Moduł Git na hostingu w Kylos

Łukasz Kwaśniewicz 2019-06-07

Na pewno większość z Was słyszała o pracy z Git-em. W wielu firmach jest on niezastąpionym narzędziem pracy dla deweloperów. Od teraz macie możliwość korzystania z jego możliwości bezpośrednio w cPanel. Ta część z Was która już korzystała z Git-a, na pewno się ucieszy. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji, poniżej opisujemy jak może on Wam pomóc w codziennej pracy.

Czym jest Git?

Dla tych z Was, którzy jeszcze tego nie wiedzą Git to system kontroli wersji. To doskonałe narzędzie dla zespołów deweloperów, którzy często pracują na tym samym kodzie. Za każdym razem, gdy dokonywane jest zmiana w kodzie, zapisuje on o niej określone informacje. Pozwala to na śledzenie zmian, które są wprowadzane w repozytorium.

Git – ważne terminy

Uzytkownicy Gita operują specyficznym słownictwem, z którym warto zapoznać się przed rozpoczęciem pracy. Pierwsze sformułowanie, które warto poznać to repozytorium.

To nic innego jak utworzone przez Ciebie miejsce, w którym przechowujesz pliki (najczesciej tekstowe, bo wprowadzane w nich zmiany śledzone przez Gita). Przed rozpoczęciem pracy pobieracie repozytorium lokalnie na swój komputer, mając możliwość późniejszej pracy offline. Zmian dokonujesz na tak pobranej wersji strony. Po zakończeniu pracy wysyłasz jej efekty do repozytorium umieszczonego na serwerze. Zalet tego rozwiązania jest mnóstwo (o tym dalej), ale w moim odczuciu najważniejszą z nich jest to, że po wprowadzeniu zmian, można je bezpiecznie połaczyć ze zmianami dokonywanymi przez inne osoby pracujące w kodzie. 

Kolejnym ważnym terminem jest branch (gałąź). To rozgałęzienia tworzonego kodu, który ułatwiają pracę zespołom, które pracują na tym samym kodzie. Pewnie pomyślisz „Po co to zbędnie komplikować”? Wyobraź sobie, że jeden członek zespołu wdraża zmianę wyglądu jednej z Twojej podstron, a inny w tym samym czasie reperuje bug, znaleziony w innym miejscu. Dzięki Git obie te osoby mogą pracować jednocześnie widząc, jakie zmiany zostały dokonane. To duże ułatwienie.

Możliwości konfiguracji Git-a jest mnóstwo, ale są najlepiej kierować się ogólnie przyjętymi wzorcami postępowania.  Każdy pracownik może mieć osobny branch, albo wszyscy mogą pracować na tym samym. To jaka będzie konfiguracja gałęzi zależy od Was i tego jakie macie potrzeby.

Ostatnim terminem, na który moim zdaniem warto zwrócić uwagę jest commit. Po wprowadzeniu odpowiednich zmian możesz wysłać je do repozytorium, aby każdy pracujący na tym kodzie mógł uzyskać do nich dostęp (pisaliśmy o tym trochę wcześniej) . Aby to zrobić, potrzebujesz zatwierdzenia.

Commity łącza informacje o wprowadzonych zmianach z informacjami o autorze i pozwalają na stworzenie historii zmian. Gdy je zatwierdzisz, tworzysz również komunikat, do wysłania razem commitem. To ważne, aby jasno i klarownie opisywać, jakie zmiany zostały dokonane. Ułatwia to później wyszukiwanie informacji na temat wprowadzonych zmian.

Gdy masz już wszystko, możesz wysłać commit do repozytorium, robiąc tzw. push.

Warto pamiętać, że jeśli więcej osób pracuje na danej gałęzi, zawsze przed rozpoczęciem pracy, trzeba wykonać tzw. pull. Da to nam pewność, że pracujemy na możliwie najbardziej aktualnej wersji plików.

Zalety Git

Częściowo już o tym wspominaliśmy. Praca z Git to bardzo wiele zalet i możliwości. Pozwala on na:

  • Sprawdzenie kiedy i jak zmiana została wprowadzona
  • Umożliwia porównanie starej i nowej wersji kodu
  • Zawiera informacje na temat historii wszystkich zmian, który zostały wprowadzone
  • Daje możliwość przywrócić kod do stanu sprzed wprowadzenia zmiany
  • Umożliwia pracy wielu osób na jednym repozytorium, bez wzajemnego nadpisywania plików

Jak wygląda moduł Git w cPanel

Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda moduł Git w cPanel. 

Jak możecie zauważyć, daje on możliwość zarówno klonowania już istniejących repozytoriów, jak i stworzenie od podstaw nowego. Nie wymaga to żadnej skomlikowanej wiedzy i pozwala ropoczecie pracy z Gitem praktycznie od ręki.

Co więcej, dzięki możliwościom aplikacji Gitweb, znajdywanie informacji na temat dokonanych zmian, jest proste jak nigdy dotąd. Wprowdzone zmiany prezentowane sa wprosty i przystępny sposób. Od teraz, jeśli potrzebujesz sprawdzić, kto i kiedy wprowadzał określoną zmianę, możesz to zrobić za pomocą kilku kliknięć.

Jak rozpocząć pracę z Gitem?

Jeśli chcecie korzystać z Git-a i nie wiecie jak zacząć, zapraszamy do zapoznania się z artykułami na ten temat w naszej bazie wiedzy. Znajdziecie je:

https://panel.kylos.pl/knowledgebase/190/Podstawowe-operacje-wykonywane-na-repozytoriach-Gita-.html

https://panel.kylos.pl/knowledgebase/189/Instalacja-Gita-w-systemie-Windows-.html

Już wkrótce zamieścimy nasz poradnik, jak korzystać z GIT w cPanel. Niecierpliwych tymczasowo odsyłamy do instrukcji stworzonej przez cPanel, która znajdziecie tutaj https://blog.cpanel.com/Git-version-control-series-setting-up-Git/

Szukasz hostingu z Gitem?

Jesteś w dobrym miejscu!

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

Sprawdź

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus