Jak założyć stronę internetową – czyli o tworzeniu strony internetowej słów kilka

Krzysztof Konieczka 2016-07-04
Codziennie przed wyzwaniem stworzenia własnej strony internetowej stoi tysiące osób. Większość z nich na myśl o tysiącach linijek kodu potrzebnych do przygotowania strony oblewa zimny pot. Jednak dla zwyczajnych potrzeb jak strona firmowa (wizytówka), blog czy mały sklep jest bardzo dużo gotowych rozwiązań, które nie wymagają znajomości języków programowania a efekt końcowy może być bardzo dobry.

 

Pierwsza myśl… szukam firmy, która zrobi stronę.

Świetny pomysł, który pozwoli na realizację wszystkich pomysłów dotyczących funkcjonalności naszej strony www. Możemy wymyślić dowolne funkcje na naszej stronie i to firma będzie musiała się tym zająć. Oczywiście przygotowanie strony przez firmę będzie bardziej kosztowne a koszt będzie rósł proporcjonalnie do naszych pomysłów. W internecie znajdziemy setki ofert firm lub freelancerów, które przygotują nam stronę za 100-300 zł, jednak z doświadczenia wiemy, że w takiej cenie otrzymamy bardzo prostą stronę wizytówkę opartą o popularny CMS taki jak WordPress oraz kupiony szablon.

Ważna kwestie to prawa autorskie i wsparcie. Pamiętajmy o uregulowaniu kwestii praw autorskich w przypadku tworzenia strony internetowej przez wynajętą firmę.

W większości wypadków istnieje potrzeba aktualizowania treści na stronie internetowej raz na jakiś czas. Upewnijmy się, że firma, która przygotowywała nam stronę będzie mogła się tym zająć i jaki będzie tego koszt, bądź czy udostępnia nam panel do zarządzania treścią.

Podsumowując: Korzystanie z usług firmy, która stworzy nam stronę internetową to bardzo dobry pomysł. Oszczędzamy czas, możemy wdrożyć funkcje, których samodzielnie nie byli byśmy w stanie umieścić. Zyskujemy wsparcie profesjonalistów oraz indywidualny projekt graficzny. Minusem jest cena, którą musimy zapłacić - jednak w większości przypadków warto to zrobić.

 

Druga myśl… stronę zrobię sam/a!

Jak mawiają uczymy się przez całe życie, czemu więc nie nauczyć się robienia stron www! Tutaj z pomocą przyjdą nam autoinstalatory, gotowe szablony i kreatory stron www, gdzie bez pisania tysięcy linijek kodu możemy stworzyć naprawdę fajną stronę.

WordPress czyli sposób na wszystko.

Stronę internetową możemy, a w przypadku gdy tworzymy ją samodzielnie nawet powinniśmy oprzeć na popularnym CMS (system zarządzania treścią). Taki system ułatwi nam samo tworzenie strony jak i późniejsze nią zarządzanie. Najpopularniejszym jest WordPress, który tutaj potraktujemy jako przykład.

Przygotowanie strony przez WordPress można zawrzeć w trzech krokach

 • Zainstaluj WordPress
 • Kup szablon
 • Skonfiguruj i uzupełnij treść.

Wygląda prosto? W gruncie rzeczy tak jest. Jednak wymaga to poświęcenia sporej ilości czasu i dla początkujących przeczytania dokumentacji (instrukcji) samego WordPressa i kupionego szablonu.

Sama instalacja WordPress może być bajecznie prosta przy wykorzystaniu autoinstalatora dostępnego np. na naszych kontach hostingowych. Wystarczy uzupełnić podstawowe dane i w ciągu kilkunastu sekund WordPress jest już zainstalowany.

Kupno szablonu to wyzwanie nad którym spędzimy sporo czasu przy wyborze. Przecież chcemy, żeby szablon był dla nas atrakcyjny graficznie a także spełniał nasze potrzeby odnośnie założonych funkcji na stronie. Najpopularniejszym miejscem z szablonami do WordPress jest http://themeforest.net/ gdzie znajdziemy tysiące szablonów pogrupowanych w kategoriach. Koszt jednego szablonu to zazwyczaj około 50 dolarów.

Konfiguracja i uzupełnienie treści to kolejne zadanie na które musimy poświęcić czas. Większość konfiguracji wykonamy z poziomu panelu administracyjnego WordPress. Z pomocą Google, for internetowych i samej dokumentacji jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie.

Przydatna okaże się znajomość języka angielskiego, ponieważ przy szablonach dokumentacja zazwyczaj jest w tym języku.

Popularne CMS pozwalają na instalowanie dodatkowych wtyczek do naszej strony internetowej, które pozwolą na lepszą optymalizacje pod kontem pozycjonowania, szybkości ładowania się strony i dodatkowych funkcjonalności, których potrzebujemy.

Czyli co faktycznie potrzebuje, żeby uruchomić swoja stronę

 

Koszty?

Zazwyczaj będą niższe niż wynajęcie firmy do stworzenia strony. Szybko podliczając:

 • Hosting 99 zł rocznie za konto Kylos Silver
 • Domena 50-100 zł rocznie
 • Szablon 250 zł jednorazowo
 • Czas – bezcenny

Podsumowując: Koszt zamknie się w około 400-450 zł

 

Chcę szybko i samodzielnie stworzyć stronę.

Czas jest na wagę złota, a chęciami piekło wybrukowane. Dlatego też powstały na rynku kreatory stron. Gdzie w góra dwie godziny jesteśmy w stanie stworzyć bardzo prostą stronę. W większości przypadków interfejs do tworzenia strony polega na schemacie drag&drop czyli przenosimy na projekt elementy, które mają się tam znaleźć i odpowiednio je konfigurujemy. Jest to najprostsze rozwiązanie jakie można znaleźć na rynku. Każdy kreator z uwagi na to, że nie jest rozwiązaniem indywidualnym ma swoje ograniczenia, które na początku mogą nie przeszkadzać jednak jeżeli będziemy chcieli rozwijać stronę to mogą blokować nasze pomysłu.

Podstawowymi ograniczeniami są:

 • Pozycjonowanie – w większości przypadków nie możemy ingerować w kod źródłowy strony.
 • Ograniczone możliwości rozbudowy – wymyślne pomysły dotyczące układu czy funkcjonalności nie będą możliwe do zrealizowania
 • Edytor – możemy poruszać się tylko w wyznaczonych ramach określonych przez twórcę.

Podsumowując: Rozwiązanie dobre tylko dla bardzo prostych stron www. Kreator stron opłacany jest w cyklach miesięcznych lub rocznych. Trzeba przyjąć, że rocznie musimy wydać od 300 do 1000 zł na utrzymanie takiej strony.

 

Hosting i domena

Hosting i domena są często zrzucane na boczny plan. Jednak to jedne z najważniejszych rzeczy, które musimy posiadać, żeby być widocznym w sieci.

Sam hosting to nie tylko miejsce na naszą stronę internetową to także autoinstalator, który w przypadku WordPress i innych popularnych CMS pozwoli nam na szybką i bezproblemową instalację. Nie zapominajmy także, że usługa hostingowa pozwoli nam na konfigurowanie skrzynek pocztowych w naszej domenie.

Domena to adres, który nasz użytkownik wpisuje w pasek adresu w przeglądarce. Wybór takiego adresu nie jest łatwy ale myślę, ze zastosowanie poniższych porad ułatwi to zadanie

Domena powinna być:

 • Prosta i łatwa do zapamiętania
 • Unikajmy myślników
 • Zawiera nazwę firmy pełną lub skróconą
 • Opisuje nasza działalność

Porada: Warto zakupić kilka końcówek z tą samą nazwą (.pl .com .eu itp.) w celu zabezpieczenia swojego biznesu.

Ofertę domen znajdziesz tutaj: www.kylos.pl/domeny/ a hosting www.kylos.pl/hosting/ 

 

Grafiki i zdjęcia

Często potrzebujemy zdjęć i grafik na naszą stronę. Warto korzystać z banków zdjęć takich jak

Możemy zakupić tam potrzebne nam zdjęcia i grafiki, które sprawią że nasza strona będzie wyglądała dużo lepiej. Oczywiście wszystkie zdjęcia można wykorzystywać do celów komercyjnych ale zawsze zapoznajmy się z licencją przed zakupem.

 

Strona www – moje miejsce w sieci

Tworzenie strony internetowej ma wiele oblicz i może być nawet bardzo proste. Możemy przy tym się wiele nauczyć. Pamiętaj o tym, że strona to „żywy organizm” o który trzeba dbać, aktualizować, rozbudowywać. To jest klucz do sukcesu i drzwi do pozyskiwania nowych klientów lub użytkowników.

 

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus