Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

2021-10-05

Powstanie internetu to niewątpliwie jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń, jakie spotkało ludzkość. Dzięki sieci możemy komunikować się z bliskimi oddalonymi od nas o tysiące kilometrów, czytać interesujące artykuły, uczyć się na odległość przeróżnych rzeczy, być na bieżąco z wiadomościami ze świata, a nawet sprawdzić, czy nasz autobus danego dnia jest opóźniony, o ile i z jakiego powodu. Jednak jak ze wszystkim, prócz tych pozytywnych aspektów są także te negatywne, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę, chronić się i być ciągle czujnym. W artykule poruszyliśmy kwestie bezpieczeństwa w internecie, zasad korzystania z sieci i tego jak się chronić przed cyberatakami. Zapraszamy do lektury.

Antywirus i zapora sieciowa

Na pewno już nie raz słyszeliście, że podstawą zabezpieczenia komputera jest posiadanie antywirusa. Jakże nudny frazes, ale wiedzieliście, że nadal spora część użytkowników nie posiada na swoim sprzęcie żadnego oprogramowania blokującego? W dzisiejszych czasach antywirus to podstawa, dlatego do znudzenia będziemy przypominać o konieczności jego posiadania. Obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo darmowych antywirusów i pomimo wszechobecnych haseł "jak darmowe to nic niewarte" to nadal lepsza jakaś ochrona niż żadna. Darmowe narzędzie bez problemu zablokuje popularne wirusy i złośliwe oprogramowanie szpiegujące, które przez przypadek można pobrać wraz z innym programem, który będzie siał spustoszenie wśród plików i ważnych danych znajdujących się na komputerze.

Zdecydowanie warto jednak inwestować w płatne antywirusy, zwłaszcza jeżeli przechowujecie na komputerze wrażliwe dane, albo jest to wasze narzędzie pracy. Informacje w sieci są na wagę złota i na pewno prędzej czy później ktoś postanowi je wykraść. Płatne programy blokujące są regularnie aktualizowane i wzbogacane o nowe funkcje, których jedynym zadaniem jest ochrona Waszych danych. Jednak jeżeli nie możecie lub po prostu nie chcecie płacić za antywirusa, to tak jak wspominaliśmy wcześniej - lepiej mieć darmowe oprogramowanie niż żadne.

Spora część użytkowników zapomina także o zaporze sieciowej. Na nowych sprzętach jest ona automatycznie aktywna i nie musicie się niczym martwić, ale spora część internautów dla własnej wygody ją wyłącza - nie róbcie tego! Jest to pierwsza linia obrony pozwalająca na bezpieczne korzystanie z urządzenia. Jeżeli komputer blokuje dostęp do jakiegoś programu i nieustannie starszy czerwonymi komunikatami, to tylko dla Waszego bezpieczeństwa.

Hasła

To również kolejne ze stwierdzeń, jakie wciąż się powtarza "pamiętaj, żeby ustawić skomplikowane hasło". Jednak co to znaczy? Hasła powinny być rozbudowane, zawierać znaki specjalne, małe oraz duże litery. Wiemy, że może to być uciążliwe, zwłaszcza podczas rejestracji konta na stronie, gdy ta ciągle blokuje nam możliwość przejścia do dalszych etapów, jednak pomimo irytacji warto mieć na uwadze, że to tylko po to, by zapewnić Wam bezpieczne korzystanie ze strony. Jeżeli nie jesteście pewni czy wybrane przez Was hasło jest wystarczająco silne, to większość stron już podczas samego procesu rejestracji wyświetla komunikat o jego poziomie bezpieczeństwa. Czerwony znacznik informuje o tym, że hasło jest słabe i można je szybko złamać, pomarańczowy o umiarkowanym stopniu bezpieczeństwa, natomiast zielone świadczy, że jesteście dobrze chronieni.

Kolejny aspekt to różnorodność haseł. Tak, niestety wszystkie hasła należy różnicować pod względem słowa kluczowego jak i zawartych znaków specjalnych. Służy to zwiększeniu bezpieczeństwa kont i eliminacji potencjalnego zagrożenia w postaci włamywania się np. na social media. Tylko pomyślcie - jeżeli włamywacz pozyska dostęp do kodu, którego używacie na różnych stronach, to praktycznie wszystkie Wasze dane ma już w garści. W takim razie jak zapamiętać wszystkie dane, skoro tyle stron wymaga podania informacji potrzebnych do zalogowania? Jeżeli posiadacie komputer, z którego korzystacie tylko Wy, to spokojnie możecie skorzystać z menagera haseł. Program za waszym pozwoleniem zapamięta podany ciąg znaków i już nie będziecie musieli się martwić ponownym wprowadzaniem danych. Jest to bardzo przydane, m.in. w kontekście popularnych ostatnio kradzieży z kont bankowych. Na pewno słyszeliście o podejrzanych linkach przekierowujących do rzekomych płatności, które łudząco przypominają stronę, jakiej zazwyczaj używacie do transakcji online. Jeżeli nie jest się uważnym to bardzo łatwo wpaść w taką pułapkę, ale w przypadku korzystania z menegara haseł, program uzupełni podane pola jeżeli strona jest prawdziwa. W przypadku sprytnej imitacji podesłanej przez hackera nie wyświetli się żaden komunikat o zapamiętanych danych, co będzie stanowiło pierwszy poważny sygnał, że coś jest nie tak, a linki to prawdopodobnie fake. To pozwoli Wam uniknąć strat finansowych i jakby nie patrzeć moralnych.

Dodatkowym narzędziem, z którego możecie skorzystać do zapamiętywania ważnych informacji, są programy przechowujące. Przykładem może być KeePass, jest to jedno z najpopularniejszych oprogramowań, które zapamięta Wasze hasło wraz z loginem do danej strony. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć wszystkie dane zgromadzone w jednym miejscu.

Jak dbać o bezpieczeństwo poczty e-mail

Tak jak pisaliśmy wyżej - hasła, hasła i jeszcze raz hasła. Zróżnicowane, ze znakami specjalnymi, składające się z dużych i małych liter. Jest to ważne, bo często na poczcie przechowujemy nie tylko korespondencję służbową, ale też wszelkie dane i hasła pozostałe po rejestracji. Na tej stronie możecie sprawdzić, czy wasz mail, czy numer telefonu padł kiedykolwiek celem ataku hakerów, wyniki mogą okazać się przerażające https://haveibeenpwned.com/. Jeżeli zobaczycie niepokojące aktywności, to koniecznie zmieńcie hasło, a następnie zajrzyjcie na konta powiązane z waszym adresem e-mail i na nich też wprowadźcie nowe dane.

Właśnie dlatego, żeby przeciwdziałać wszelkim niechcianym naruszeniom prywatności, dla swoich klientów oferujemy bezpieczny hosting, w tym pocztę, chronioną zarówno antywirusem jak i systemami bezpieczeństwa antymalware - imunify360. Tak zabezpieczona strona daje gwarancję ochrony danych i interesów naszych klientów, jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat jakości naszych usług, odsyłamy tutaj.

Weryfikacja dwuetapowa

To coraz popularniejsza forma bezpiecznego korzystania z konta w sieci. Obecnie różne strony oferują możliwość zabezpieczenia strony poprzez weryfikację dwuetapową, czyli oprócz tradycyjnego hasła wymagają także podania ciągu znaków wysłanego na e-mail czy numer telefonu. Wraz z zastosowaniem tej metody Wasze bezpieczeństwo w internecie rośnie, bo hacker oprócz hasła będzie potrzebował także dostępu do programów pośrednich. Z takiego rozwiązania korzystają duże i rozpoznawalne marki jak np. Steam czy PlayStation Store.

My natomiast polecamy zainteresować się aplikacjami do weryfikacji dwuetapowej. Na rynku znajdziecie ich wiele, a taki niepozorny program pozwala na dodatkowe zabezpieczenie komputera i wszelkich aplikacji. Po ściągnięciu wybranej aplikacji na telefon wystarczy przypisać ją do strony, dla której ma być generowany kod. Gdy chcecie zalogować się na swoje konto, oprócz danych do logowania, zostaniecie także poproszeni o wpisanie liczb, które pojawią się w aplikacji. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest nieustanne zmienianie się kodu, jest on co kilkadziesiąt sekund aktualizowany, co wystarcza na wpisanie ciągu znaków w miejscu logowania. Z takiej funkcji możemy skorzystać m.in. na Facebooku czy Twitchu.

Podstawowe zasady korzystania z internetu

Postanowiliśmy także zebrać kilka podstawowych zasad, które pozwolą Wam lepiej zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

1.  Zwróćcie uwagę, czy witryna, na którą wchodzicie, jest zabezpieczona certyfikatem SSL. Wiele antywirusów automatycznie blokuje dostęp do takiej strony internetowej, lub informuje o potencjalnym zagrożeniu, ale warto ciągle być czujnym. Strona, która dba o bezpieczeństwo Waszych danych, oznaczona jest znakiem kłódki. Ikonę znajdziecie w pasku z adresem witryny.

2.  Skanujcie każdy plik i program, natychmiast po ściągnięto go na komputer, jeszcze przed instalacją. To powoli uniknąć nieprzyjemności związanych z uciążliwym usuwaniem wirusa z czeluści Waszych danych.

3.  Nie wchodźcie w podejrzane linki, zarówno te, które znajdziecie na internetowych stronach lub w skrzynkach mailowych od nieznanych odbiorców. Często takie wiadomości przepełnione są błędami, niepoprawną polszczyzną lub nie zawierają polskich znaków.

4.  Unikajcie korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, korzystajcie tylko z własnego transferu danych, połączenie z siecią publiczną otwiera Was na wszelkie cyberataki. Jeżeli już musicie skorzystać z sieci Wi-Fi, której nie znacie, to nigdy nie korzystajcie z aplikacji, na której musicie podać dane, bo hacker z łatwością może je przechwycić i wykorzystać do własnych celów przejmując konto. 

5.  DuckDuckGo to wyszukiwarka internetowa, która cechuje się wysokim bezpieczeństwem użytkowania, lepiej chroni niż popularne Google, jednak jej minusem jest brak precyzyjności w wynikach wyszukiwania, jednak warto pamiętać, że w razie szczególnych sytuacji istnieje bezpieczniejsza alternatywa. 

6.  VPN, czyli Virtual Private Network pozwoli na bezpieczne przesyłanie danych bez pokazywania lokalizacji.

7.  Bezpieczeństwo w sieci także zależy od Was i tego, w jaki sposób komunikujecie się z osobą poznaną w sieci - nigdy nie ufajcie w pełni wszelkim sprzedawcą internetowym lub osobom, z którymi chcecie się wymienić towarem, zasada ograniczonego zaufania ponad wszystko.

8.  Jeżeli coś w internecie wygląda zbyt pięknie, żeby było prawdziwe, to prawdopodobnie takie nie jest!

 

 

 

Darmowe certyfikaty SSL w Kylos

Wszyscy nas Klienci mają możliwość instalacji darmowych certyfikatów.

Zapytaj nas jak możesz to zrobić.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

Zapytaj o więcej

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus