Rejestracja i przedłużenie domeny - co zrobić by nie stracić swojej strony www? Część II

Marcin Golis 2013-09-17

Cześć! W moim poprzednim artykule opisałem, jak wygląda proces przedłużania domen krajowych (.pl). Dziś natomiast powiem Wam, jak wygląda procedura rejestracji i przedłużania domen globalnych, takich jak .com, .net, oraz domen .eu.

Procedura rejestracyjna domen globalnych

Jeżeli chcemy stać się właścicielem domeny globalnej, musimy zwrócić uwagę na pewną istotną różnicę w stosunku do domen krajowych.  Jest nią brak okresu rezerwacji. Domena globalna zostaje zarejestrowana dopiero w momencie zaksięgowania wpłaty przez rejestratora domeny. Przykładowo, kupując u nad domenę mojafirma.pl, będzie ona zarezerwowana przez 14 dni i nikt inny nie będzie mógł jej w tym czasie zarejestrować. Natomiast gdy wybierzemy domenę mojafirma.com, ale nie zapłacimy za nią od razu, to nie będzie ona w żaden sposób chroniona. Każdy będzie mógł ją w tym czasie zarejestrować. Dlatego najlepszym rozwiązaniem podczas kupowania domen jest natychmiastowa płatność przez Internet (w naszym przypadku za pomocą Płatności.pl). Dzięki temu macie gwarancję, że nikt nie zarejestruje wybranej przez Was domeny.

Przedłużanie ważności domen globalnych

Aby przedłużyć domenę globalną, należy ją opłacić przed upływem roku. Co jednak, jeżeli o tym zapomnimy? Po pierwsze, nasza strona www i poczta przestaną działać, a domena trafi do Grace Period na okres 40 dni, podczas którego będziemy mogli ją odzyskać, płacąc za jej przedłużenie. Jezeli nie opłacimy jej w ciągu tego okredu, adres trafi do Redemption Period na okres 30 dni. W tym czasie również będziemy mogli ją przedłużyć, jednak koszt będzie zdecydowanie wyższy i wyniesie około 400 PLN. Jeżeli podczas tego okresu również nie przedłużymy domeny, Pending Delete podczas którego domena będzie skasowana. Po maksymalnie tygodniu, domena z powrotem trafi do puli wolnych adresów, i znowu będzie można ją zarejestrować. 

Jak zarejestrować domenę .eu?

Procedura rejestracji domeny .eu wygląda tak samo, jak rejestracja domeny globalnej, tj. nie występuje tutaj okres rezerwacji. Domena jest rejestrowana dopiero w momencie zaksięgowania wpłaty.

Przedłużanie domeny .eu, czyli jak mieć miesiąc gratis!

Okres rejestracyjny domeny .eu trwa rok z dodatkiem liczby dni pozostałych do końca miesiąca od dnia zarejestrowania domeny, ponieważ wygasają one w ostatnim dniu miesiąca. To znaczy, że jeżeli wykupimy domenę 1 października 2013 roku, to będziemy musieli za nią zapłacić nie 31 sierpnia 2014 roku, a dopiero 30 września 2014 roku, czyli zyskujemy jeden miesiąc gratis. Jeżeli mimo tego dodatkowego okresu karencji w płatności zapomnimy o przedłużeniu naszej domeny, to trafi ona do kwarantanny na okres 40 dni. W tym czasie będziemy mogli ją normalnie przedłużyć, jednak kwota przedłużenia będzie wyższa o o dodatkową opłatę, określoną przez administratora domeny .eu - EURid, ponieważ firma ta pobiera od rejestratorów domen dodatkową opłatę za ich przywrócenie.

Na koniec

Wiecie już, jak wygląda procedura rejestracji domen, wiecie również, jak wygląda ich przedłużanie. Pamiętajcie i dbajcie o to, żeby przedłużać swoje domeny terminowo, ponieważ nie zrobienie tego możne wygenerować spore problemy. Pół biedy, jeżeli będzie to chwilowa niedostępność strony www i poczty. Gorzej, gdy ktoś przejmie Waszą domenę, która jest jednocześnie Waszą marką i zażąda za jej zwrot ogromnych pieniędzy!  

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus