Moving Menu

Tęczowa strona? Lepiej nie!

corner Tęczowa strona? Lepiej nie!
W jednym z moich wcześniejszych artykułów pisałem na temat usability i tego, jak je osiągnąć. Nie wspomniałem wtedy o jednej ważnej rzeczy, dlatego dziś nadrabiam te zaległości. O czym nie wspomniałem?

O kolorach!

Bardzo istotną cechą, bez której strona nie będzie spełniała swoich funkcji, jest odpowiedni dobór kolorystyki podczas jej wykonywania. Pamiętacie pierwsze strony www z przełomu wieków? Toporne. I kolorowe. Na przykład różowo-żółto-seledynowe. Wystarczyło 5 minut, i już nie mogłem na nie patrzeć, tak mnie bolały oczy! Zatem, o czym należy pamiętać, gdy sami dobieramy kolorystykę strony, bądź zlecamy komuś jej przygotowanie?

Bez przesady!

Po pierwsze, należy unikać stosowania zbyt dużej liczby kolorów. Feeria barw jest dobra w dyskotece i bajkolandzie, ale nie na stronie www, która ma być przyjazna użytkownikowi. Kilka, koniecznie współgrających ze sobą kolorów i nic więcej. Bo jak nie, to goście szybko oślepną. I nie zobaczą tego, co chcielibyśmy, żeby zobaczyli.

Konsekwencja i konwencja

Trzymanie się ustalonych zasad jest jednym z elementów sukcesu. Tak więc gdy decydujesz się na stronę główną utrzymaną w oliwkowych barwach, zadbaj o to, by inne strony też były powiązane kolorystycznie ze stroną główną. Sytuacja, w której pierwsza strona jest zielona, druga niebieska a trzecia czerwona jest niedopuszczalna. Niedopuszczalna!

Pamiętasz grupy docelowe? Należy też zadbać o to, żeby kolorystyka strony była właściwie dopasowana do targetu oraz zawartości serwisu. Sklep z cygarami utrzymany w różowych barwach? Cóż, niekoniecznie.... Ale nie bój się też eksperymentować! Czasami wybranie niestandardowego koloru może być strzałem w 10, dzięki któremu wybijemy się na tle konkurencji. Jednak pamiętaj. Najpierw analiza, czy kolor pasuje do tego, co mamy na naszej stronie, i czy potencjalny klient nie zrazi się do nas przez zastosowaną kolorystykę.

Kontrast

Wreszcie to, co czym wspominałem na samym początku. Kontrast strony. Do tej pory powstają niezliczone ilości witryn, które mają dobrą nawigację, przyjemny projekt ogólny i FATALNY KONTRAST, który niweczy cały efekt. Dlatego dobry kontrast to podstawa. Oczy i tak się męczą podczas korzystania z komputera, po co wykańczać je jeszcze bardziej?

comments powered by Disqus

Powiązane

photo corner
Jak powstaje strona internetowa? - kiedyś a dziś

Projektanci, programiści, menedżerowie projektów i wreszcie klienci - wszyscy lepiej lub gorzej znają już przebieg procesu projektowania strony internetowej. Ale czy w tak dynamicznie rozwijającej się się branży jaka bez wątpienia jest web development istnieje jeszcze ten jeden właściwy sposób? Czy wczorajsze standardy nie okażą się jutro przestarzałe i nie zaczną hamować naszej kreatywności lub, co gorsza, utrudniać ukończenie zalecenia? Przyjrzyjmy się procesowi powstawania strony internetowej jeszcze raz.

Czytaj więcej
photo corner
Projektowanie przycisków w Photoshopie

Przyciski towarzyszą nam od początków konsumenckiego wydania Internetu i nic nie wskazuje na to, że by ten element interfejsu użytkownika miał w najbliższym czasie stracić na popularności. Internetowe buttony naśladują przecież guziki znane nam doskonale z prawdziwych urządzeń. Zobaczmy zatem jak w prosty sposób wykonać efektowny i klikalny przycisk.

Czytaj więcej
photo corner
Zakoduj fajny przycisk w CSS3

W moim poprzednim artykule przedstawiłem proste metody projektowania przycisków w Photoshopie. Dziś spróbujemy wykonać w pełni funkcjonalny button za pomocą HTML i CSS3. Odpalmy zatem notatnik i weźmy się do pracy.

Czytaj więcej