Maile z żądaniem okupu. Czy jest się czego bać?

Łukasz Kwaśniewicz 2019-03-20

Jak często piszemy na naszym profilu na Facebooku, pomysłowość internetowych przestępców nie zna granic. Praktycznie co miesiąc wymyślana jest nowa forma wyłudzenia gotówki, której ofiarą padają użytkownicy Internetu. Zauważyliśmy, że coraz większa grupa naszych Klientów, zwraca się z pytaniem, co może zrobić, gdy taka sytuacja będzie miała miejsce. Odpowiedź znajdziecie poniżej.

O co chodzi?

Wielu naszych Klientów pyta nas jak się zachować, gdy otrzyma maila z żądaniem okupu. Na początku zaznaczmy, że często te ataki (bo tak to się nazywa) różnią się od siebie. Część z nich sugeruje, że uzyskali dostęp do kompromitujących nagrań. Część że mają Twoje hasło do poczty. Jeszcze inne łączą w sobie obie te groźby.
Mają one jednak cechy wspólne. Pierwsza to, że wysyłający maila żąda pieniędzy (za milczenie, nieskasowanie danych etc.). Druga, że prawie zawsze najlepszym rozwiązaniem (oprócz zmiany hasła) jest nie robić nic.

Jak pokazują na swoich stronach www.niebezpiecznik.pl oraz www.z3s.pl (eksperci od kwestii cyberbezpieczeństwa) groźby te są mocno na wyrost, a przestępcy liczą, że spanikujemy i przelejemy im pieniądze.

Jak działają przestępcy - przykład

Często model jest bardzo podobny. Do niczego niepodejrzewającej ofiary wysyłana jest wiadomość, w której "haker" twierdzi, że nagrał użytkownika podczas rzekomej masturbacji. Jak się okazało, sposób ten średnio działał (nikt nie chciał wysyłać pieniędzy) dlatego udoskonalono tę metodę.

Oprócz wspomnianej powyżej groźby oszust w treści maila umieszcza nasze hasło. Skąd je zna?
Najprawdopodbniej pochodzi ono z wcześniejszych wycieków danych (Gearbest, Linkedin, Morele etc.- do wyboru, do koloru), a Ty od dłuższego go nie zmieniałeś/aś.
Jeśli masz to samo hasło w portalach społecznościowych, poczcie etc. (co bardzo mocno odradzamy), budzi to zrozumiały strach.
Mimo wszystko, nie oznacza to że włamano nam się do komputera i ktoś nas nagrał.

Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim należy zachować spokój. Jak widzieliście powyżej, przestępcy żerują na naiwności i strachu. Innym sposobem jest pozostawanie na bieżąco w kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Najlepiej regularnie czytając www.niebezpiecznik.pl, www.z3s.pl albo www.sekurak.pl.
Strony te bardzo dokładnie opisują najnowsze ataki, wraz z sugerowaną reakcją na nie. Posiadają również bardzo obszerne archiwum, w którym możemy sprawdzić, czy groźba, którą otrzymaliśmy nie jest już znana (najczęściej tak jest).

Niebezpiecznik.pl w takiej sytuacji radzi:
"Jeśli dostaliście taką wiadomość, od razu poślijcie ją do kosza. Albo zróbcie “forward” na nasz redakcyjny adres :) Niezależnie od tego co zrobicie z samą wiadomością, upewnijcie się, że już NIGDZIE nie korzystacie z tego hasła."

Te zdanie dość obrazowo pokazuje skalę zagrożenia tego typu mailami.

Jeśli chcecie więcej informacji o atakach, które ostatnio były przeprowadzane, możecie je znaleźć w poniższych artykułach:

https://niebezpiecznik.pl/post/twoje-konto-zostalo-zhackowane/
https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/tez-dostaliscie-dzisiaj-emaila-od-szantazysty-ktory-twierdzi-ze-wie-o-was-wszystko/
https://niebezpiecznik.pl/post/oszusci-ktorzy-twierdza-ze-nagrali-was-przez-kamerke-weszli-na-nowy-poziom/
https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/nowa-metoda-szantazu-przestepcow-z-prawdziwym-haslem-uzytkownika/

Jeśli jednak nie macie na to czasu, polecamy polubienie naszej strony na Facebooku. Staramy się w miarę na bieżąco zamieszczać informacje o nowych atakach.

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus