Co to jest hosting SSD?

2021-08-03

Usługa hostingu polega na udostępnianiu zasobów serwerów na rzecz klientów. Jest to wygodne rozwiązanie wykluczające potrzebę utrzymywania własnego serwera — dzięki temu usługobiorca może skupić się na wykonywaniu swoich celów bez konieczności zajmowania się stroną techniczną swojej działalności. Serwery hostingowe mogą działać w oparciu o różne technologie zapisu danych — obecnie jednak zdecydowanie częściej oferowane są hostingi SSD.

Czym jest hosting SSD?

Hosting SSD jest rodzajem usługi hostingowej wykorzystującej serwery z dyskami typu SSD (Solid-State Drive). Dyski SSD (półprzewodnikowe) to urządzenia pamięci masowej wykorzystujące pamięć flash. W przeciwieństwie do tradycyjnych talerzowych dysków twardych HDD (Hard Disk Drive) nie ma w nich ruchomych elementów, co zmniejsza ich podatność na uszkodzenia mechaniczne oraz skraca czas zapisu i dostępu do danych.

Porównanie hostingu SSD z HDD

Hosting SSD i HDD znacząco się różni, a rozbieżności te wynikają bezpośrednio z możliwości używanych w ich serwerach dysków.

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kilku ich najważniejszych cech:

 1. Awaryjność — według testów sprzętowych dla tradycyjnego dysku twardego jest to poziom 3,5%, natomiast dla dysku SSD jest to tylko 0,5%. Choć teoretycznie różnica ta nie jest wielka, przekłada się na szybkość działania, mianowicie 7-krotną przewagę dysków półprzewodnikowych.

 2. Czas uruchamiania — dyski SSD są gotowe do pracy po około 10-13 sekundach, natomiast dyskom HDD zajmuje to od 30 do 40 sekund.

 3. Czas odpowiedzi — uzyskanie dostępu do bazy danych zapisanych na dyskach SSD zajmuje przeciętnie 35-100 mikrosekund, natomiast typowe dyski HDD potrzebują do tego 5000 do 10 000 mikrosekund. SSD jest więc pod tym względem około 10-krotnie szybsze.

 4. Pojemność — na tym polu wygrywają dyski twarde — bez problemu można spotkać takie o pojemności 1 TB, a nawet wyższej. Dyski SSD na ogół nie przekraczają 300 GB.

 5. Prędkość zapisu/odczytu — w dyskach HDD szybkość odczytu zależy od fizycznego położenia jego ruchomych części w danym momencie (im bliżej głowicy znajdują się dane, tym szybciej będą odczytane). Ponadto fragmenty danych są zapisywane w różnych częściach talerza, co po pewnym czasie znacznie obniża wydajność i wymusza regularną defragmentację. Natomiast wszystkie pliki na dyskach SSD są jednakowo dostępne a ich zapis/odczyt może być nawet 300% szybszy niż przy zwykłym dysku twardym. Jeśli więc cenisz sobie szybkość to  hosting SSDjest idealną opcją dla Ciebie.

 6. Integralność bazy danych — przy intensywnej eksploatacji ruchome części dysków twardych zużywają się po około 3 latach, co powoduje problemy z układem magnetycznym i może zagrozić integralności plików. Dyski SSD nie mają tego problemu i zapisane na nich dane mogą zachować spójność nawet przez 200 lat.

 7. Zużycie energii — pojedynczy dysk SSD pobiera około 2 W energii nawet przy największym obciążeniu, natomiast jeden dysk HDD potrzebuje do pracy średnio od 6 do 7 W. Dyski półprzewodnikowe są zatem rozwiązaniem znacznie bardziej przyjaznym dla środowiska.

Kiedy zatem wybrać dany typ hostingu? Na hosting oparty o tradycyjne dyski twarde warto zdecydować się, gdy np. potrzebuje się miejsca do przechowywania rzadko modyfikowanych, ale  obszernych baz danych, gromadzenia dużych plików graficznych czy obsługi firmowej poczty z dużą liczbą kont. Szybki hosting SSD będzie zaś odpowiedni dla każdego, kto potrzebuje wydajności i częstego dostępu do umieszczonych na serwerze danych — m.in. właścicieli stron WWW z dużą ilością dynamicznie generowanej treści, stron, sklepów internetowych, czy osób potrzebujących serwerów buforujących (cache servers).

Zalety i wady korzystania z serwerów SSD

Jak można wywnioskować z przedstawionego wyżej porównania, hosting SSD ma swoje zalety, ale także wady, o których warto pamiętać. Jeśli chcesz wybrać ten serwer dla siebie, koniecznie zapoznaj się z poniższą listą.

Zalety hostingu SSD:

 • bardzo szybki (niemal błyskawiczny) dostęp do przechowywanych baz danych rzędu 0,1 ms,
 • brak opóźnień w ładowaniu stron internetowych,
 • krótki czas ładowania nawet najbardziej złożonej strony WWW,
 • możliwość przeprowadzania wielu operacji -  zapisu/odczytu danych równocześnie,
 • równoczesne zarządzanie wieloma procesami administracyjnymi i obliczeniowymi,
 • wysoka wydajność niezależnie od stopnia obciążenia serwera.

Niestety nie jest to rozwiązanie idealne i posiada też kilka wad:

 • mniejsza pojemność w porównaniu z dyskami HDD,
 • utrudnione odzyskiwanie plików w przypadku awarii,
 • wciąż wyższa cena usług hostingowych

Ceny hostingów SSD

Jeszcze kilka lat temu serwery SSD były bardzo drogie, przez co nie każdy mógł sobie pozwolić na oparty na nich hosting. Na szczęście ceny tej usługi stają się coraz przyjaźniejsze każdemu użytkownikowi. Przykładowo podstawowy pakiet z oferty Kylos z 50 GB przestrzeni dyskowej i transferem do 2 TB kosztuje 99 zł netto/rok. Pakiet Platinum to 150 GB pojemności przy braku innych limitów w cenie 299 zł netto/rok. Natomiast hosting 300 GB bez limitów i z dedykowanym adresem IP (na żądanie) kosztuje 499 zł netto/rok. Współcześnie coraz więcej firm może sobie pozwolić na szybki hosting SSD dla swoich stron internetowych, poprawiając tym samym komfort i jakość prowadzenia biznesu.

 

Hosting z dyskami SSD

Szukasz szybkiego hostingu z dyskami SSD? Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

 

Sprawdź nas

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus