Moving Menu

Przydatne skróty klawiszowe

corner Marcin Golis
Marcin Golis
2013-04-18
corner Przydatne skróty klawiszowe
Hej! Wczoraj pisałem o tym, jak usprawnić korzystanie z wyszukiwarki Google, dziś podpowiem, jak usprawnić swoje przyspieszyć procesy obsługi komputera. Napiszę o przydatnych skrótach klawiszowych, ponieważ jak pokazują badania, aż 90% użytkowników komputerów nie korzysta ze skrótu klawiaturowego control + F, służącego do wyszukiwania słów w treści strony, tylko robi to ręcznie.

Kiepskie poinformowanie

Wielu ludzi nie korzysta ze skrótów ponieważ po prostu nie wie o ich istnieniu! Nikt im nie mówi w momencie pierwsze uruchomienia Windowsa, że dzięki wciśnięciu klawisza Fn i strzałki w górę/dół możemy regulować głośność. A szkoda, bo dzięki skrótom klawiszowym można znacznie przyspieszyć korzystanie z komputera! Zatem, do dzieła!

Podstawowe skróty  z wykorzystaniem klawisza control

Najpowszechniejsze skróty klawiszowe, zunifikowane dla wielu programów systemu Windows powstają poprzez połączenie klawisza control i jednego z przycisków klawiatury.

 • Control+A zaznacza wszystkie elementy.
 • Control+C kopiuje wszystkie zaznaczone elementy.
 • Control+V służy do wklejania skopiowanych elementów.
 • Control+X wykorzystywany jest do wycinania elementów.
 • Control+Z służy do cofania operacji.
 • Natomiast Control+Y służy do przywrócenia cofniętej operacji.
 • Control+P uruchamia menadżer drukowania.
 • Control+F pozwala na szybkie przeszukanie otwartego okna.

Dodatkowe skróty klawiszowe

 • Dzięki kombinacji Windows+L możemy błyskawicznie zablokować nasz komputer. Przydatne, gdy szybko musimy od niego odejść, a nie chcemy, by ktoś postronny miał dostęp do naszych danych.
 • Windows+D pozwala nam szybko ukryć wszystkie pootwierane okna, minimalizując je do paska narzędzi. Przydatne, gdy zbliża się ktoś niepożądany. Na przykład szef. Tą samą kombinacją klawiszy możemy potem przywrócić zminimalizowane okna. Takiej możliwości nie ma po wciśnięciu klawisza Windows+M.
 • Windows+E otwiera Mój Komputer
 • Kombinacja control+alt+prtscr daje możliwość zrobienia zrzutu tylko aktywnego okna.
 •  Control+Shift+N pozwala na utworzenie nowego folderu.
 • Alt+Tab pozwala na szybką zmianę otwartego okna. Taką samą  funkcję pełni kombinacja Windows+Tab.
 • Klawisz Windows w połączeniu ze strzałkami pozwala na: strzałka w górę - maksymalizacja aktywnego okna, w dół minimalizacja, w lewo - przeniesienie okna w na lewą stronę, w prawo natomiast przenosi aktywne okno na prawą stronę pulpitu.
 • Alt+F4 pozwala na szybkie zamknięcie okna.
 

Szukaj dalej

Wymienione powyżej skróty to zaledwie ułamek skrótów, z których możemy korzystać w systemie Windows. Dodatkowo, każdy program ma wiele własnych skrótów, które warto poznać, bo dzięki temu możemy naprawdę poprawić naszą wydajność w pracy z danym programem. Na przykład, Photoshopowie wyjadacze więcej klikają na klawiaturze, niż operują myszką, bo taka forma pracy z programem jest dużo łatwiejsza i szybsza!

comments powered by Disqus

Powiązane

photo corner
Zen Coding - HTML/CSS z prędkością światła (cz.I)

Wydajność jest dla kodera HTML/CSS sprawą kluczową. Kiedy opanujemy już składnię i podstawowe techniki oraz wdrożymy pierwsze projekty, czas kodowania nabiera podstawowego znaczenia. Z pomocą przychodzą nam rozmaite narzędzia. Dla mnie, najważniejszym jest Zen Coding, które w niezwykły sposób pozwala mi pisać kod kilkakrotnie szybciej.

Czytaj więcej
photo corner
Projektowanie przycisków w Photoshopie

Przyciski towarzyszą nam od początków konsumenckiego wydania Internetu i nic nie wskazuje na to, że by ten element interfejsu użytkownika miał w najbliższym czasie stracić na popularności. Internetowe buttony naśladują przecież guziki znane nam doskonale z prawdziwych urządzeń. Zobaczmy zatem jak w prosty sposób wykonać efektowny i klikalny przycisk.

Czytaj więcej
photo corner
Zen Coding - HTML/CSS z prędkością światła (cz.II)

W pierwszej części artykułu przedstawiłem Zen Coding jako niezwykłe ułatwienie w pracy kodera. Dowiedzieliśmy się, m.in. jak za pomocą jednej linijki pseudokodu napisać cały dokument HTML. Dziś przyjrzyjmy się rozwiązaniom, które przyspieszą naszą pracę z CSS. Zapraszam do lektury!

Czytaj więcej