Konfiguracja sieci lokalnej, część II (Ubuntu)

Piotr Kmita 2012-12-10

Ubuntu jest jednym z popularniejszych darmowych systemów operacyjnych. Dlatego w moim dzisiejszym artykule chcę Wam pokazać, jak skonfigurować w nim sieć lokalną.

Cześć! W moim poprzednim wpisie pokazywałem, jak skonfigurować sieć lokalną w systemie operacyjnym Windows. Natomiast dziś pokażę, jak zrobić to w systemie Ububtu.

Sieć w systemie operacyjnym Ubuntu

Na samym początku, tak jak w poprzednich systemach operacyjnych, najpierw musimy zapewnić komunikację z pozostałymi urządzeniami podłączonymi do sieci lokalnej. W celu zmiany konfiguracji adresu sieci w systemie operacyjnym Ubuntu klikamy na ikonę sieci w górnym prawym rogu i wybieramy „Modyfikuj połączenia”. W naszym przypadku wybieramy „połączenie przewodowe 1” i klikamy „modyfikuj”. Następnie wybieramy zakładkę „Ustawienia IPv4” i dodajemy adres oraz serwery DNS w tym przypadku będzie, to 192.168.1.4/24. Po poprawnej komunikacji powinniśmy mieć dostęp do zasobów sieciowych innych urządzeń w sieci lokalnej. Teraz przejdźmy do zasobów sieciowych innych urządzeń w sieci lokalnej. Po instalacji najnowszego Ubuntu, wchodząc do dowolnego folderu i klikając na „Przeglądaj sieć” (po lewej stronie), uzyskujemy dostęp do wszystkich wykrytych sieci. Przechodząc do katalogu „Sieć Windows” widzimy folder, o nazwie grupy roboczej ustawionej w systemach Windows. Po przejściu do folderu ukażą się nam komputery dostępne w sieci. Przechodzimy do wybranego komputera, podajemy nazwę użytkownika „Guest” i mamy dostęp do wszystkich zasobów sieci, jako użytkownik „Gość”. Wymaganie podania nazwy użytkownika i hasła dostępu, może powodować dodatkowe komplikacje. Udostępnianie zasobów użytkownikowi „Gość” jest mało bezpieczne, ale za to najłatwiejsze i sprawiające najmniej problemów.

Udostępnianie zasobów w systemie operacyjnym Ubuntu

Udostępnianie zasobów jest tak samo proste, jak w pozostałych systemach operacyjnych. Aby udostępnić katalog należy kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać „Właściwości”, następnie należy przejść do zakładki „Udostępnianie” i zaznaczyć „Udostępnienie tego katalogu”. Jeśli robimy to po raz pierwszy, zostaniemy poproszeni o doinstalowanie dodatkowych komponentów systemu. Na szczęście wszystko robione jest automatycznie, musimy tylko zatwierdzić operację klikając na „Zainstaluj usługę”, następnie „Zainstaluj”, podać hasło administratora oraz zatwierdzić klikając „Uwierzytelnij”.Jeśli pojawi się dodatkowe okienko z prośbą o instalacje dodatkowego pakietu , klikamy „Zainstaluj”. Po doinstalowaniu wszystkich niezbędnych dodatków zostaniemy poproszeni o uruchomienie sesji ponownie. Oczywiście wyskoczy dodatkowe okienko, gdzie klikamy „Uruchom sesję ponownie”. Na koniec musimy jeszcze zezwolić, bądź nie zezwolić na zapisywanie i usuwanie plików w tym katalogu, oraz, co najważniejsze zaznaczyć „Dostęp dla gości(dla osób bez konta użytkownika”. Dzięki temu, do przeglądania zasobów nie będzie potrzebne konto użytkownika w tym systemie, ale dostęp do katalogu będą mieli wszyscy, którzy mają dostęp do sieci lokalnej. Klikamy „Utwórz udział” i możemy się cieszyć udostępnionymi zasobami z innego komputera w sieci lokalnej.

Samouczek wideo

Zamieszczam tutaj dwa filmiki, na których pokazuję, jak zrobić to, co opisałem powyżej.

Sieć w systemie Ubuntu

Unable to display content. Adobe Flash is required.

Udostępnianie zasobów w systemie operacyjnym Ubuntu

Unable to display content. Adobe Flash is required.

Problemy?

Jeżeli macie z konfiguracją jakieś problemy, to opiszcie je w komentarzu, a ja postaram się Wam pomóc!

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus