Wyjaśniamy co to jest spam

Krzysztof Konieczka 2016-06-15

Czym jest spam, jak działa i jak z nim walczyć. Praktycznie codziennie rozmawiamy o tym z naszymi użytkownikami. Dlatego postanowiłem opisać bliżej jak to wszystko działa.

Czym jest spam?

Na samym początku musimy określić definicję spamu, który ma wiele postaci i odmian. W naszej branży spam to głównie wiadomości e-mail wysłane masowo do użytkowników, którzy nie zamawiali i nie akceptowali otrzymywania takiej korespondencji. Spam także występuje w innych kanałach komunikacji takich jak strony www, SMS itp. W tym wpisie skupię się na niechcianych wiadomościach e-mail.

Jak działają spamerzy i jaki mają cel?

Wysyłka takich wiadomości zazwyczaj ma jeden nadrzędny cel, którym są pieniądze. Wiadomość często jest kierowana na miliony adresów. W takim wypadku jeżeli tylko 0,5% osób podejmie akcję, którą może być kliknięcie w link, zakup towaru lub usługi to „baza klientów” rośnie o kilka a nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.

Czy zawsze spam dotyczy sprzedaży? Niestety nie. Częstą praktyką jest phishing czyli podszywanie się pod nadawcę (banki, kurierzy, operatorzy telefoniczni itp.), gdzie kliknięcie w link kieruje na spreparowaną stronę w celu uzyskania danych dostępowych do konta bankowego. W przypadku pobrania i otwarcia załącznika instalowane jest niebezpieczne oprogramowanie na komputerze ofiary, którego zadania mogą być bardzo różne.

Jak rozpoznać spam?

Praktycznie każdy posiadacz skrzynki e-mail otrzymał kiedyś wiadomość, która jest określana mianem spamu. Spamerzy chwytają się każdego możliwego sposobu żeby ktoś otworzył wiadomość, zapoznał się z nią oraz wykonał akcję (kliknięcie w link lub pobranie załącznika)

Przykładowo:

Phishing:

Podszywając się pod znany bank, rozsyłana jest informacja o blokadzie konta. Po kliknięciu w link przechodzimy na fałszywą stronę banku i podajemy dane do logowania, które są przesyłane do osób, które będą próbowały je wykorzystać do wyprowadzenia środków z naszego konta bankowego.

Spam handlowy:

Zazwyczaj otrzymujemy oferty zakupu różnych towarów i usług pomimo że nie podawaliśmy swojego adresu e-mail danej firmie. Należy pamiętać, że wyrażając zgodę na przesyłanie wiadomości handlowych często wyrażamy także zgodę na przetwarzanie i przekazywanie tych danych podmiotom trzecim. One odkupując bazę korzystają z możliwości wysyłki takich wiadomości. W większości z nich na samym dole znajduje się przycisk do wypisania z takiej listy mailingowej. Warto korzystać z tej opcji i usuwać swój e-mail z baz.

Jak zablokować spam?

Zadanie praktycznie niemożliwe do wykonania, pomimo stosowania specjalnych reguł na serwerach nadawcy i odbiorcy, które oceniają wiadomość oraz samej pracy administratorów. Nie ma w 100% skutecznego sposobu na zablokowania spamu w naszych skrzynkach.

Na usługach hostingowych w Kylos.pl dokładamy wszelkich starań, żeby jak najmniej spamu było rozsyłane z naszych serwerów oraz żeby jak najmniej docierało do naszych klientów. Dajemy także naszym użytkownikom narzędzia dzięki którym mogą samodzielnie określać wiadomości, które uważają, że nie powinny do nich trafić. Jak to zrobić opisujemy w naszej Bazie Wiedzy: https://panel.kylos.pl/knowledgebase/29/Konfiguracja-filtrow-antyspamowych

Zagrożenia wynikające ze spamu

Większość wiadomości trafiających do nas jest niegroźnych, po prostu zaśmiecają nam skrzynkę pocztową. Jednak część wiadomości jest bardzo groźna dla użytkownika. Wcześniej wspominałem o phishingu, zawirusowanych załącznikach. Lista zagrożeń jest większa chociażby słynny przekręt na nigeryjskiego księcia, który obiecuje nam miliony dolarów i potrzebuje tylko kilkuset dolarów przelewu, żeby przeslać nam pieniądze.

Podstawowe zasady w walce z niechcianymi wiadomościami:

  • Sprawdzajmy linki w które mamy kliknąć w wiadomości (na przykładzie phishingu widzimy, że nie jest to strona banku)

  • Nie otwierajmy załączników od nieznanych nadawców szczególnie w formatach spakowanych archiwów .zip, .rar

  • Nie odpowiadajmy na wiadomości związane z tym, że ktoś chce nas poznać lub ma dla nas duże pieniądze.

  • Nie podawajmy wszędzie gdzie jest wymagany naszego adresu e-mail. Można stworzyć skrzynkę, którą będziemy podawać podczas rejestracji w celu uniknięcia zaśmiecenia tej z której normalnie korzystamy.

  • Jeżeli nie chcemy otrzymywać informacji handlowych od firm wypisujmy się z list klikając w specjalny link w wiadomości.

  • Konfigurujmy własne filtry w programach pocztowych oraz na usługach hostingowych z których korzystamy.

 

Mam nadzieję, że ten niewielki wycinek wiedzy o działaniu i funkcjonowaniu spamu w naszych skrzynkach pomoże w zrozumieniu co się za tym kryje i w jaki sposób walczyć z niechcianymi wiadomościami.

 

 

Hosting z dyskami SSD

Szukasz szybkiego hostingu z dyskami SSD? Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

 

Sprawdź nas

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus