Jak w pełni wykorzystać możliwości wyszukiwarki Google?

Marcin Golis 2013-04-17

Według lutowego Megapanelu w Polsce z Google korzysta 17 248 388 osób. 3, 5 miliona więcej niż z Facebooka. Bardzo dużo. Można by rzec, że niemal każdy użytkownik Internetu w Polsce korzysta z wyszukiwarki Google. Ale ilu z tych użytkowników rzeczywiście wie, jak korzystać w pełni z tej wyszukiwarki, a ilu ogranicza się do wpisywania szukanych fraz w pole wyszukiwania?

Wyszukiwanie standardowe

Standardowe używanie wyszukiwarki sprowadza się do wpisania pożądanego przez nas hasła, na przykład "hosting" i kliknięcia enter. Otrzymujemy dzięki temu zoptymalizowane wyniki wyszukiwania. Co jednak, gdy nas to nie satysfakcjonuje?

Wystarczy skorzystać z wyszukiwania rozbudowanego!

Wyszukiwanie zaawansowane może opierać się na stosowaniu znaków bądź poprzedzaniem wyszukiwanej frazy odpowiednim operatorem (operatory mogą być łączone ze znakami)

Plusy i minusy

Google ma w zwyczaju ignorować niektóre typowe i pospolite wyrazy, a także niektóre pojedyncze litery i cyfry, ponieważ spowalniają one wyszukiwanie, nie dając wyników lepszej jakości. Jeśli więc wykluczane przez Google słowo jest niezbędne dla prawidłowego wyszukiwania, należy dodać przed nim znak + (uwaga, przez plusem należy wstawić spację!). Innym sposobem na na dokładne wyszukanie pożądanej frazy jest ujęcia poszukiwanych słów w cudzysłów. Efekty wyszukiwania frazy  "I wojna światowa" i wojna światowa +I będą identyczne. Ujęcie w w cudzysłów pozwala na dokładne wyszukanie interesującej nas frazy, z pominięciem innych, podobnych. Jeżeli natomiast szukana fraza ma kilka znaczeń, to wykluczamy je za pomocą znaku -. Na przykład, silnik. Określenie może tyczyć się zarówno silnika spalinowego jak i elektrycznego, ale też silnika gry. Dlatego, jeżeli poszukujemy konkretnych informacji, możemy wykluczyć niepotrzebne słowa za pomocą znaku minus. Dzięki tyldzie (~) słowo, przed którym ją wstawimy, podczas wyszukiwania może zostać zastąpione synonimem. Gwiazdka * służy do zastąpienia słowa, którego nie pamiętam w ciągu wyrazów. Wstawienie dwóch kropek (..) pomiędzy cyframi pozwala na wyszukanie stron, które zawierają liczby z określonego przez nas zakresu. Zamiast kropek można też stosować myślnik (-). Wstawienie operatora AND i OR pozwala na budowanie zapytań opartych na dwóch kryteriach.

Operatory słowne

Poniżej przedstawię operatory, które ułatwiają wyszukiwanie.

 • site:nazwa strony - wyszukiwane są tyle wyniki powiązane z daną domeną. Na przykład baza wiedzy site:kylos.pl wyświetli wyniki powiązane z naszą bazą wiedzy.
 • cache:nazwa strony - istnieje zasada, że jeżeli coś dostało się do sieci, to pozostanie w niej na zawsze.  Rzeczywiście, jeżeli jakaś strona nie jest już dostępna, możemy obejrzeć jej ostatnią kopię przechowywaną w pamięci Google.
 • intext:słowo pozwala na wyszukiwanie słów w treściach stron. Wpisanie słowa Kylos wyszukuje wszystko co związane z naszą firmą i umieszczonego w treściach stron www.
 • allintext: słowo 1 słowo 2 słowo 3  wyszukuje tylko strony, które w treści zawierają określone przez nas słowa.
 • intitle:słowo wyszukuje strony, które w tytule zawierają poszukiwane przez nas słowo.
 • allintitle:słowo 1 słowo 2 słowo 3 działa w taki sam sposób jak poprzedni operator, z tą różnicą, że w tytule muszą pojawić się wszystkie wyszukiwane słowa.
 • inurl:hasło daje nam wyniki wyszukiwania, które w swoim adresie url mają poszukiwaną przez nas frazę.
 • allinurl:słowo 1 słowo 2 słowo 3 działa tak samo jak allintitle, z tą różnicą, że wyszukuje haseł w adresie url.
 • Tak jak wcześniej wymienione operatory działa inanchor i allinanchor, analogicznie wyszukując poszukiwanych przez nas fraz w anchorach (kotwicach).
 • file:plik pozwala na wyszukiwanie plików o danej nazwie.
 • filetype:rodzaj pliku pozwala na wyszukiwanie plików w konkretnym formacie.
 • daterange:wartość cyfrowa(przedział od do) jest fantastyczną opcją, dzięki której możemy trafić do najświeższych wyników wyszukiwania. Dzięki temu możemy znaleźć najbardziej aktualne informacje. Niestety, nie jest tak kolorowo. Datę musimy podać za pomocą dni juliańskich. Na szczęście, w sieci są Wyszukiwarka Google ignoruje pewne typowe wyrazy (na przykład angielskie „and” i „how”), a także niektóre pojedyncze cyfry i litery, ponieważ spowalniają one wyszukiwanie, nie zapewniając lepszych wyników. Google poinformuje szczegółowo o wykluczonych często używanych wyrazach na stronie wyników pod polem wyszukiwania. Jeżeli często używane słowo jest konieczne do uzyskania pożądanych wyników, możesz je dołączyć, wstawiając przed nim znak „+”. (Pamiętaj o dodaniu spacji przed znakiem „+”). Można również przeprowadzić wyszukiwanie frazy, czyli po prostu ująć kilka wyrazów w cudzysłowy. Podczas wyszukiwania frazy typowe słowa (np. „and” w „rock and roll”) są uwzględniane. Na przykład, aby wyszukać informacje na temat Pierwszej Wojny Światowej, wpisz:">narzędzia  ułatwiające przeliczanie.
 • link:nazwa strony wyszuka strony, na których są linki prowadzące do określonej witryny
 • related:nazwa strony wyświetli nam strony podobne do tej, którą określiliśmy w polu wyszukiwania.
 • info:nazwa strony wyświetli nam natomiast informacje o witrynie.
 • define:fraza spowoduje wyświetlenie wyników, będących definicją szukanej przez nas frazy.
Oczywiście nie musicie wpisywać wszystkich tych fraz samodzielnie - można z nich skorzystać automatycznie za pomocą zaawansowanej wyszukiwarki: https://www.google.pl/advanced_search

I to jeszcze nie koniec!

Google ma w zanadrzu parę trików, dzięki którym możemy ułatwić sobie życie. Wpisując w pole wyszukiwania działanie matematyczne,  zwróci nam jego wynik. Natomiast gdy chcemy przeliczyć jednostki miar i wag nie musimy szukać konwertera, który to za nas zrobi. Wystarczy, że wpiszemy wartość nr 1 na wartość nr 2. Na przykład 24 kg na t. I już.  Dobrze użyte Google usprawnia życie!

Bicz na leniwych

A gdy spotkacie gdzieś kogoś, komu nie che się wykonać nawet najprostszego wyszukiwania i chce, żeby inny użytkownik znalazł mu to, czego szuka, to pokażcie mu to: http://lmgtfy.com/. Pozdrawiam!

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus