Moving Menu

Jak sprawdzić historię domeny?

corner Marcin Golis
Marcin Golis
2013-10-29
corner Jak sprawdzić historię domeny?

Jakiś czas temu pisaliśmy co nieco o domenach, wpisy znajdziesz po prawej stronie tego artykułu. Dziś kontynuujemy temat adresów Internetowych.

Każdy ma swoją historię

Na pewno pamiętacie o tym, że nieprzedłużona domena po pewnym czasie od swojego wygaśniecie ponownie trafia do puli wolnych domen. Dzięki temu mamy szansę zarejestrować ciekawe adresy, które nie są już komuś potrzebne, oraz nie zostały przechwycone. Jednak, jak już wspomniałem, każda z domen ma swoją historię, niekoniecznie nieskazitelną.  Często zdarzają się sytuacje, że ktoś rejestruje bardzo atrakcyjną nazwę domeny, wykorzystuje ją do działań niezgodnych z polityką Google, a kiedy ta staje się zupełnie nieprzydatna, porzuca ją. Tak więc, jeżeli uda nam się znaleźć jakąś bardzo atrakcyjną domenę, którą możemy zarejestrować, warto sprawdzić jej historię. Jak to zrobić?

Internetowe Archiwum

Mówi się, że jeżeli coś trafi raz do sieci, to już z niej nie znika. Ale przecież strony www zmieniają się na przestrzeni czasu. Jak więc zobaczyć, jak strona www, na przykład nasza, wyglądała 5 lat temu? Korzystanie z wyszukiwarki Google na niewiele się zda. Więc? Najlepiej skorzystać z narzędzia archive.org/web/, które to dokonuje snapshot`ów stron www. Dzięki niemu możemy zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniała się strona www znajdująca się pod adresem, który nas interesuje. Kolejnym narzędziem, z którego warto skorzystać jest baza WHOIS. Możemy tam uzyskać informacje o tym, do kogo należała interesująca nas domena.

Wiek domeny

Kolejnym parametrem, który warto sprawdzić jest wiek domeny. Możemy to zrobić za pomocą strony www www.webconfs.com.

Czy domena była grzeczna?

Aby sprawdzić, jak interesująca nas domena prezentuje się w Google, warto skorzystać z narzędzia MajesticSEO (uwaga, wymagana jest rejestracja). Dzięki niemu dowiemy się, jak wygląda profil linkowania do domeny oraz jej ogólny stan w Google. Skorzystanie z tych narzędzi pozwoli nam uzyskać informacje o tym, jak wyglądała historia interesującej nas domeny. W przypadku stron, które wygasły ich historia jest co prawda czyszczona (dotyczy to linków itp.), jednak jeżeli kupujemy używaną domenę, warto skontaktować się z Google i poprosić  reindeksację domeny. Dzięki temu pozbędziemy się balastu, który zebrał się nad naszą stroną na przestrzeni lat.

Kupujecie używane domeny?

A czy Wy podczas rejestracji nowej domeny zwracacie uwagę na to, czy jest to czysty adres, czy może ma już sieciową historię?

comments powered by Disqus

Powiązane

photo corner
Rejestracja i przedłużenie domeny - co zrobić by nie stracić swojej strony www? Część II

Cześć! W moim poprzednim artykule opisałem, jak wygląda proces przedłużania domen krajowych (.pl). Dziś natomiast powiem Wam, jak wygląda procedura rejestracji i przedłużania domen globalnych, takich jak .com, .net, oraz domen .eu.

Czytaj więcej
photo corner
Wszystko, co musisz wiedzieć o domenach

Wybór domeny to pierwszy krok do założenia swojej strony www. W moim wpisie przedstawiam Wam najważniejsze informacje związane z domenami, ci rejestracją i przeniesieniem.

Czytaj więcej
photo corner
Przedłużenie domeny - co zrobić by nie stracić swojej strony www? Część I

Bardzo często przyczyną braku dostępu do strony www i poczty nie są problemy techniczne na serwerze, ale brak uiszczenia opłaty za domenę...

Czytaj więcej