upora. Pytanie tylko po co? Po pierwsze obłożenie nie tak łatwo przewidzieć, a po drugie przez większość czasu ten serwer nie wykorzystywałby swojego potencjału, generując niepotrzebne koszty. Dzięki możliwościom Amazon EC2 w krytycznych momentach zwiększyłyby się zasoby, umożliwiając pełną dostępność systemów, a płatność byłaby za faktycznie użycie.
Amazon S3 (Amazon Simple Storage Service) – umożliwia przechowywanie danych w chmurze, do których masz dostęp z dowolnego miejsca na świecie. Pozwala na utrzymanie praktycznie nieograniczonej ilości pojedynczych plików o wielkości od 1 b do nawet 5 terabajtów w tzw. bucketach (odpowiednik folderu).

Zarządzanie chmurą

Wiesz już, czym jest i jak powstał AWS. Wiesz nawet co to Amazon EC2 i Amazon S3. Znasz podstawy i rozwiązanie to wydaje się to dla ciebie dobrym pomysłem. Nie wiesz jeszcze, że Kylos jest oficjalnym partnerem Amazon Web Services. Oznacza to, że posiadamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby pomagać w wykorzystaniu jego pełnego potencjału. Nasi certyfikowani przez AWS eksperci doradzą Ci, jak optymalnie korzystać z chmury oraz jej możliwości. Skonfigurują za Ciebie odpowiednie usługi, a nawet będą tą chmurą za Ciebie zarządzać. Nie musisz się więc martwić, że nie potrafisz czegoś ustawić. Wystarczy słowo i zrobimy to za Ciebie.

comments powered by Disqus

Powiązane

photo corner
Mój proces planowania

Jak zorganizować sobie dzień, aby nic ważnego nie zostało pominięte? W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam mój sposób, dzięki któremu mogę powiedzieć o sobie "człowiek dobrze zorganizowany".

Czytaj więcej
photo corner
Freelancing w biurze? Czemu nie!

Jesteś freelancerem bądź prowadzisz jednoosobową firmę? Masz problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do pracy? W tym wpisie znajdują się bardzo ciekawe informacje, które z pewnością Cię zainteresują! Zachęcam do lektury!

Czytaj więcej
photo corner
Śmierć RSS-ów?

Tydzień temu świat obiegła informacja, że od 1 lipca Google zamyka jedną ze swoich usług, czyli czytnik kanałów RSS Google Reader. Przez sieć do tej pory przetaczają się komentarze dotyczące tego wydarzenia, mnożą się pytania czemu, dlaczego, po co ( moim faworytem jest zamknięcie czytnika, ponieważ nie pozwala on na zbieranie dużej ilości danych o użytkownikach). Ale ja nie zamierzam dywagować co, jak, dlaczego i za ile.

Czytaj więcej