Czym są serwery www?

Łukasz Kwaśniewicz 2017-02-08

W poprzednim artykule dowiedzieliście się czym jest serwer i jak sie go wykorzystuje. Niektórzy pewnie byli zaskoczeni informacją, jak czesto mamy z nimi kontakt. Tym razem chciałem Wam opowiedzieć więcej o jednym z rodzajów serwera. Mam na myśli serwer www.

Trochę historii

Jak pewnie wszyscy wiecie za twórcę Internetu uznawany jest Tim Berners-Lee. W 1989 zaproponował on swojemu ówczesnemu pracodawcy, czyli CERN(Europejska Organizacja Badań Jądrowych — instytucja, która stworzyła Wielki Zderzacz Hadronów) projekt mający ułatwić wymianę informacji pomiędzy naukowcami. Efektem tych działań była przeglądarka nazwana WorldWideWeB oraz serwer www o nazwie CERN httpd. Co ciekawe serwer ten był oparty o system NextStep, stworzony przez firmę należącą do Steva Jobsa. Dzięki łatwości i efektywności tego rozwiązania zostało one spopularyzowana wśród uczelni i ośrodków badawczych, aż w końcu stało się ogólnodostępne.

Do czego służą?

Serwer WWW to program działający na serwerze internetowym. Pozwala on na udostępnienie przestrzeni dyskowej oraz odpowiednich narzędzi służących do jej administracji. Na tej przestrzeni użytkownik może utrzymywać pliki swojej strony internetowej. Następnie są one pobierane przez przeglądarkę internetową (np. Internet Explorer, Chrome, Firefox, Safari itp.), która konwertuje je na zdjęcia i tekst. Przeglądarka jest więc pośrednikiem przenoszącym informacje z serwerów na ekrany naszych komputerów, tabletów, telefonów etc.

Najpopularniejsze web serwery

Pewnie nie raz słyszeliście nazwę Apache. A może obiła Wam się o uszy nazwa Nginx? Zastanawialiście się kiedyś co one oznaczają? Już nie musicie. To nazwy najpopularniejszych serwerów www.

Najpopularniejsze serwery www

Zgodnie z danymi udostępnionymi na stronie w3techs.com najczęściej używanym obecnie web serwerem na wszystkich stronach internetowych jest Apache. Na drugim miejscu znajduje się Nginx, a na trzecim serwer Microsoftu.Popularność Apache wynika w dużej mierze z jego skalowalności i stabilności. Ponadto istnieje możliwość rozszerzenia jego funkcji o szereg modułów. Najczęściej wykorzystywany jest w połączeniu z językiem PHP, co jest związane z dużą ilością dostępnego w Internecie gotowego kodu.

Podsumowanie:

Wiecie już czym są serwery www. Mówiąc obrazowo, są to magazyny, które przechowują pliki stron internetowych. Poprzez przeglądarki internetowe, komunikują się z nami, pozwalając na wyświetlanie stron internetowych. W Kylos w zależności od potrzeb, macie do wyboru hosting w 4 wariantach. Możecie zdecydować się na Kylos Bronze, Silver, Gold oraz Platinum. Więcej szczegółów na temat poszczególnych pakietów znajdziecie na stronie kylos.pl

Masz problem z serwerem?

Pozwól nam go rozwiązać.

Sprawdź jak skorzystasz nam współpracy z Kylos.

Dowiedz się więcej

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus