Cykl życia domeny

Krzysztof Konieczka 2014-06-08

Każda domen internetowa posiada swój tak zwany cykl życia, który trwa od chwili zarejestrowania/ opłacenia domeny aż do momentu jej powrotu do puli wolnych nazw, czyli adresów, które można ponownie zarejestrować.

Jak nie stracić swojej domeny?

 Cykl życia domeny jest uzależniony od rejestratora danej domeny, co można łatwo zauważyć na przykładzie najpopularniejszych domen .pl i .com czy co.uk, którą można zarejestrować jedynie na okres 2 lat.

Ile żyje domena .pl?

Wszystkie domeny .pl (zarówno twojadomena.pl jak i na przykład twojadomena.org.pl czy twojadomena.lodz.pl) mają taki sam cykl życia. Wygląda on następująco:

Okres rezerwacji domeny

  • Trwa 14 dni, w tym czasie nikt nie może jej zarezerwować a Ty masz 14 dni na dokonanie opłaty aktywacyjnej.

 

Okres rejestracji domeny

  • Trwa 365 dni, zaczyna się w momencie zaksięgowania opłaty za domenę. W tym czasie można korzystać ze wszystkich funkcjonalności domeny (poczta, strona www etc).

 

Okres kwarantanny

  • Domena przechodzi do kwarantanny, jeżeli do 365 dnia okresu rejestracyjnego nie zostanie dokonana opłata przedłużająca jej ważność. W tym czasie domena nadal należy do Ciebie, ale nie działają funkcjonalności z nią związane (poczta, strona www). Kwarantanna trwa 30 dni i jeżeli w tym okresie nie zostanie dokonana opłata za domenę, to wróci ona do puli wolnych nazw.

 

Warto nadmienić, że jeżeli w okresie rezerwacji domena nie zostanie opłacona to domena powróci do puli wolnych nazw 19 dnia od jej zarejestrowania. Natomiast, jeżeli domena nie zostanie opłacona po okresie kwarantnny, to powórci ona do puli wolnych nazw 15 dnia od końca okresu rejestracyjnego.

Cykl życia domen globalnych.

Cykl życia domen globalnych (.com, .org, .biz, .net etc.) znacząco różni sie od cylku życia domeny .pl. Czym?

  • W przypadku domen globalnych nie ma okresu rezerwacyjnego - domena staje się aktywna dopiero po dokonaniu opłaty. Wtedy też zyskuje status Active, który trwa od 365 do 3650 dni. Domena globalna może być zarejestrowana na okres maksymalnie 10 lat.
  • W przypadku braku opłaty przedłużającej ważność domeny zmienia ona status na trwający 40 dni Grace Period podczas którego domena nadal należy do nas i możemy ją przedłużyć w normalnej cenie. Jednak, podobnie jak w przypadku okresu kwarantanny, nie działają jej funkcjonalności.
  • Jeżeli nie dokonamy opłaty za domenę podczas okresu Grace Period, to zmieni ona status na Redemption Period. Domena nadal będzie należeć do nas i będziemy mogli ją przedłużyć, jednak będziemy musieli ponieść dodatkowy koszt przedłużenia.
  • Po zakończeniu okresu Redemption Period domena przechodzi w ostatni okres, czyli Pending Delete, podczas którego jest usuwana z rejestru domen. Podczas tego okresu można przedłużyć domenę za pomocą specjalnej, bardzo kosztownej procedury, która uruchamiana jest po bezpośrednim kontakcie z rejestratorem domeny.

Cykl życia europejskiej domeny .eu

Ostatnią domeną, której cykl życia warto poznać jest domena .eu, należąca do European Registry for Internet Domains (EURid).

  • Podobnie jak domeny globalne, domena .eu nie ma okresu rezerwacyjnego - staje się aktywna dopiero po zaksięgowaniu opłaty za roczną rejestrację adresu.
  • Europejska domena .eu ma zupełnie inny niż pozostałe domeny okres wygasania. W przypadku domen .pl i globalnych wygasają one od razu po zakończeniu okresu rejestracyjnego. Inaczej jest z domenami .eu, które wygasają dopiero z końcem miesiąca w którym powinna być uiszczona opłata za ich przedłużenie. Czyli, jeżeli okres rejestracyjny kończy się 12 maja, to domena wygaśnie dopiero 31 maja.
  • Następnie domena trafia na 40 dni do kwarantanny, podczas której możesz ją nadal przedłużyć. Dopiero po zakończeniu tego okresu domena wraca do puli wolnych nazw.

Wiecie już jak wygląda cykl życia domeny?

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziecie dokładnie wiedzieć jak wygląda cykl życia domeny i już nigdy nie stracicie swojej unikalnej nazyw przez nieterminowe uiszczenie opłaty za domenę.

 

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus