Jak uruchomić Androida na komputerze?

Przemysław Świderski 2013-08-02

Wielu z Nas korzysta z urządzeń mobilnych: smartfonów, tabletów. Znaczna część tego typu sprzętu działa pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android. System Android jest oparty o jądro Linuksa i maszynę wirtualną Dalvik. Jest oprogramowaniem dostępnym na otwartej licencji. Ogromną zaletą Androida jest różnorodność i dostępność wszelkiego rodzaju aplikacji i gier.

Niestety jedną z większych wad urządzeń z tym systemem jest brak aktualizacji wprowadzających nowszą wersję systemu. Ze względu na otwartą licencję na której wydawany jest ten system powstało wiele jego modów i przeróbek – chociażby popularny „CyanogenMod” umożliwiający cieszenie się nowszą wersją systemu na urządzeniach, które nie mają już aktualizacji ze strony producenta.

Android x86

Dzisiaj chciałbym się zająć innym ciekawym projektem bazującym na systemie od Google'a. Chodzi tutaj oczywiście o port Androida na architekturę x86. Głównym celem tego projektu jest umożliwienie korzystania z systemu Android na komputerze PC, Netbooku wyposażonym w procesor w architekturze x86 (AMD lub Intel). Jest to z pewnością świetne rozwiązanie dla ludzi chcących zobaczyć, co prezentuje nowsza wersja ich ulubionego systemu, a także świetna okazja do przetestowania tysięcy gier i aplikacji ze sklepu „Google Play”. Na oficjalnej stronie projektu  znajdują się gotowe do pobrania obrazy różnych wersji systemu Android. Znaczna część z tych obrazów ma status RC, bądź development preview – mimo tego wszystkie wersje całkiem dobrze się sprawują.

Zatem do dzieła!

Do testów wybrałem najnowszy obraz systemu w wersji 4.3. Obraz w formacie .iso ma pojemność zaledwie 199 MB. Do wyboru są dwie możliwości

  • nagranie obrazu na płytę i uruchomienie z niej komputera
  • utworzenie maszyny wirtualnej

Osobiście w ramach testów wybieram maszynę wirtualną "Virtualbox".

Tworzenie maszyny wirtualnej

Ze strony projektu pobieramy najnowszą wersję programu do wirtualizacji "Virtualbox" i instalujemy. Poniżej znajdziecie filmik prezentujący proces tworzenia nowej maszyny wirtualnej w programie "Virtualbox". Przy pierwszym uruchomieniu nowo utworzonej maszyny zostaniemy poproszeni o wybór medium instalacyjnego - wskazujemy wcześniej pobrany obraz płyty w formacie .iso. Pobierz plik w formacie: OGG

Użytkowanie

Możemy już do woli korzystać z Androida na naszym PC. Po uruchomieniu komputera, bądź maszyny wirtualnej naszym oczom ukazuje się ekran startowy. Widoczne jest kilka opcji do wyboru:

  • "Live CD – Run Android-x86 without installation" – uruchamia system z płyty bez instalacji
  • "Live CD – VESA mode" – uruchamia system z płyty bez instalacji, należy wybrać przy problemach z wyświetlaniem grafiki
  • "Live CD – Debug mode"
  • "Installation – Install Android-x86 to harddisk" - uruchamia instalator systemu

android_x86_8 Jeśli uruchomimy Android_x86 z płyty w trybie Live CD to wszelkie ustawienia i zainstalowane aplikacje nie zostaną zapisane po ponownym uruchomieniu. Tryb Live CD służy jedynie do „obejrzenia” systemu przez instalacją. Warto podczas pierwszego uruchomienia systemu dodać swoje konto Google. Jeśli takiego nie posiadamy to dobrze jest je utworzyć. Dzięki temu, będziemy mieć dostęp do ogromnych zasobów gier i aplikacji ze sklepu "Google Play".

Instalacja

Zanim przystąpimy do instalacji systemu na dysku warto wiedzieć kilka rzeczy. Instalator systemu Android_x86 korzysta z uniksowego programu "cfdisk" do partycjonowania dysku. Na potrzeby instalacji musimy utworzyć dwie partycje:

  • partycja systemowa (type 83 Linux)
  • partycja wymiany (type 82 Linux / Solaris Swap)

W następnym kroku instalatora "partycję systemową" należy sformatować systemem plików "ext3". Więcej szczegółów znajduje się w filmiku z instalacji poniżej. Pobierz plik w formacie: OGG

Pierwsze uruchomienie

Podczas pierwszego uruchomienia systemu warto dodać swoje konto Google - pozwoli to na korzystanie z usług Google, a w szczególności sklepu "Google Play". W razie problemów z kursorem w maszynie wirtualnej należy włączyć w oknie maszyny opcję "Disable mouse integration". Więcej szczegółów w filmiku poniżej. Pobierz plik w formacie: OGG

 Wrażenia

Użytkowanie Androida na zwykłym PC za pomocą myszki i klawiatury do najłatwiejszych nie należy. Wiele aplikacji, a szczególnie gier nie może być w ten sposób obsługiwana. Tego problemu nie będą mieć posiadacze laptopów i komputerów w dotykowym ekranem. Jeżeli zdecydowaliśmy się na uruchomienie Android_x86 w maszynie wirtualnej może pojawić się problem z „niewidzialnym” kursorem myszy. W takim przypadku korzystanie z systemu jest co najmniej niewygodne. Jeśli taki problem się pojawi może pomóc włączenie opcji "Disable mouse integration" w oknie maszyny wirtualnej. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest jego wydajność – na standardowym komputerze PC działa nieporównywalnie lepiej od większości popularnych systemów operacyjnym. Dzięki temu może służyć do reanimacji starszego sprzętu chociażby w roli Media Center.

Podsumowanie

Android_x86 jest ciekawym rozwiązaniem dla ludzi chcących być na bieżąco z aktualnym rozwojem tego systemu i nie koniecznie chcących, co pół roku kupować nowy smartfon, tablet. Większość funkcji działa prawidłowo, a dzięki możliwości korzystania z "Google Play" możemy zapoznać się z aplikacjami, które nie chcą działać na naszym smartfonie. Zapraszam do podzielenia się swoimi wrażeniami z użytkowania.

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus