Co to jest chmura obliczeniowa i do czego służy?

Łukasz Kwaśniewicz 2017-07-19

Czy widzicie, że w dzisiejszych czasach, w odniesieniu do technologii, słowo "chmura" pojawia się prawie w każdej wypowiedzi? Trzymanie danych w chmurze stało się bardzo popularne. Ale czy chmura to tylko zwyczajny trend? Co to jest chmura i jak można jej użyć, opisujemy w naszym artykule.

Myślisz, że chmura obliczeniowa nie jest dla Ciebie? Okazuje się, że wszyscy w jakiś sposóbbujamy w obłokach, korzystając z chmury. Jeśli korzystasz z Internetu, prawdopodobnie masz już do czynienia z tą technologią umożliwia ona między innymi przechowywanie danych, hostowanie aplikacji, streaming audio oraz video, a także dostarczanie oprogramowania na żądanie. Amazon, jeden z największych dostawców chmury obliczeniowej, definiuje ją jako usługę dostarczania zasobów IT, takich jak moc obliczeniowa, bazy danych, aplikacje i inne, dostępnych w Internecie. Płacimy za to, co rzeczywiście zużyto (Pay As You Go).

Serwery i usługi w chmurze — jakie są zalety?

Dlaczego firmy decydują się na usunięcie własnych serwerów i przeniesienie usług do chmury? Istnieje wiele powodów, główne to:

Szybki start i skalowalność – chmura umożliwia praktycznie natychmiastowe (kilka minut) wdrożenie ogromnych zasobów. Gwarantuje również automatyczne skalowanie w zależności od wymaganego ruchu na stronie.

Rozliczenie za zużyte zasoby – płacisz tylko za to, co faktycznie wykorzystujesz. Jeśli potrzebujesz chmury do środowiska testowego, które ma być używane w godzinach 8-16, to zapłacisz tylko za to, co zostało faktycznie zużyte. Korzystać z chmury oznacza też oszczędności, ponieważ nie trzeba już wydawać pieniędzy na sprzęt i oprogramowanie, a także na koszty utrzymania tego sprzętu. Dzięki istniejącej infrastrukturze można uniknąć konieczności zakupu nowego sprzętu i poniesienia związanych z tym kosztów.

Niezawodność – ułatwia tworzenie migawek środowiska oraz dzięki możliwości wykorzystania różnych lokalizacji serwerów zwiększa dostępność do 99,9999999%.

Jakie są dostępne modele dostarczania usług?

Chmura obliczeniowa oferuje usługi w kilku modelach, w tym IaaS (Infrastruktura jako Usługa), PaaS (Platforma jako Usługa) i SaaS (Oprogramowanie jako Usługa).

IaaS — najprostszy z modeli polega na wynajmowaniu od dostawcy chmury infrastruktury, czyli serwerów, sieci i systemów operacyjnych i płaceniu za nie w zależności od rzeczywistego zużycia.

PasS — to usługa, która dostarcza środowisko w chmurze na żądanie. Możesz je wykorzystać np. do tworzenia, czy testowania aplikacji. Pozwala na prace deweloperskie bez konieczności konfiguracji serwerów, baz danych, sieci itp.

SaaS — technologia umożliwiająca dostarczanie aplikacji na żądanie, jest często wykorzystywana w modelu subskrypcji. Użytkownicy internetu wykorzystują przeglądarkę, aby nawiązać połączenie, nie musząc przy tym martwić się o konfigurację, aktualizację czy też poprawki zabezpieczeń.

Typy chmury

Chmura to nie tylko zewnętrzni dostawcy. Są firmy, które tworzą chmurę również w ramach swojej organizacji. Są też takie, które używają modelu mieszanego. Chmura to nie tylko zewnętrzni dostawcy usług. Istnieją również firmy tworzące własną chmurę wewnątrz organizacji oraz korzystające z modelu mieszanego. Do typów chmury należą chmura prywatna (stworzona i używana tylko przez jedną firmę) oraz chmura publiczna (z której mogą korzystać wszyscy). Najpopularniejsze chmury to Amazon Web Services, Microsoft Azzure i Google Cloud.

Chmura hybrydowa – to rozwiązanie pośrednie pomiędzy chmurą prywatną, a chmura publiczną. Charakteryzuje się tym, że dana firma/instytucja utrzymuje swoje aplikacje/środowiska zarówno w chmurze prywatnej, jak i publicznej.

Czy chmura to tylko same zalety i korzyści?

 

Czytając ten artykuł, możesz dojść do wniosku, że chmura nie ma żadnych wad. Jednak tak nie jest. Chociaż ma wiele zalet, to nie jest dla każdego. Na przykład, jeśli prowadzisz mały blog, który ma stały, niski ruch, wtedy jeszcze nie potrzebujesz chmury. Będzie to dla Ciebie odpowiednie dopiero wtedy, gdy zacznie ją odwiedzać większa ilość osób. Ponadto, aby w pełni wykorzystać możliwości chmury, potrzebny jest specjalistyczny trening i wiedza techniczna. W takim wypadku najlepiej zatrudnić firmę, która ma odpowiednie umiejętności i doświadczonych, certyfikowanych pracowników.

Jak wybrać odpowiednią firmę?

Zewnętrzni dostawcy mogą Ci pomóc w:

- Przygotowaniu organizacji do przejścia na chmurę i przeprowadzeniu tej transformacji
- Analizie i doborze odpowiedniej chmury
- Migracji strony/aplikacji
- Wykorzystaniu pełni potencjału
- Dostarczeniu suportu i pomocy w zarządzaniu
- Rozwoju usługi

Coraz więcej przedsiębiorstw, które korzystają już z chmury, jest jej ambasadorami. Jest oczywiste, że jest to przyszłość. Jeśli zastanawiasz się, czy przenieść swój biznes do chmury, najprawdopodobniej odpowiedź brzmitak. Jednak myślę, że lepszym pytaniem odczy warto będziejak to zrobić i kiedy możemy zacząć?

 

Zastanawiasz się nad migracją chmury?

Nie wiesz, czy cloud to miejsce odpowiednie dla Ciebie?

A może potrzebujesz pomocy przy konfiguracji?

Zobacz jak możemy Ci pomóc.

Dowiedz się więcej

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus