Tęczowa strona? Lepiej nie!

Marcin Golis 2013-05-09

W jednym z moich wcześniejszych artykułów pisałem na temat usability i tego, jak je osiągnąć. Nie wspomniałem wtedy o jednej ważnej rzeczy, dlatego dziś nadrabiam te zaległości. O czym nie wspomniałem?

O kolorach!

Bardzo istotną cechą, bez której strona nie będzie spełniała swoich funkcji, jest odpowiedni dobór kolorystyki podczas jej wykonywania. Pamiętacie pierwsze strony www z przełomu wieków? Toporne. I kolorowe. Na przykład różowo-żółto-seledynowe. Wystarczyło 5 minut, i już nie mogłem na nie patrzeć, tak mnie bolały oczy! Zatem, o czym należy pamiętać, gdy sami dobieramy kolorystykę strony, bądź zlecamy komuś jej przygotowanie?

Bez przesady!

Po pierwsze, należy unikać stosowania zbyt dużej liczby kolorów. Feeria barw jest dobra w dyskotece i bajkolandzie, ale nie na stronie www, która ma być przyjazna użytkownikowi. Kilka, koniecznie współgrających ze sobą kolorów i nic więcej. Bo jak nie, to goście szybko oślepną. I nie zobaczą tego, co chcielibyśmy, żeby zobaczyli.

Konsekwencja i konwencja

Trzymanie się ustalonych zasad jest jednym z elementów sukcesu. Tak więc gdy decydujesz się na stronę główną utrzymaną w oliwkowych barwach, zadbaj o to, by inne strony też były powiązane kolorystycznie ze stroną główną. Sytuacja, w której pierwsza strona jest zielona, druga niebieska a trzecia czerwona jest niedopuszczalna. Niedopuszczalna!

Pamiętasz grupy docelowe? Należy też zadbać o to, żeby kolorystyka strony była właściwie dopasowana do targetu oraz zawartości serwisu. Sklep z cygarami utrzymany w różowych barwach? Cóż, niekoniecznie.... Ale nie bój się też eksperymentować! Czasami wybranie niestandardowego koloru może być strzałem w 10, dzięki któremu wybijemy się na tle konkurencji. Jednak pamiętaj. Najpierw analiza, czy kolor pasuje do tego, co mamy na naszej stronie, i czy potencjalny klient nie zrazi się do nas przez zastosowaną kolorystykę.

Kontrast

Wreszcie to, co czym wspominałem na samym początku. Kontrast strony. Do tej pory powstają niezliczone ilości witryn, które mają dobrą nawigację, przyjemny projekt ogólny i FATALNY KONTRAST, który niweczy cały efekt. Dlatego dobry kontrast to podstawa. Oczy i tak się męczą podczas korzystania z komputera, po co wykańczać je jeszcze bardziej?

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus