Administracja serwerami. Co to jest i czemu warto z niej skorzystać?

Łukasz Kwaśniewicz 2017-04-28

Czy korzystając z Internetu natrafiłeś na hasło "administracja serwerami"? Czy zastanawiałeś się, czym jest i jakie korzyści może przynieść Tobie lub Twojej firmie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule.

Świat stale się zmienia, wciąż pojawiają się nowe technologie, które mają usprawnić nasze życie. Nowe możliwości oznaczają też nowe zawody i miejsca pracy, szczególnie dla specjalistów zajmujących się IT. Można powiedzieć, że informatyk w pewnym sensie staje się niemal lekarzem, gdyż wymagany jest od niego duży poziom wiedzy. Specjaliści zajmują się front endem, back endem, programowaniem Java i wieloma innymi językami. Do obowiązków należy tez administrator, który zapewnia bezpieczeństwo i sprawność serwera.

Niestety, małe firmy rzadko mogą sobie pozwolić na zatrudnienie takiego specjalisty, ze względu na duże koszty. Ale nie martw się, jest na to rozwiązanie! Jeśli chcesz zaoszczędzić i zwiększyć bezpieczeństwo twojego serwera, skorzystaj z usługi administracji serwerami w Kylos.

Administracja serwerami — co to jest i dlaczego tego potrzebuję?

Internet i informatyzacja praktycznie wszystkich aspektów naszego życia wymuszają na firmach korzystanie z usług informatyków. Jeśli prowadzisz biznes w Internecie, z pewnością wiesz, że znajomość zagadnień z zakresu informatyki jest koniecznością. Najczęstszym rozwiązaniem, w szczególności w przypadku firm niezwiązanych z IT, jest zatrudnienie jednej osoby, która będzie odpowiedzialna za szeroki zakres umiejętności. Mogą to być sprzęt, oprogramowanie, serwery, bezpieczeństwo danych, poczta, strona internetowa i wiele innych, w zależności od wymagań pracodawcy.

Niestety, takie podejście sprawia, że osoba o ograniczonych umiejętnościach w tej dziedzinie musi zajmować się zarówno rozwojem naszej strony www, jak i bezpieczeństwem serwerów, a na tym zależy Twojemu biznesowi. Pomyłka w treści na stronie nie musi stanowić wielkiego problemu, ale niedostępność serwera lub utrata danych to już zupełnie inna sprawa. Awaria lub atak hackerski mogą spowodować olbrzymie straty.

Aby tego uniknąć, dobrze jest mieć kogoś, kto nie pozwoli na wystąpienie takiej sytuacji. W zależności od wybranego przez naszych Klientów pakietu i potrzeb, Kylos oferuje usługę administracji serwerami:

  • instalacje, konfiguracje i dbanie o sprawność serwerów
  • optymalizacje procesów związanych z obsługą serwerów
  • monitoring wydajności serwerów
  • aktualizacje oprogramowania
  • stworzenie polityki backup oraz kopii zapasowych
  • analiza logów
  • plany rozwoju oraz konsultacje

Dlaczego warto postawić na administrację serwerami?

Najważniejszym powodem, dla którego warto skorzystać z opcji abonamentu/pakietu jest oszczędność. Według danych z serwisu wynagrodzenia.pl (marzec 2017) administratorzy serwerów zarabiają przeciętnie 6252 zł brutto. Z kolei w Kylos pakiet Pro-active kosztuje już od 800 zł netto. To oczywiste, że podejmując taką decyzję, możemy wiele zaoszczędzić.

EfektywnośćPomimo konieczności stałego monitorowania bezpieczeństwa serwera, praca administratora zazwyczaj polega na reakcji na zdarzenia (np. awarii lub ataku hackerskiego). Jeśli nie zakładamy zmian w zakresie oprogramowania, zatrudnienie osoby odpowiedzialnej za utrzymanie gotowości do działania i reagowanie w przypadku kryzysu będzie mniej opłacalne. Bardziej efektywnym wyborem jest skorzystanie z usług firmy, która dostosuje swoje działania do naszych potrzeb (np. zareaguje tylko na określone zagrożenia).

Dostępność. Pracownik przydzielony do wykonania określonych zadań jest dostępny w określonych godzinach. Zazwyczaj jest to od 8 do 16. Niestety, złośliwe oprogramowanie lub wirusy nie uwzględniają godzin pracy, dlatego katastrofalne sytuacje, które nastąpią poza tymi ramami, nie zostaną wcześniej wykryte. Z tego powodu w Kylos monitorujemy Twoje serwery przez całą dobę, a nasz personel będzie w stanie natychmiastowo reagować na wykryte zagrożenia, nawet w Święta w środku nocy.

Doświadczenie. Aby pozostać na bieżąco z daną kwestią, musisz utrzymywać ciągły kontakt z tym tematem. Obsługa wielu serwerów i związana z tym ciągła gotowość oraz doświadczenie, pozwalają nam ciągle ulepszać nasze standardy i umacniać niezbędną wiedzę. W czasach, gdy przestępcy używają coraz bardziej wymyślnych metod ataków, tylko wiedza i doświadczenie pozwoli na szybkie i skuteczne działanie.

SpecjalizacjaJak już wspominaliśmy, bardzo trudno jest posiadać szeroką wiedzę z wszystkich dziedzin. Są oczywiście wyjątki, ale tylko potwierdzają one tę zasadę. Specjalizacja pozwala nam na poszerzanie wiedzy w ramach wąskiego zakresu i pozwala nam na zgłębianie wszystkich aspektów, z którymi standardowy "wielofunkcyjny" pracownik może nie mieć styczności.

Pozwól nam zagwarantować Twojej stronie bezpieczeństwo!

Mamy świadomość, że zlecenie zewnętrznej osobie kluczowego i delikatnego zadania, jakim jest zarządzanie serwerami, może napotkać na pewien opór. Głównym argumentem są obawy przed powierzeniem tak ważnego zadania komuś z zewnątrz. Jednak outsourcing usług IT nie jest niczym nowym. Na przykład, nie musisz zatrudniać prawnika, aby skorzystać z jego usług. Tak samo jest w przypadku administracji serwerami. Oddanieich komuś pod opiekę jest coraz częściej stosowane nawet przez największe firmy. Na serwerach Amazona swoje dane przechowują nawet potęgi, takie jak BMW, Samsung, General Electric czy nawet NASA. Pełną listę tych przedsiębiorstw można znaleźć tutaj https://aws.amazon.com/solutions/case-studies/.

Więcej informacji na temat tej usługi znajdziesz na stronie . Jeśli masz do nas jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zapraszamy do wysyłania zapytań na adres info@kylos.pl lub skorzystanie z formularzy kontaktowych dostępnych na stronie.

Szukasz administratora serwerów?

Nic prostszego.

Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Pakiety administracji od 150 zł netto. 

Dowiedz się więcej

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus