Kilka słów o pozycjonowaniu i optymalizacji

Marcin Golis 2012-12-06

W moim dzisiejszym wpisie przedstawiam Wam garść najważniejszych informacji dotyczących pozycjonowania i optymalizacji stron www. Zapraszam do lektury!

Search engine optimization – SEO; zwana też optymalizacją – to działania zmierzające do osiągnięcia przez dany serwis jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwarek. Pojęcie „optymalizacja” często używane jest zamiennie ze słowem pozycjonowanie, ale nie do końca jest to termin tożsamy. Pozycjonowanie polega na wyborze odpowiednich słów kluczowych, właściwym zbudowaniu strony (optymalizacja strony-etap onsite) oraz właściwym budowaniu linków przychodzących (etap offsite). Optymalizacja jest budowaniem strony „przyjaznej dla wyszukiwarki”, czyli wysoko przez nią ocenionej. Google np. ocenia każdą stronę z osobna i nadaje jej określone rangi. W momencie, gdy wyszukiwarka otrzyma zapytanie od użytkownika prezentuje wyniki (swój ranking) w kolejności wcześniej przez siebie ustalonej. Budowanie sieci linków przychodzących, nie do końca jest zależne od nas, ale im więcej linków z obcych stron prowadzi do naszej witryny, tym wyższy wynik w wyszukiwarkach.

Poniżej kilka podstawowych skrótów, które warto znać:

  • SERP – ( Search engine results page) – wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce
  • PR – PageRank– matematyczny algorytm stworzony przez Google, na podstawie którego obliczana jest ważność znalezionych stron dla każdego zapytania oraz liczbowy efekt działania algorytmu
  • AT – Anchor Text – tekst/wyrażenie zawarte w treść odsyłacza
  • BL – Inbound Links – Liczba linków wskazujących na dany adres pliku
  • Link exchange – Wymiana linków jest stosowana do podniesienia IBL pomiędzy stronami o wysokim PR
  • Link popularity – Wartość otrzymana dla zapytania
  • Site – Liczba zaindeksowanych przez wyszukiwarkę podstron witryny

Koszty pozycjonowania

Jeżeli ktoś powie Ci, że wypozycjonuje Twoją stronę za 10 zł, szukaj innej – droższej i profesjonalnej firmy. Nie chodzi o to, żeby było drogo, ale pozycjonowanie nie jest procesem jednorazowym. W jego skład wchodzi: analiza konkurencji i słów kluczowych, optymalizacja serwisu, wsparcie w tworzeniu treści, zdobywaniu linków oraz analiza efektów. Potrzeba czasu i szczegółowych analiz, aby pozycjonowanie przyniosło oczekiwane rezultaty. Na cenę usługi pozycjonowania wpływ mają takie czynniki jak ilość/jakość konkurencji, ilość fraz na które chcemy się pozycjonować (np.: balony z helem, kolorowe balony, balony– to trzy różne frazy!) oraz to, na ile konieczna jest optymalizacja naszej strony w celu uzyskania lepszych wyników. Nasze koszty będą prezentowały się różnie ze względu na inne modele rozliczeń z pozycjonerami – rozliczanie za efekty albo stały abonament. Generalnie właściwe ceny pozycjonowania zaczynają się od 200-300 zł/m-c dla 3-5 niezbyt trudnych haseł i 500-1000 zł za hasła średniej trudności.

Jak dobrać właściwe hasła pod pozycjonowanie?

Przede wszystkim należy dopasować je do oferty i sprecyzować, np. jeśli oferujemy serwis klimatyzacji samochodowej na terenie Radomia, to hasło „klimatyzacja” nie jest najlepszym wyborem – jest to fraza droga (duża konkurencja), z małą konwersją (nie wiadomo czy użytkownik szuka klimatyzacji samochodowej czy do domu/biura i czy w ogóle szuka serwisu czy może sprzętu). Dobrym hasłem będzie w tym przypadku np. „naprawa klimatyzacji Radom” czy „serwis klimatyzacji Radom” – hasła dużo tańsze, które dają nam jednocześnie spore szanse na to, że dzięki nim pozyskamy klientów. W przypadku sklepów, czy portali z dużą ilością podstron, tanią, ale efektywną metodą pozycjonowania będzie tzw. „długi ogon”, czyli pozycjonowanie słów kluczowych mniej popularnych (niszowych) w ilościach hurtowych. Wzrasta obecnie znaczenie pozycjonowania po rzadziej używanych hasłach, bo takie wyszukiwanie będzie obarczone mniejszą konkurencją, da nam szybszy efekt oraz poprawi jakość ruchu na stronie. Przykład „długiego ogona”: „olej z pierwszego tłoczenia”. Wybierając słowa kluczowe zdecydowalibyśmy się na zupełnie inne frazy, w tym przypadku słowa niszowe generują znaczny ruch na stronie. Długi ogon nie przebije ilości wejść z fraz popularnych, ale efekty przychodzą znacznie szybciej.

Od czego zależy pozycja w wyszukiwarce i jak szybko da się ją osiągnąć?

Od siły konkurencji – jeżeli istnieje wiele firm z takiej samej branży, które chcą się pozycjonować tymi samymi słowami kluczowymi, ciężko będzie w prosty sposób wypromować własną stronę. Ważna jest ilość linków wiodących do naszej strony ( tzw. Back links), content strony oraz kod i struktura strony. Nie ma jasnej recepty na szybkie wypromowanie danej strony i na osiągnięcie pierwszego miejsca w rankingu; jeśli uda Ci się osiągnąć wymarzoną pozycję, nie osiadaj na laurach i nie zaprzestawaj pozycjonowania, konkurencja nie śpi i szybko może Cię zepchnąć z podium. Pozycjonowanie jest procesem długofalowym, wymaga czasu i cierpliwości, pośpiech jest niewskazany i może okazać się tragiczny w skutkach: strona może zostać zbanowana, albo może na nią zostać nałożony filtr. Jeśli do strony prowadzą linki, strona była zaindexowana i nagle zniknęła z Google, najprawdopodobniej została ona zbanowana. Jeżeli jednak strona istnieje w wynikach Google, ale nagle znacząco spadła w rankingu i taka sytuacja utrzymuje się już dłuższy czas, będzie to wina nałożonego na nią filtra.

Komu zlecić pozycjonowanie?

Zawsze możemy spróbować zmierzyć się sami z pozycjonowaniem, skorzystać z oferty promocyjnego usługodawcy, znalezionego na portalu ogłoszeniowym pozycjonera, albo agencji, która zajmie się tym w profesjonalny sposób. Poniżej przedstawiam wady i zalety określonych rozwiązań:

„Zosia Samosia”

W Internecie dostępne jest bardzo dużo informacji o pozycjonowaniu, niestety algorytm Google zmienia się kilka razy w roku (mowa tu poważnych poprawkach, bo wszystkich jest kilkaset na rok), więc 95% wiedzy w sieci jest przestarzała i może bardziej zaszkodzić niż pomóc (filtr dla danej frazy – fraza wypada poza top 100 wyników, ban dla strony – cała strona wypada z indeksu Google). Zanim zaczniemy działać sami potrzebne jest zdobycie sporej ilości wiedzy, musimy ją też stale aktualizować, nadążając ze zmianami w algorytmie.

„Super oferta” w sieci zakupów grupowych

200-500 zł rocznie za pozycjonowanie 5 haseł, nie jest najkorzystniejszą ofertą. Często w  warunkach umowy z daną firmą zapisane są ograniczenia co do wyboru  haseł (można wybrać tylko takie o mniejszej popularności), więc nawet jeśli hasła będą  na wysokich pozycjach, sam ruch na naszej stronie może być niewielki. Istniej też alternatywa, że nawet jeśli dane hasła generują nam ruch na stronie, usługodawca po zakończeniu „promocyjnej oferty” może zażądać już pełnej kwoty za kolejny rok (nawet kilku tysięcy złotych). W momencie rezygnacji  z usługi, linki do naszej strony są usuwane i po jakimś czasie spadamy z długo zdobywanej pozycji.

„Specjalista” z Oferii

Może się okazać optymalną opcją. Jeśli dobrze trafimy,  poniesiemy znacznie niższe koszty niż w agencjach,  a dana osoba może się okazać się podwykonawcą dla innych podmiotów; koniecznie musimy go jednak dobrze sprawdzić.

Mała lub większa agencja

Zazwyczaj najdroższa i niekoniecznie najlepsza opcja; na rynku jest sporo agencji oferujących pozycjonowanie klientom, które same zlecają takie zadania podwykonawcom.  Może to być osoba znaleziona przez nas na Oferii, której usługi agencja pomnoży później x5. Inna opcja to duże agencje specjalizujące się w marketingu internetowym (pozycjonowanie + AdWords), wysokie koszta będą wiązały się jednak z  najwyższą jakością usług. Podsumowując, decydując się na wybór pozycjonera, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z freelancerem czy większą agencją, sprawdźmy ich kompetencje. Niech dany wykonawca pochwali się swoimi wynikami, ważne żeby były one aktualne, bo np. pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwarek sprzed 5 lat nie daje nam żadnej pewności czy pozycjoner jest na czasie. Ważne jest też, aby dopasować wydatki na pozycjonowanie do spodziewanych efektów. Zwrot inwestycji jest istotny, więc lepiej zacząć najpierw od kilku haseł i sprawdzić ich skuteczność, a następnie dodawać do nich pulę nowych haseł. Ważna jest też systematyczna analiza, sprawdzamy czy hasła które mamy w top 10 generują ruch na naszej stronie. Jeśli nie zaobserwujemy znaczących efektów, zawsze można rozważyć rezygnację z tych haseł. Nie zawsze jednak konieczna jest zmiana, są np. branże niszowe, w których nie ma dużego ruchu, np. „projektowanie szpitali”.  Na to hasło nie możemy spodziewać się setek wyszukiwań dziennie, ale jeżeli już ktoś poszukuje tego rodzaju projektanta, warto zaistnieć właśnie na to hasło. W tym przypadku może okazać się, że 10 wejść rocznie jest w stanie wygenerować nam większy zysk niż tysiąc miesięcznie z innych haseł.

Pozycjonujecie sami?

Czy ktoś Was pozycjonuje? A może Wy pozycjonujecie kogoś? Jak to z Wami jest?

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus