HTTP/2 w Kylos. Co to jest i dlaczego warto go mieć?

2019-03-20

HTTP/2 to najnowsza wersja protokołu HTTP, który – mówiąc najprościej – odpowiada za komunikację serwera z przeglądarką. Celem nowej wersji protokołu jest przyspieszenie tej komunikacji, ponieważ poprzednia wersja, czyli HTTP/1.1, ma już 20 lat i nie odpowiada potrzebom współczesnych stron internetowych, bogatych w grafiki, skrypty i arkusze stylów CSS. A to odbija się na szybkości wczytywania stron.

HTTP/2 a HTTP/1.1

W HTTP/2 zachowano całą semantykę i dotychczas stosowane metody, zarazem wprowadzając kilka istotnych zmian w stosunku do poprzedniej wersji. Oto najważniejsze z nich:

  • Przeglądarka nawiązuje jedno trwałe połączenie, które pozostaje aktywne do momentu opuszczenia strony, co przekłada się na mniejsze obciążenie serwera. Dotychczas przeglądarka nawiązywała nowe połączenie za każdym razem, kiedy wysyłała zapytania o kolejne zasoby.
  • Możliwe jest wykonywanie wielu zapytań do serwera jednocześnie, nie ma konieczności ich kolejkowania.
  • Dodano obsługę mechanizmu „push” dla serwera, umożliwiający wypychanie zasobów, tj. przesyłanie ich przeglądarce, zanim ona o nie poprosi.
  • Zasobom zidentyfikowanym jako ważniejsze można nadawać wyższe priorytety.
  • Umożliwiono kompresję nagłówków, co przekłada się na mniejszą objętość przesyłanych danych.
  • Komunikacja z przeglądarką odbywa się za pomocą poleceń binarnych, a nie wysyłanych jako TEXT, jak to miało miejsce do tej pory. To zmniejsza ryzyko błędów.
  • Wymaganie certyfikatu SSL (nie przez sam HTTP/2, ale przez wszystkie największe przeglądarki, które od obecności szyfrowania uzależniły jego obsługiwanie).

Jeszcze jedna zaleta

HTTP/2 zostało stworzone z myślą o przyspieszeniu ładowania się stron internetowych, ale nie jest to jedyny powód, dla którego powinieneś rozważyć jego uruchomienie. Otóż Google może traktować HTTP2 jako czynnik rankingowy, czyli wpływający na pozycję Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Algorytm Google kieruje się nie tylko słowami kluczowymi, ale też szybkością ładowania się witryny i jej poziomem zabezpieczeń, a to są benefity korzystania z HTTP/2.

W Kylos, rozpoczęcie pracy z protokołem HTTP/2 nie stanowi dużego wyzwania. Jeśli masz zainstalowany certyfkat SSL, uruchomi sie on automatycznie. Certyfikat ten instaluje się samoistnie po podpięciu domeny do naszego hostingu.

 

Hosting z HTTP/2 Hosting z HTTP/2

Szukasz szybkiego hostingu z HTTP/2? Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

Sprawdź

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus