Samodzielne zarządzanie backupem

2019-07-29

Istotą backupu jest możliwość odzyskania utraconych lub uszkodzonych danych. Ta nieprzyjemna sytuacja - uszkodzenie danych - prawdopodobnie przytrafi ci się prędzej czy później. Nie bez powodu mówi się, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robić. Lepiej więc nie czekaj na okazję, aby na własnej skórze przekonać się, co oznacza w praktyce całkowita utrata danych i przezornie rób backup „na wszelki wypadek”.

Czym jest backup?

Ale czym właściwie jest backup? Mówiąc najprościej – jest to kopia bezpieczeństwa. Backup można jednak podzielić na 4 podstawowe rodzaje, w zależności od tego, jaki zakres danych jest kopiowany:

  • Backup pełny to kompletna kopia zapasowa wszystkich danych. Jeśli ktoś mówi o backupie, prawdopodobnie ma na myśli właśnie to. W przypadku awarii, jeśli masz masz pełen backup, przywracasz wszystkie dane tylko z niego, nie potrzebujesz innego źródła. Ale żeby nie było tak różowo, ta opcja ma pewne wady - wykonywanie kopii zapasowej wymaga dużo czasu i dużo miejsca.
  • Backup dyferencjalny (albo różnicowy czy kumulacyjny) polega na tworzeniu kopii zapasowej tylko tych danych, które uległy zmianie od wykonania ostatniego pełnego backupu. Jak pewnie się domyślasz, taki backup zajmuje mniej miejsca i jest szybszy do wykonania, ale i tak w przypadku awarii potrzebujesz pełnego backupu, aby odzyskać wszystkie dane.
  • Backup przyrostowy (albo inkrementalny) – w jego przypadku kopiowane są tylko te dane, które zostały zmienione od czasu wykonania ostatniego pełnego albo przyrostowego backupu. Taki backup wykonuje się szybko, ale do odzyskania danych potrzebujesz pełnego backupu oraz wszystkich wykonanych po nim backupów przyrostowych.
  • Backup syntetyczny to kopia zapasowa tworzona nie na podstawie aktualnego stanu systemu, jak to ma miejsce w backupie pełnym, ale na podstawie wszystkich innych najbardziej aktualnych backupów.

Czym backup nie jest?

Backupem bywają też – błędnie - nazywane inne działania:

  • Archiwizacja danych – jej celem nie jest wykonanie kopii zapasowej danych, ale zachowywanie danych historycznych, tak aby w razie potrzeby można było dotrzeć do odpowiednich plików. W przypadku archiwizacji oryginalne dane przenoszone są w inne miejsce, w przypadku backupu jest odwrotnie - oryginalne dane pozostają na swoim miejscu, a ich kopia jest umieszczana na innym nośniku. Archiwizacji nie można więc nazywać kopią bezpieczeństwa – w jej przypadku masz do dyspozycji tylko jedną wersję danych, a w przypadku backupu dwie.
  • Wersjonowanie danych to przechowywanie różnych wersji tego samego pliku, a nie jego kopii. Jest to przydatne wtedy, kiedy chcesz móc uwidocznić postępy w pracy albo kiedy kilka osób pracuje nad tym samym materiałem.
  • Macierz RAID - jest to strategią zapisywania i przechowywania danych. W jej wypadku ma miejsce bieżące kopiowanie, które nie uchroni cię przed nadpisaniem danych, nie jest więc pełnym zabezpieczeniem, w przeciwieństwie do backupu, który polega na dublowaniu stanu systemu w jednym, określonym momencie.

Dlaczego warto robić backup?

Czy jesteś w stanie pozwolić sobie na utratę ważnych dokumentów? Przerwę w działaniu Twojej firmy? Stratę korespondencji mailowej? Jeżeli utrata jakichś plików oznacza dla Ciebie katastrofę, to znaczy, że powinny być one regularnie backupowane. Kopię zapasową wykonuje się po to, aby czarny scenariusz nigdy się nie zrealizował.

Dlatego usługi klientów Kylos są automatycznie backupowane, co w razie konieczności umożliwia nam przywrócenie ich do stabilnego działania. Ale backup możesz też wykonać samodzielnie – w panelu DirectAdmin znajdziesz możliwość utworzenia kompletnej kopii zapasowej plików domen, kont pocztowych, kont FTP, baz danych MySQL i wszelkich pozostałych ustawień swojego konta. Backup możesz zrobić jednorazowo lub ustawić jego cykliczne wykonywanie. Sugerujemy tę drugą opcję – dzięki niej nie musisz sobie zawracać głowy pamiętaniem o zrobieniu kopii zapasowej.

Backup, który robisz w panelu DirectAdmin, może zostać wykonany lokalnie – wykorzystuje wówczas przestrzeń dyskową przydzieloną do serwera – ale może także być wykonany na zewnętrzne konto FTP skonfigurowane na innym serwerze. Drugie rozwiązanie wiąże się z większym bezpieczeństwiem kopii zapasowej.

Chcesz wykonać backup? Z poziomu panelu DirectAdmin zaloguj się do swojego konta „admin”. Znajdź sekcję - z poziomu „Administratora” - „Narzędzia Administracyjne” i wybierz opcję „Backup/Transfer Administratora”. Gotowe!

Dokładnijeszy opis znajdziesz w naszej bazie wiedzy: 

https://panel.kylos.pl/knowledgebase/173/DirectAdmin--jak-skonfigurowac-wykonywanie-kopii-zapasowej.html

Mamy nadzieję, że backup nigdy nie okaże się potrzebny, ale jak to mówią: przezorny zawsze ubezpieczony!

Szukasz sprawdzonego hostingu?

Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

 

Sprawdź nas

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus