O tym jak TVP chce zawojować YouTube....

Marcin Golis 2013-04-25

Jeżeli zapytam, co co działo się 21 marca 2013 roku, większość wspomni zapewne o padającym śniegu, ktoś ewentualnie napomni o jakimś ważnym dla siebie wydarzeniu. Wczoraj dowiedziałem się też, że 21 marca został utworzony w serwisie YouTube został utworzony oficjalny kanał TVP Info, który wczoraj miał swoją premierę. Ta informacja (swoją drogą, mało rozpropagowana) skłoniła mnie do refleksji.

Co jest grane?

Obejrzałem kilka filmów umieszczonych tam filmów. Jeden, TEN przykuł moją uwagę. Uzmysłowił mi on kilka rzeczy. Swoją drogą, bardzo pięknie podanych.  Za samą umiejętność przekazywania informacji Telewizji Polskiej należy soczysta piąteczka. I tylko za to. Bo za resztę należy się..., zresztą, sami oceńcie!

Co następuje

Pierwszą rzeczą, która została mi uświadomiona jest to, że kanał YTtvpinfo (mogli trochę pokombinować z nazwą YTVP.INFO  wg. mnie wyglądało by lepiej), jest pierwszym tego typu kanałem nie tylko w Polsce, ale i w Europie środkowej. Co prawda nie oglądam ani TVN24 ani Polsat News. Sądziłem, że obydwie wymienione wcześniej telewizje mają taki kanał, zwłaszcza, że ma go SUPERSTACJA. Ej, czy to znaczy, że TVP INFO nie jest wcale pierwsze?

Dalej

Dowiaduję się, że na kanale jest już ponad 400 filmów. Świetny wynik, serwis jest w sieci od kilku godzin a już zgromadził tyle filmów! A przepraszam, jest już aktywny od miesiąca, ale o tym ciiiii, 400 ładnie wygląda. W takim tempie zamiar umieszczania rocznie kilku tysięcy materiałów video zostanie zrealizowany do końca miesiąca. Dalej dowiaduję się, że materiały zostały obejrzane już przez 50 tysięcy osób. Szkoda, że nie wspominają o ilości subskrybentów. Wczoraj o 20 było ich 464. Całkiem miernie. Wchodzą z linka z naTemat.pl czy Wyborczej, rzucają okiem i wychodzą. Kiepska konwersja.

Panie i Panowie wielkim świecie, dziś w Wąchocku sołtys złamał płot Heni Mareczkowej

Spodobał mi się fragment o tym, że dzięki kanałowi na YT TVP INFO dotrze do telewidzów na całym świecie. Z pewnością John z Knoxville będzie zainteresowany obejrzeniem serwisu popołudniowego. Ok, zasadniczo zgadzam się z tym stwierdzeniem, że dzięki YT można powiększyć swój zasięg (który i tak jest ogromny, dzięki naziemnej telewizji cyfrowej każdy dom posiadający dekoder ma TVP INFO), ale nie da się tego zrobić bez tłumaczeń materiałów video. Mogą się tam pojawiać interesujące filmy, reportaże, ale niestety, nikt nie znający naszego języka bez udostępnionego tłumaczenia go nie obejrzy. A jeżeli nikt z telewizji go nie zrobi, to nie zrobi go nikt w ogóle. Ale o tym za chwilę.

Łyżka miodu w talerzu dziegciu

Ale żeby nie było, że tylko krytykuję. Bardzo spodobała mi się jedna z informacji, a mianowicie ta, mówiąca o tym, że kanał internetowy będzie często rozbudowaniem tego, co jest prezentowane w telewizji. Popieram tę inicjatywę! Często miałem tak, że po obejrzeniu jakiegoś reportażu chciałem więcej. A przecież 30 minutowy reportaż to wiele godzin bardzo dobrego materiału, który trzeba wyciąć. Jeżeli na YT będą się pojawiały takie "wersje rozszerzone", to będzie super.

Więcej lukru nie ma!

Najbardziej zirytował mnie fragment mówiący o tym, że w końcu materiały umieszczane w sieci nie będą z niej znikały, bo YouTube ma nieograniczone zasoby miejsca. Super. Tylko, że materiały wychodzące od TVP INFO (czy innych kanałów TVP) nie znikały by, gdyby nie ona sama i zgłaszanie przez nią roszczeń do praw autorskich. Jestem zwolennikiem teorii, że skoro płacę abonament, to mam prawo do umieszczania materiałów tworzonych przez TVP w celach niekomercyjnych i zawsze denerwowało mnie to, że nie mogę czegoś obejrzeć, bo TVP zgłosiło do tego roszczenia.

TY się nie wypowiesz

Nie rozumiem tez czemu została zablokowana możliwość dodawania komentarzy. Telewizja PUBLICZNA, publiczny kanał, więc i komentarze być powinny. Odbiegając już od tego, jakiej były by wartości merytorycznej etc., komentarze na takim kanale powinny być aktywne i basta.

Zarabianie na reklamach

Ale najbardziej mnie zaskoczyło to, że TVP zamierza ZARABIAĆ na tym kanale poprzez wyświetlanie reklam. Abonamentu mało, dotacji z państwa mało, więc zarabiajmy jeszcze na reklamach. Tylko nie wiem czy im to wyjdzie, bo totalnie schrzanili launch kanału, mało kto o tym wie, mało kto o tym słyszał.

Czas pokaże!

Jak to się dalej rozwinie pokaże czas. Aktualnie, po 24 godzinach serwis ma 706 obserwujących. Niewiele według mnie. Zwłaszcza, że nie zwiększyła się liczba wyświetleń. Czyżby pracownicy otrzymali "prikaz"? Według ,mnie naprawdę zacny i dobry pomysł został przez TVP umiejętnie zrypany. Z jednej strony mamy mocną innowację, dzięki której można dotrzeć do do osób nie oglądających telewizji bądź chcących obejrzeć więcej, z drugiej mamy za to paskudną propagandę i chęć zarabiania na reklamach. Wychodzi mi z tego potworek.   A co Wy myślicie o takiej inicjatywie ze strony TVP?

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus