SSH - czym jest i do czego służy

2019-07-29

Do korzystania z konta hostingowego w Kylos wiedza o tym, czym jest SSH, nie jest konieczna. Może być jednak przydatna. A więc...

Czym jest SSH?

SSH - ang. Secure Shell - to standard protokołów komunikacyjnych stosowanych w sieciach komputerowych TCP/IP. Jest używany do zdalnego logowania z komputerem i wykonywania poleceń, innymi słowy – do zdalnego łączenia z serwerem. Co ważne, połączenie przez SSH jest szyfrowane, w przeciwieństwie do protokołu, z którego SSH się wywodzi – protokołu TELNET. W dzisiejszych czasach korzystanie z połączenia, które nie jest szyfrowane, wiąże się z dużym ryzykiem, stąd popularność SSH.

Do czego SSH służy?

Protokół SSH jest używany przez administratorów do zarządzania serwerami, które niekoniecznie znajdują się w miejscu ich pracy, ale, co zdarza się bardzo często, w różnych miejscach na świecie. Używają go też osoby, które mają wykupione serwery i w ten sposób nimi administrują.

Także wszystkie konta hostingowe w Kylos obsługują połączenia przez SSH. Pełen dostęp przez SSH do serwera masz tylko w przypadku serwerów VPS i dedykowanych (możesz modyfikować pliki systemowe na serwerze i instalować nowe narzędzia), natomiast mając hosting współdzielony możesz przeglądać znajdujące się na serwerze pliki, przenosić je i kopiować pomiędzy katalogami, modyfikować ich zawartość, a także pakować i rozpakowywać pliki bezpośrednio na serwerze oraz tworzyć i przywracać kopie zapasowe.

Połączenie SSH jest przydatne jeszcze w jednej sytuacji – kiedy chcesz, aby administratorzy Kylos udzielili ci wsparcia technicznego w obsłudze twojego VPS-a lub serwera dedykowanego, ale nie chcesz podawać im hasła użytkownika root.

security-2168233_640

Jak SSH działa?

Komunikacja między klientem a serwerem szyfrowana jest za pomocą algorytmu RSA lub DSA. Podczas instalacji serwera SSH tworzona jest para kluczy – klucz publiczny i klucz prywatny serwera. Kiedy nastąpi pierwsze pierwsze połączenie klienta z serwerem, klient zapisze klucz publiczny serwera na swoim dysku, w pliku known_hosts, a potem stworzy klucz sesji - to on  będzie służył do szyfrowania całej komunikacji. Przy czym klucz sesji jest zaszyfrowany kluczem publicznym otrzymanym wcześniej od serwera.

Jak używać SSH?

Do połączenia z serwerem można wykorzystywać różne programy, w przypadku systemu Windows popularny jest darmowy program PuTTY, a przypadku Linuxa – OpenSSH. Aby się połączyć z serwerem, wystarczy uruchomić program, podając nazwę serwera lub jego adres IP.

Zdalne zarządzanie serwerem odbywa się poprzez wpisywanie komend w terminalu / konsoli (nazywanych również powłoką). Jakie to mogą być komendy?

  • find – wyszukanie pliku po nazwie
  • ls – wylistowanie katalogu lub pliku
  • mkdir – tworzenie nowego katalogu
  • mv – przeniesienie katalogu lub pliku
  • cp – kopiowanie katalogu lub pliku
  • rm – usunięcie katalogu lub pliku

I wiele więcej. Ich dokładniejszy opis znajdziesz w naszej Bazie Wiedzy:

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi pojęcie SSH stało się dla ciebie bardziej zrozumiałe!

Szukasz sprawdzonego hostingu?

Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

 

Sprawdź nas

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus