Cechy dobrego hostingu - 6 najważniejszych aspektów

2021-08-02

Większość osób poszukujących usług firm hostingowych zwraca uwagę przede wszystkim na dwa aspekty - cenę oraz pojemność serwera. I choć nie są one bez znaczenia, to jednak nie powinny być najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego rozwiązania. Istnieje bowiem co najmniej sześć cech, które określają dobry hosting i na które koniecznie należy zwrócić uwagę wybierając ten typ usługi dla swojej strony internetowej.

Tym, co powinien nam zapewniać dobry hosting, jest przede wszystkim bezpieczeństwo danych przechowywanych na serwerze. Ale to nie wszystko, liczy się bowiem również kwestia radzenia sobie w przypadku awarii oraz dużego obciążenia serwera ruchem na stronie. Pojawia się więc pytanie - jaki hosting wybrać? Prezentujemy sześć atrybutów dobrego hostingu, na które powinniście zwrócić uwagę.

1. Hosting z gwarancją bezpieczeństwa danych

Bez przesady można stwierdzić, że to właśnie bezpieczeństwo danych przechowywanych na serwerze będzie najważniejszym z aspektów oferty. Zapewniają je kopie bezpieczeństwa, czyli tak zwany backup. Zanim podpiszesz umowę sprawdź, jak często są one wykonywane, jak długo przechowywane i czy zostanie Ci przydzielony do nich dostęp. Warto również wiedzieć, czy w razie awarii będziesz mógł sam przywrócić kopie. Przy okazji zorientuj się jak wygląda kwestia filtrów antyspamowych i zabezpieczeń antywirusowych. Hosting oferujący pełny dostęp do narzędzia przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych z pewnością się przyda, podobnie jak opcja wyboru danych mających się znaleźć na takich kopiach. Praktyczne jest również rozwiązanie pozwalające określić częstotliwość, z jaką kopie te będą tworzone. Im łatwiejszy będzie proces przywracania kopii z serwera, tym krótszy przestój na stronie, która uległa awarii.  

Hosting powinien być również stabilny i bezawaryjny - to zalety, które łatwo można sprawdzić. Wystarczy zorientować się, czy interesujący Cię produkt spełnia wszelkie wymagania stawiane tym usługom. Ponadto powinien posiadać potwierdzające atesty i certyfikaty.

2. Pomoc techniczna

Czy oferta firmy hostingowej zapewnia pomoc techniczną w razie problemów? Z pewnością tak. Ale jaki jest zawarty w umowie termin udzielenia tej pomocy - czy możemy liczyć, że otrzymamy ją wystarczająco szybko? Przecież w przypadku awarii na stronie internetowej nie możemy czekać tydzień czy dwa aż ktoś udzieli nam wsparcia. Dlatego też kwestię pomocy technicznej warto sprawdzić nie tylko pod kątem szybkości udzielenia porady, ale także pod kątem jakości obsługi. Tutaj świetnie sprawdzą się porady osób, które już użytkują dany hosting.

Na co warto więc zwracać uwagę? Dobry hosting z pewnością powinien zapewnić darmową pomoc techniczną w przypadku interesującej nas umowy - nie każdy usługodawca taką właśnie zapewnia. Sprawdź także jakie usługi z tej kategorii zapewnia nam wybrany pakiet. Jedną z istotnych usług w tej kategorii jest certyfikat SSL - czy w razie potrzeby wdrożenia go możesz liczyć na wsparcie techniczne? Koniecznie sprawdź także, czy wybrana przez Ciebie firma oferuje darmowy, czy płatny certyfikat.

3. Wielkość transferu i pojemny serwer

Spory transfer oraz serwer nie są problemem, jeżeli korzystamy z hostingu od dużej firmy. A jeśli jednak postanowisz skorzystać z usług hostingowych niewielkiej lub dopiero rozwijającej się marki, bacznie przyjrzyj się oferowanym pakietom. Dlaczego to takie ważne?

Odpowiednio pojemny serwer oraz duży transfer zapewniają możliwość poprawnego działania strony www także w chwilach dużej aktywności na stronie. Dlaczego na te parametry należy zwrócić uwagę? Ponieważ, zwłaszcza w przypadku strony komercyjnej, ewentualne przeciążenie może skutecznie zniechęcić użytkowników i przynieść  właścicielowi wymierne straty. Lepiej więc zainwestować w zakup większego serwera i być pewnym nieprzerwanej, bezawaryjnej pracy strony internetowej.

4. Serwer współdzielony czy dedykowany?

Hostingiem można się w pewien sposób dzielić z innymi. To dobra opcja dla niewielkiej strony, obsługiwanej najczęściej przez jeszcze niedoświadczonych użytkowników, na przykład dla bloga czy strony hobbystycznej. Jej wielką zaletą jest również przystępna cena. Niestety to rozwiązanie jest również obarczone wadami, a najważniejszą z nich jest możliwość nadmiernego obciążenia serwera i czasowa blokada strony.

Hosting można jednak mieć na wyłączną własność jednego użytkownika - wtedy nazywamy go dedykowanym. To rozwiązanie droższe i dedykowane przede wszystkim dużym projektom, na przykład z dziedziny e-commerce. Jego zaletą są przede wszystkim ogromne możliwości techniczne - nawet przy bardzo dużym ruchu na stronie będzie ona działała sprawnie. Jednak obsługa takiego hostingu jest bardzo skomplikowana i wymaga specjalistycznej wiedzy.

Warto wspomnieć także o adresie IP. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie dedykowanego adresu IP - takie rozwiązanie podnosi poziom bezpieczeństwa oraz eliminuje niedogodności i ryzyko związane z korzystaniem z hostingu współdzielonego. Przede wszystkim jednak dedykowany adres IP wpływa na podniesienie reputacji strony i jej wiarygodność w oczach klientów. Problem ten nie występuje w przypadku, gdy zdecydujesz się na hosting dedykowany.

5. Obsługiwane języki skryptowe

Możliwość stworzenia dynamicznych i obszernych stron internetowych zapewni nam hosting obsługujący język programowania PHP, system zarządzania treścią CMS oraz opcja tworzenia nielimitowanych baz danych MySQL. Ważna jest także możliwość tworzenia kont mailowych i ftp. Obsługa tych technologii zapewnia duże szanse stworzenia stron atrakcyjnych wizualnie i przede wszystkim sprawnie działających. Pamiętaj jednak, że aby dokonać najlepszego wyboru hostingu, należy sprawdzić uprzednio jakie technologie są wymagane dla naszej strony, a w tym pomoże nam doświadczony webmaster.

6. Szybkość serwera

Ostatnia, choć wcale nie najmniej istotna sprawa to prędkość serwera. Będzie miała ona mocny wpływ na szybkość ładowania się strony, a ta z kolei - na współczynnik konwersji. Mówiąc prosto - powolny serwer nie pozwoli Twojej stronie szybko się ładować, a więc potencjalni klienci, nie chcąc czekać, po prostu z niej wyjdą. To absolutnie niedopuszczalne, zwłaszcza w przypadku stron komercyjnych. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, upewnij się, że serwer zapewni krótki czas ładowania się strony. Pamiętaj jednak, że aby strona wczytywała się szybko musi być też odpowiednio zoptymalizowana.

Podsumowanie usług hostingowych

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi już wiesz jaki hosting wybrać dla swojej firmy i na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu. Wszystkie wymienione powyżej cechy są bardzo ważne dla niezawodnie działającej witryny i zawsze powinny iść w parze, by zapewnić najlepszy jakościowo hosting, choć zdajemy sobie sprawę, iż nie zawsze tak jest. Czy warto w niego zainwestować? Oczywiście, że tak, zwłaszcza jeśli Twoja strona ma charakter komercyjny. Poprawnie i sprawnie działająca strona pomoże Ci zdobyć większą ilość klientów. Tematowi najlepszego hostingu warto się więc starannie przyjrzeć i nie podejmować decyzji pod wpływem impulsu.

Szukasz sprawdzonego hostingu?

Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

 

Sprawdź nas

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus