Czym różni się darmowy certyfikat SSL od płatnego

2019-03-20

Pytanie o to, czy warto mieć certyfikat SSL, jest dziś nie na miejscu – posiadanie SSL-a stało się praktycznie obowiązkowe. Ale czy warto płacić za usługę, jeśli istnieje jej darmowy odpowiednik?

Czym jest certyfikat SSL i dlaczego musisz go mieć

Certyfikaty SSL (Secure Socket Layer) szyfrują połączenie internetowe między użytkownikiem a stroną www (a właściwie serwerem, na którym się ona znajduje). Tym samym gwarantują, że wszystkie przesyłane dane, w tym dane logowania, czyli loginy lub adresy e-mail oraz hasła, a także dane osobowe takie jak nazwiska, numery telefonów, numery PESEL etc., są niewidoczne dla osób trzecich, a więc bezpieczne przed przechwyceniem i wykorzystaniem w niecnych zamiarach. W obecnych czasach połączenie szyfrowane to podstawa – przeglądarki internetowe ostrzegają użytkowników przed wchodzeniem na strony nie posiadające aktualnego certyfikatu SSL.

Darmowe rozwiązanie

Darmowy certyfikat SSL zapewnia szyfrowane połączenie i w zupełności wystarcza, aby zadowolić przeglądarkę. Jest wystawiany tylko na 3 miesiące (w przeciwieństwie do rozwiązań płatnych, które są oferowane na rok lub dłużej), ale ma opcję autoodnawiania, więc krótki okres ważności nie powinien stanowić dużego problemu. Jeśli Twoja strona internetowa jest prosta, nie wymaga logowania ani podawania przez użytkowników żadnych danych, darmowy certyfikat SSL w zupełności Ci wystarczy.

Płatne certyfikaty SSL

Po co więc płacić? Jest kilka powodów:

  1. Aby potwierdzić swoją tożsamość jako właściciela strony i podkreślić wiarygodność. Darmowe certyfikaty zapewniają tylko walidację tożsamości domeny (są to certyfikaty typu DV – Domain Validation), natomiast płatne weryfikują również tożsamość jej właściciela (SSL OV – Organizaton Validation i SSL EV – Extended Validation).
  2. Ze względu na gwarancję finansową, którą oferują komercyjne certyfikaty na wypadek złamania szyfru.
  3. Aby uniknąć ograniczeń związanych z darmowymi certyfikatami. Tylko płatne rozwiązania pozwalają zabezpieczyć domenę wraz ze wszystkimi jej subdomenami i są wystawiane na dłuższe okresy czasu.

Jaki certyfikat SSL powinieneś wybrać? Darmowy spełni swoją funkcję, ale płatny będzie wygodniejszy w użytkowaniu i mocniej podkreśli bezpieczeństwo Twojej strony oraz wiarygodność Ciebie lub Twojej firmy. Decyzja należy do Ciebie.

Darmowe certyfikaty SSL w Kylos

Wszyscy nas Klienci mają możliwość instalacji darmowych certyfikatów.

Zapytaj nas jak możesz to zrobić.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

Zapytaj o więcej

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus