Konfiguracja sieci lokalnej, część I (Windows)

Piotr Kmita 2012-12-03

Macie problem ze skonfigurowaniem sieci lokalnej? W moim wpisie pokazuję, jak poradzić sobie z tym poradzić!

Witajcie. Dzisiaj chciałbym pokazać Wam, jak skonfigurować sieć lokalną w najpopularniejszych systemach operacyjnych. Ten artykuł składa się z kilku części. W dzisiejszej  przedstawię Wam, jak skonfigurować połączenie lokalne wraz z udostępnianiem plików pomiędzy system operacyjnym Windows XP a systemem operacyjnym Windows 7.

Zatem.. do dzieła!

Najwięcej problemów pojawia się podczas konfiguracji sieci lokalnej w systemie operacyjnym Windows XP z nowszymi systemami, takimi jak Windows Vista i Windows 7.  Nasze środowisko wygląda tak jak na poniższym schemacie. Po pierwsze, musimy zadbać o pełną komunikację między komputerami. Zakładam, że router jest już skonfigurowany i ma ustawiony adres sieci. Ja będę używał adresu sieci 192.168.1.0/24. Teraz pozostaje skonfigurować każdy komputer oddzielnie i sprawdzić połączenie. W systemie Windows XP jak i Windows 7 konfiguracja karty sieciowej jest bardzo prosta.

Windows XP

W Windows XP wejdź w: Panel sterowania -> Połączenia sieciowe -> kliknij prawym przyciskiem myszy połączenie lokalne i wybierz „Właściwości”. Wybierz „Protokół internetowy w wersji 4” i kliknij „Właściwości”. Jeśli na routerze jest uruchomiony serwer DHCP należy wybrać „Uzyskaj adres IP automatycznie” oraz „Uzyskaj adres serwera DNS automatycznie”. W przeciwnym wypadku należy skonfigurować wszystko ręcznie. W tym przypadku:

  • Adres IP: 192.168.1.2
  • Maska sieci: 255.255.255.0
  • Brama domyślna: 192.168.1.1

Adresy serwerów DNS: Jeśli na routerze jest uruchomiony serwer DNS to preferowanym serwerem będzie: 192.168.1.1 Alternatywny serwer DNS: np. 8.8.8.8

Windows 7

Konfiguracja wygląda podobnie jak w Windows XP. Po wejściu w Panel Sterowania klikamy „Sieć i Internet” -> „Centrum sieci i udostępniania” -> „Zmień ustawienia karty sieciowej”. Dalej postępujemy tak samo jak w Windows XP. Oczywiście zmienia się tylko adres IP na 192.168.1.3.

Sprawdźmy, czy komputery widzą się nawzajem

Test przeprowadźmy za pomocą polecenia "ping" z konsoli. O konsoli i możliwościach jej wykorzystania wspominałem już w moim poprzednim artykule pt. „Pojęcie IP”. W konsoli systemu Windows 7 wpisz polecenie ping 192.168.1.2, wynik powinien być pozytywny. Gdyby jednak nie było połączenia, sprawdź ponownie konfigurację sieci. W konsoli Windows XP wpisz natomiast polecenie ping 192.168.1.3. Jeśli komunikacja przebiegła bezproblemowo  przechodzimy dalej.

Udostępnianie plików w sieci LAN

Aby wszystko działało, w obu systemach musimy ustalić taką samą nazwę grupy roboczej.

Windows XP

Prawym przyciskiem myszy klikamy „Mój Komputer” -> „Właściwości” -> zakładka „Nazwa Komputera” -> poniżej klikamy zmień i podajemy nazwę grupy roboczej. Następnie zatwierdzamy i restartujemy komputer.

Windows 7

Prawym przyciskiem myszy klikamy „Mój Komputer” -> „Właściwości”. W okienku widnieje nazwa grupy roboczej, jeśli nie jest taka sama, klikamy „Zmień Ustawienia” i tak jak w Windows XP zmieniamy nazwę grupy roboczej.

Udostępnianie plików w Windows XP

W tym systemie, aby wszyscy widzieli pliki w sieci, wystarczy wybrać folder, który chcesz udostępnić, kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać „Właściwości”. Następnie należy przejść do zakładki „Udostępnianie” i w tabeli „Udostępnienia sieci i bezpieczeństwo” zaznaczyć „Udostępniaj ten folder w sieci". Jest to najprostszy sposób, zarazem najmniej bezpieczny, jednak całkowicie wystarczający do użytku domowego. Jeśli chcesz mieć bardziej rozbudowaną zakładkę udostępniania, to wybierz w dowolnym oknie Explorera „Narzędzia” -> „Opcje folderów”. Następnie przejdź do zakładki „Widok” i odznacz „Użyj prostego udostępniania plików”. Teraz możesz np. ograniczyć ilość połączeń.

Udostępnianie - Windows 7

Przejdź do Centrum sieci i udostępniania. Zostaną wyświetlone aktywne sieci. Może to być sieć domowa, firmowa lub publiczna. Należ zmienić profil sieci na „Sieć domowa".

Konfiguracja profilu sieci domowej

Teraz skupmy się na konfiguracji profilu sieci domowej. Wchodzimy w „Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania”, wybieramy profil „Dom lub praca”. Następnie należy włączyć odnajdowanie sieci oraz włączyć udostępnianie plików i drukarek. Wyłącz udostępnianie chronione hasłem, i zezwól systemowi Windows na zarządzanie połączeniami grupy domowej. Dzięki temu, że wyłączyliśmy ochronę hasłem z komputera na Windows XP, będziemy mogli dostać się do plików udostępnionych użytkownikowi „Gość”. W przeciwnym wypadku każdy musiałby mieć założone swoje konto systemowe wraz z hasłem. Wybierz folder, który chcesz udostępnić, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”. Przejdź do zakładki „Udostępnianie”, kliknij „Udostępnij” i wybierz użytkownika, który ma mieć dostęp do folderu. Jeśli dostęp mają mieć wszyscy, wybierz użytkownika „Gość”. Teraz dowolny użytkownik, uzyskując dostęp za pomocą konta „Gość” z komputera z zainstalowanym Windows XP do zasobów komputera z systemem Windows 7, będzie mógł skorzystać z wszystkich udostępnionych danych dla użytkownika „Gość”.

Na koniec

Wszystko powinno działać. Gdyby były jakieś problemy z tym, co opisałem, to śmiało piszcie w komentarzach.

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus