Reklama video nie musi być nieziemsko droga!

Marcin Golis 2013-03-15

You Tube jest jednym z najpopularniejszych serwisów Internetowych na świecie. Drzemie w nim ogromny potencjał marketingowy, jednak nie każdemu udaje się go dostrzec i wykorzystać. Jeżeli nie wiesz co możesz zyskć dzięki YT, bądź wiesz, ale nie masz pomysłu jak to zrobić, zapraszam do lektury!

Usability po raz kolejny

Przydatność i użyteczność dla potencjalnego klienta to kluczowe słowa podczas budowy naszego kanału w serwisie YouTube. Należy tam przede wszystkim prezentować takie materiały, które mogą być przydatne i użyteczne z punktu widzenia naszego potencjalnego klienta, który wcześniej nie koniecznie musiał mieć styczność z naszym biznesem.

Promuj się!

Przykład? Prowadząc sklep z kawą i akcesoriami do jej parzenia i picia za potencjalnych klientów możemy uznać ludzi, którzy będą poszukiwali video poradników uczących w jaki sposób dekorować napój bądź jak przyrządzać jego poszczególne rodzaje. Więc czemu nie wykorzystać potrzeby i nie wyjść jej naprzeciw tworząc serię filmików instruktażowych uczących ozdabiania kawy przed podaniem? Ktoś wpisze w wyszukiwarkę frazę „jak ozdobić cappucino”, trafi na nasz film i nóż-widelec zajrzy do naszego sklepu i coś kupi. Proste? Banalnie proste! Pozostaniemy więc dalej w kawowych klimatach. Jak już wcześniej powiedziałem, Twój sklep może sprzedawać nie tylko kawę, ale też ekspresy do jej przygotowania. Więc zaprezentuj je na swoim kanale! Wyczerp temat, przedstaw każdy ekspres z każdej możliwej strony, zaprezentuj jego działanie, obsługę, możliwości, powiedz dla kogo jest adresowany (skieruj też osobę oglądającą film do innych ekspresów z Twojej oferty, adresowanych do innych odbiorców). Dzięki temu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że osoba szukająca na przykład ekspresu Electrolux- AEG EA 150 trafi na Twój kanał, obejrzy film i dokona zakupu, ponieważ  Twoje wideo odpowiedziało na jego WSZYSTKIE pytania. Proste i jakże skuteczne. A przy tym niezwykle tanie!

Pomagaj!

W ogóle, poradniki i recenzje są bardzo dobrą drogą do prowadzenia naszego marketingu. Porównanie kurtek do jazy na nartach bądź butów do biegania? Jak najbardziej! Takie filmy mają ogromny potencjał marketingowy, ponieważ, po pierwsze są bardzo przydatne dla osób szukających danej rzeczy, a po drugie doskonale promują nasz biznes. Warto też pokazywać nasze asortyment w akcji. Polacy mają żyłkę do majsterkowania, tego nie da się ukryć. Niejeden domorosły majsterkowicz może szukać na YT video z cyklu „jak zrobić …”. Wyjdźmy więc naprzeciw jego oczekiwaniom i przygotujmy taki film. Im bardziej obciążane będą w nim sprzedawane przez nas produkty tym lepiej. Majsterkowicz obejrzy go, zobaczy, że wszystko co było w nim użyte jest w naszym sklepie i pewnie do niego zawita skuszony naszą prezentacją.

Buduj swój wizerunek

Oddzielnym sposobem, trochę mniej marketingowy, a bardziej pr-owym (budowanie relacji z klientem)na prowadzenie działań na YT są filmy instruktażowe. Sprzedajemy usługi hostingowe bądź aplikacje? Przygotujmy film ilustrujący obsługę panelu administracyjnego serwera. Sklepy RTV/AGD mogą pokusić się o stworzenie instruktaży krok po kroku uczących jak prawidłowo zamontować, zainstalować i skonfigurować kino domowe . Jeżeli prowadzimy mocno stargetowany sklep z wąskim asortymentem adresowanym do konkretnej grupy docelowej, na przykład z częściami do aut marki Alfa Romeo i Lancia możemy przygotować filmy pokazujące jak wykonywać proste naprawy, które nie wymagają ingerencji mechanika. Na przykład „wymiana klocków hamulcowych w Alfa Romeo 156” może zainteresować nie tylko tych, który już je kupili, ale też tych, którzy planują dokonać samodzielnie tego zabiegu w swoim samochodzie.

Pokaż jak działa Twoja firma!

Ostatnim wykorzystaniem YT, całkowicie PR-owym jest pokazanie naszego biznesu od kuchni. Na przykład, szkoła prowadząca kursy na koparki może pokazać to, jakim sprzętem dysponuje, jakie zadania będą wykonywać kursanci podczas szkolenia. Możliwości jest bez liku, pamiętajmy tylko o tym, żeby film był użyteczny zarówno z punktu widzenia osoby oglądającej jak i naszego. Prezentacja działania 12 cylindrowego silnika koparki CAT jest bardzo ciekawa, ale czy zainteresuje człowiek, który szuka pracy i chce zrobić kurs operatora koparki? Niekoniecznie. Mamy już nagrany materiał, ale to przecież nie koniec naszych zmagań. Trzeba go jeszcze zmontować, aby był dynamiczny i ciekawy, 5 minut gotowania wody może być nudne. Czym montować? Z darmowych programów polecam Wam Virtual Duba. Przy minimalnych zasobach jakie wykorzystuje oferuje bardzo duże możliwości edycji, które wystarczą niemal każdemu, a obrobiony materiał niczym nie będzie się różnił od tego, który został przygotowany w profesjonalnym programie. A skoro o nich już mowa. Jeżeli chcemy skorzystać na przykład z Sony Vegas czy Adobe Premiere, to nie od razu musimy go kupować! Chyba każdy producent oprogramowania do obróbki video oferuje 30 dniowe okresy testowe dla swoich produktów. Dlatego, jeżeli darmowe programy to dla nas za mało, to przez długi czas możemy korzystać z tych firmowych, bez ponoszenia opłat. Wystarczy co miesiąc przesiadać się z jednego na drugi.

YouTube zdobyty

To chyba już wszystko, co chciałem powiedzieć. W  jednym z moich kolejnych wpisów na pewno napiszę o tym, jak pozycjonować video i nasz kanał na YouTube.

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus