PaaS - programowanie w chmurze

Damian Szewczyk 2012-11-28

Interesuję się chmurą obliczeniową i możliwościami, jakie oferuje, już od jakiegoś czasu. Dzisiaj chciałem Wam przedstawić jeden z modeli tej usługi - PaaS - oraz podzielić się moimi spostrzeżeniami na jego temat.

PaaS – co to jest?

Możesz przeczytać, czym jest chmura, tutaj. Dziś skupimy się tylko na jednej z jej części - Platform as a Service, czyli PaaS. Jest to rozwiązanie cloud computing skierowane do programistów. Nie trzeba nic poza komputerem i połączeniem do sieci, aby skorzystać z tej usługi. Sprzęt i środowisko przechowywane są w chmurze i można do nich połączyć się za pomocą klienta, np. Google Chrome lub Opera. Usługi PaaS obejmują projektowanie aplikacji, rozwój, testowanie, wdrażanie i udostępnianiePozostałe usługi obejmują także możliwość współpracy w zespole, integrację usług sieciowych, integrację baz danych, bezpieczeństwo oraz skalowalność. 

Korzystając z tej usługi, nie musimy martwić się niczym innym, poza tworzeniem aplikacji, ponieważ troska o stabilność systemu, jego aktualizowanie oraz zabezpieczanie leży po stronie usługodawcy. Jeśli jednak zamierzamy przejść do innego dostawcy usługi, możemy mieć problem, gdyż niektórzy oferują chmury z ogólnymi językami, a inni własne technologie. Jeśli zamierzamy zmienić ogólne środowisko na inne podobnego typu, nie powinniśmy mieć problemów. Komplikacje mogą pojawić się, jeśli chcielibyśmy przenieść się np. ze specyficznej usługi udostępnianej przez Google do ogólnego środowiska.

PaaS a inne usługi w chmurze

Podsumowując, PaaS to np. PHP, Ruby, Java lub C++, które są dostępne i gotowe do pracy z poziomu przeglądarki. Znajduje się on "pomiędzy" IaaS - czyli Infrastrukturą as a Service, będącą podstawą chmury obliczeniowej, a SaaS - czyli Oprogramowaniem jako Usługą, obejmującym najmniejszy obszarpiramidki chmury. W modelu IaaS klient otrzymuje wirtualną maszynę, dostosowaną do jego potrzeb (RAM, HDD, CPU) i system operacyjny oraz potrzebne oprogramowanie i aplikacje. Natomiast w modelu SaaS klient wykupuje konkretną usługę, np. kreator stron www.

PaaS to przyszłość czy raczej tylko ciekawostka?

Według mnie, Platforma jako Usługa (PaaS) oraz cała chmura, są przyszłością internetu i całej branży IT. Obecnie widać tendencję, że firmy, skupiając się na wąskich specjalizacjach, zatrudniają z zewnątrz do wykonania poszczególnych zadań, co pozwala zmniejszyć koszty i zwiększyć wydajność tworzenia produktów i usług, które są sprzedawane. W tej tendencji leży przyszłość. Dlatego Platforma jako Usługa może stać się podstawową platformą, na której będą tworzone aplikacje w niedalekiej przyszłości.

Korzystanie z PaaS-a pozwoli programiście skupić się na tym, co robi najlepiej - czyli tworzeniu kodu. Tworząc aplikację w chmurze, programista nie musi troszczyć się o elementy znajdujące się poniżej, gdyż to dostawca usługi zajmuje się tym na co dzień i zna się na tym zdecydowanie lepiej niż programista. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba zajmować się administrowaniem, ani martwić się o sprzęt czy stabilność środowiska, w którym piszemy i testujemy aplikację. Programiście dostarczane jest narzędzie dynamicznego zarządzania zasobami, które wykorzystuje tylko wtedy, gdy tego potrzebuje.

Jak się sprawdza PaaS w praktyce?

Według badania z 2011 roku, 9% użytkowników chmury korzystało z usługi PaaS, a 25% rozważało taką możliwość. W ciągu następnego roku, ilość użytkowników korzystających z PaaS wzrosła do 16%, co pokazuje, że taka usługa zaczyna być coraz bardziej popularna. Według prognoz, usługa ta będzie nadal się rozwijać.

Zainteresowałem Cię PaaS-em?

Daj znać, co sądzisz na temat PaaS-a i cloud computingu w komentarzach!

Hosting z dyskami SSD

Szukasz szybkiego hostingu z dyskami SSD? Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

 

Sprawdź nas

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus