Podstawy obsługi Wordpressa

Marcin Golis 2014-02-28

Cześć! W ostatnich wpisach pokazaliśmy Wam, jak zainstalować Wordpressa, jak wgrać skórki Wordpressa i jak zainstalować przydatne wtyczki. Dziś natomiast przedstawimy Wam podstawy obsługi tego CMS-a. Gotowi? No o jedziemy!

Dodawanie i usuwanie stron

Firmowa strona www zazwyczaj nie jest one - page i zawiera kilka podstron takich jak o firmie, usługi, kontakt itd. Jak je dodać? Wystarczy w menu z  lewej strony wybrać Strony i Dodaj nową. Potem tylko uzupełnić ją o treść i opublikować. Jeżeli chcemy aby jedna strona miała kilka podstron, na przykład strona usługi ma zawierać dodatkowe podstrony, takie jak mechanika samochodowa, elektryka samochodowa, lakiernictwo i blacharstwo etc., to wtedy nową stronę dodajemy tak samo jak wcześniej oraz wybieramy rodzica dla nowej podstrony. Robimy to w polu atrybuty strony po prawej stronie ekranu. Dzięki temu nie będziemy musieli umieszczać wszystkich informacji na jednej stronie.

Nie chcę bloga!

Wordpress domyślnie wyświetla na stronie głównej najnowsze wpisy dodane przez administratora. Co więc zrobić, żeby mieć statyczną stronę główną?

1. Wchodzimy do menu wygląd

2. Klikamy Personalizacja

3. Rozwijamy pole Statyczna strona główna 

4. Ustawiamy stronę główną jako statyczną (oraz wybieramy stronę, która będzie pełniła tę rolę) oraz ustawiamy stroną, na której będą pojawiały się wpisy

W tym menu możemy również uzupełnić tytuł i opis witryny, wyświetlane na stronie. Dodatkowo, zakładka Wygląd pozwala nam w dość dużym stopniu skonfigurować i edytować wygląd naszej strony www. Dzięki temu, chociaż korzystamy z darmowego szablonu, będziemy mieli stronę unikatową i niepowtarzalną.

Dodajemy Widgety

Za pomocą panelu  Widgety dostępnego w menu Wygląd  możemy skonfigurować widgety, które będą wyświetlana na naszej stronie według naszych potrzeb i upodobań.

Zadbaj o grafikę

Aby w pełni skonfigurować i spersonalizować naszą stronę www, warto zadbać o dodanie do niej ciekawych grafik. Tutaj również możemy zrobić to samodzielnie, korzystając ze zbiorów zdjęć takich jak na przykład Fotolia. Bazę miejsc z darmowymi zdjęciami znajdziecie tutaj.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli będziecie potrzebować pomocy przy Waszych Wordpressach, polecamy Wam odwiedzenie forum Wordpressa, które znajdziecie pod adresem: http://pl.forums.wordpress.org/. Społeczność działa prężnie, dzięki czemu zebrano tam mnóstwo cennej, i co najważniejsze, darmowej wiedzy!

A jak wyglądają Wasze Wordpressy

Pokażcie nam swoje strony, chętnie zobaczymy, jakie cuda zbudowaliście w oparciu o tego CMS-a!

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus