cPanel wycofuje Squirrelmail

Łukasz Kwaśniewicz 2018-12-17

Już wkrótce, wraz z updatem do wersji 76, Squirelmail zniknie zarówno z cPanel jak i WHM.

Cpanel ogłosił, że wraz z nadejściem wersji 76 usunie klienta poczty SquirrelMail. Na początek, nie będzie on udostępniany nowym klientom cPanel i WHM. Od wersji 78 zniknie również, dla użytkowników, którzy posiadali już konto od jakiegoś czasu. Zmiana ta w żaden sposób nie wpłynie na dane klientów, przechowywane na serwerze.

Dlaczego doszły do zmiany?

Squirrelmail został udostępniony dla użytkowników ponad 10 lat temu. Przez te wszystkie lata nie uległ specjalnej zmianie, zarówno pod kątem wyglądu, jak i dostępnych możliwości. Pomimo tego jego stabilność i niezawodność zebrała wokół niego spore grono fanów.

Niestety, będąc projektem openSource, od dłuższego czasu nie był aktualizowany. Ostatni update miał miejsce w maju 2013 roku. Warto zaznaczyć, że od tego czasu, aż 4 wersje PHP „zakończyły swój żywot”. Pomimo braku wsparcia swoich deweloperów, cPanel pracował wraz ze społecznością, aby zapewnić utrzymanie Squirrelmail. Niestety ostatnie patche, ujawniły sporo problemów, które postawiły cPanel przed wyborem. Mogli udostępnić tego klienta pocztowego wiedząc o jego problemach z bezpieczeństwem, albo usunąć go ze swoich zasobów. Zdecydowano skorzystać z drugiej opcji.

Co dalej?

CPanel szuka następcy dla Squirrelmail, ale aktualnie nie udało mu się znaleźć żadnego rozwiązania, które byłoby godne uwagi.

Nie będzie to jednak miało wpływu na dostęp do poczty, gdyż nadal pozostaje możlwiość korzystania z Roundcube i Horde, do czego z całego serca zachęcamy.

Hosting z dyskami SSD

Szukasz szybkiego hostingu z dyskami SSD? Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

 

Sprawdź nas

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus