Różnice w wersjach PHP

Paweł Malinowski 2012-11-20

W dzisiejszym wpisie chciałbym krótko przybliżyć Wam język PHP, oraz pokazać najważniejsze zmiany, jakie w ostatnich latach zostały w nim wprowadzone.

Czym jest PHP?

PHP jest obiektowym językiem interpretowanym służącym do tworzenia stron WWW. Razem z nim zwykle jest stosowana baza danych (najczęsciej MySQL i PostgreSQL). PHP jest obecnie najbardziej popularnym językiem tworzenia stron internetowych. Głównymi zaletami jest jego prostota i modułowość. Wraz z wersją 5.0 umożliwiono pisanie aplikacji w pełni obiektowych. Wraz z wprowadzaniem kolejnych wersji języka wdrażano w nim wiele istotnych zmian. Oto najważniejsze z nich.

PHP 5.4

Jest to najnowsza wersja PHP. Poniżej przedstawiam Wam najważniejsze zmiany w stosunku do poprzednich wersji.

Wprowadzenie funkcji traits

Wraz z wersją 5.4 wprowadzono obsługę cech (traits). Cechy to specjalne konstrukcje, podobne do klas. Jednak w przeciwieństwie do nich posiadają jedynie zestaw funkcji, który może zostać wprowadzony podczas wykonywania kodu do każdej, dowolnie wybranej przez nas klasy.

Zawsze aktywny short_open_tag

W wersji PHP 5.4 dostajemy short_open_tag, który jest zawsze aktywny, dzięki czemu skrypt można zacząć od <? Zamiast <?php. Wcześniej, aby uzyskać taką możliwość należało zmodyfikować plik php.ini.

Short Array Syntax

Kolejną cechą wprowadzoną w PHP 5.4 jest short array syntax. Dzięki temu można zapisywać tablice w krótszy i wygodniejszy sposób. Czym są tablice? Tablice to uporządkowane zbiory, w których wartości są przypisane do kluczy. Dzięki short array syntax mamy możliwość zapisu tablicy w formie [], zamiast array().

Usunięcie magic quotes

Bardzo istotną zmianą w stosunku do PHP 5.3 jest usunięcie (określanych jako przestarzałe już w poprzedniej wersji) magic quotes, które miały, poprzez dodanie przed niektórymi znakami specjalnymi. Miało to chronić przed atakami metodą SQL Incjection. Do ochrony przed atakami SQL Incjection zaleca się stosowanie sterowników PDO. Co ciekawe, magic quotes zostało wprowadzone jako ułatwienie dla początkujących twórców funkcjonalnych poleceń SQL, mające ułatwić im cofanie zmian, bez konieczności robienia tego ręcznie.

Usunięcie register_globals

PHP 5.4 ostatecznie usuwa funkcję register_globals, która była wyłączona już w wersji 4.2.0. Funkcja ta, choć wydawało się, że bardzo przydatna . Funkcja rejestrowała dane otrzymywane z formularzy, plików Cookiem czy serwera zapisywała je jako zmienne globalne. Niestety, funkcja ta pozwalała na ataki metodą GET, ponieważ nie da się określić, czy podana wartość pochodzi z sesji, czy została przemycona metodą GET w adresie URL.

Wydajność

PHP 5.4 jest znacznie poprawione pod względem wydajności w stosunku do poprzednich wersji. Benchmark, który można znaleźć na stronie lornajane.net , pokazuje, że wynik najwcześniejszej możliwej do przeanalizowania wersji, PHP 5.1.6 oscyluje w okolicy 4 punktów (im mniejszy wynik tym lepsza wydajność), 5.2.17 jest pod tym względem jeszcze gorszy, ma wynik w przedziale 4.2-4.3. Wersja 5.3.14 to widoczny spadek do około 3 punktów, natomiast wersja 5.4.4 zbliża się do wyniku 2.5 punktu.

PHP 5.4 w Kylos

Obecnie nie stosujemy PHP 5.4 na żadnym z serwerów z racji braku pełnego wsparcia dla cPanela, który jest wykorzystywany do obsługi naszych usług.

PHP 5.3

PHP 5.3, wydane w 2009 roku wprowadziło kilka istotnych zmian w stosunku do poprzednich wersji. Oto one.

Namespace

PHP 5.3 wprowadziło funkcję namespace. Dzięki tej nowości mamy możliwość tworzenia oddzielnych nazw dla poszczególnych klas, funkcji i stałych. Zwiększa to przejrzystość kodu oraz znacznie ułatwia pracę w sytuacji, gdy nad jednym plikiem pracuje kilka osób.

Goto

Umożliwia przeskoczenie do dowolnego miejsca w kodzie, przez co utrudnia jego poźniejsze odczytanie.

Funkcje anonimowe

Wykorzystywane głównie w funkcjach używających callbacków.

Usunięcie Safe Mode

Wraz z PHP 5.3 usunięto tryb safe_mode, który w rzeczywistości nie miał wpływu na bezpieczeństwo (używany był tylko w sytuacjach, kiedy nie było innego rozwiązania), natomiast często powodował komplikację.

PHP 5.3 w Kylos

Ta wersja jest obecnie stosowana na większości serwerów, lub aktualnie trwa migracja do do tej wersji. PHP 5.3 wystarcza do obsługi większości gotowych systemów CMS i frameworków.

PHP 5.2

Wersja 5.2 PHP jest już nie wystarczająca dla działania wielu usług, na przykład dla Joomli 3.0. Z powodu jego archaiczności aktualnie przeprowadzamy migrację z serwerów, które są na nim oparte do wersji 5.3

 

Wersje PHP w Kylos.pl

Aktualnie na kontach hostingowych w Kylos.pl możesz korzystać z  PHP od wersji 5.3 do 7.0. Sprawdź szczegóły oferty na: https://www.kylos.pl/

Hosting z dyskami SSD

Szukasz szybkiego hostingu z dyskami SSD? Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

 

Sprawdź nas

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus