Moving Menu

Niska cena w sieci?

corner Marcin Golis
Marcin Golis
2013-04-23
corner Niska cena w sieci?
Stało się, zepsuły mi się słuchawki. Przyszła więc pora na zakup nowych. Akurat byłem w centrum handlowym, więc wstąpiłem do RTV EURO AGD czy innego Media Marktu żeby zapoznać się z  ofertą,  sprawdzić sprzęt i kupić... w sieci. I się zdziwiłem.

Tanio, taniej, najtaniej, DROŻEJ!

W momencie Internetowego boomu przypadającego na okres 2005-2007, a co za tym idzie ekspansji wszelkich e-sklepów z Allegro na czele, zasada "kupuj w sieci, tam będzie taniej" potwierdzała się w 100%. Ceny niektórych produktów potrafiły być zaskakująco niskie w porównaniu do ofert dostępnych w tradycyjnych sklepach. Oczywiście wraz z niższą ceną szło ryzyko, że dostaniemy zamiast wymarzonego telefonu cegłę, ale ludzie i tak ryzykowali. I dobrze na tym wychodzili. Ale czasy się zmieniły.

2 złote różnicy

Ok znalazłem pasujące słuchawki, zadziałał efekt ROPO (o tym w innym wpisie), pora na refleksję, gdzie dokonać zakupu. Sprawdzam Allegro, sprawdzam popularne sklepy RTV i co widzę? Te same słuchawki kosztują w sieci kilka złotych mniej bądź więcej niż w sklepie stacjonarnym. Do tego dochodzą koszty przesyłki i czas oczekiwania na nią. Centrum handlowe mam 10 minut od siebie. Kupiłem tam.

Więc gdzie jest taniej?

Ale nie zamierzam Was zanudzać moimi historiami zakupowymi. Bardziej zastanawia mnie nadal istniejący trend, że w sieci jest taniej. Popytałem wśród znajomych, i niemal każdy mówił, że lepiej kupować w Internecie, bo jest taniej, bo szybciej i w ogóle.

A ja się nie zgadzam!

W przypadku coraz większej ilości produktów zauważxam, że ZAKUPY ON-LINE NIE SĄ WCALE NAJTAŃSZE. O ile kupujemy dużą ilość produktów bądź rzeczy trudno dostępne w normalnej dystrybucji, zakupy przez Internet wygrywają z normalnymi. Jednak, na moje oko w 65% lepiej kupować w normalny sposób. Fakt, musimy poświęcić nieco czasu na pójście do sklepu, ale prawdopodobieństwo, że będziemy się ganiać z kurierem, bądź będziemy długo stać na poczcie po odbiór awizowanej przesyłki też jest duże. Dalej, kupując przez Internet, nigdy nie mamy 100% gwarancji na to, że dostaniemy to, co kupiliśmy. I nie mówię tu o perfidnych oszustwach, tylko o zwykłych ludzkich pomyłkach, które są szybko wyjaśniane. Szybko, ale nie od razu.

Duże miasto, małe miasto

Moje obserwacje zostały wykute na gruncie obserwacji w mieście Łodzi. Być może inaczej jest w małych miejscowościach, jednak często bywam w jednym z miast powiatowych, ok 30 tys. mieszkańców, oddalone od Łodzi o 60 km a od Warszawy o 100 km i tam jest tak samo. Przez Internet warto kupować tylko produkty trudno dostępne. Liczba sklepów jest na tyle duża, że nie trzeba szukać okazji w sieci.

W jakich sklepach Wy kupujecie?

A w jakich sklepach Wy kupujecie? Zgadzacie się ze mną, że zakupy przez Internet nie są już tak atrakcyjne jak normalne, i że sklepy tradycyjne i internetowe zrównały się pod względem ofert i cen?

comments powered by Disqus

Powiązane

photo corner
Cel mojej strony internetowej to…

Przeglądając różne strony, ciągle natrafiam na witryny pozbawione celu. Zanim zaczniesz zastanawiać się nad wyborem CMS i skórki, pomyśl jakie założenia ma spełniać Twoja strona. Ważne jest, aby Twoja witryna realizowała mierzalne cele.

Czytaj więcej
photo corner
Wszystko, co musisz wiedzieć o Google AdWords

Czym jest Google AdWords, jak działa, jakie są jego zalety i koszty? Tego i jeszcze kilku pożytecznych informacji dowiesz się z mojego wpisu!

Czytaj więcej
photo corner
Najczęstsze błędy przy zakładaniu strony www

Założenie strony www to bułka z masłem? Nie! Dlatego przygotowałem dla Was listę najczęściej popełnianych przy zakładaniu strony Internetowej błędów.

Czytaj więcej