Napisała do niego firma zajmująca się ochroną praw konsumenta i poinformowała go, że w regulaminie jego sklepu zawarte są klauzule niedozwolone. Firma napisał mu, że do sądu XXX wpłynęło 5 pozwów przeciwko jego osobie. W wiadomości, jaką dostał dodano, że organizacja może wycofać pozwy za opłatą 400 zł plus VAT za jeden, czyli łącznie za 2000 tysiące złotych. Co więcej, nadawca zaoferował też, że pomoże w poprawieniu tego regulaminu, tak by nie łamał ustawy o ochronie konkurencji i konsumenta.
Pismo, które otrzymał, informowało też, że w przypadku procesu i przegranej pozwany będzie musiał nie tylko zapłacić ustawową karę, ponieść koszty sądowe oraz… zapłacić pozywającej go firmie koszty procesu, które ona poniosła! Poszperałem trochę w sieci na ten temat i dotarłem do bardzo niepokojących danych. W całej Polsce w ubiegłym roku do sądów wpłynęło około 4000 tysięcy wniosków przeciwko e-sklepom, a w samej Warszawie odbyło się 800 rozpraw. Dlatego postanowiłem poruszyć ten temat na blogu.
Przypadków zamieszczania klauzul niedozwolonych nadal jest bardzo wiele, a najczęściej wynikają one nie z pazerności i nieuczciwości sklepów, tylko z lenistwa, niewiedzy i skąpstwa. Początkujący e-biznesmeni często kopiują regulaminy z innych sklepów i zmieniają w nim tylko niektóre dane. Osoba, która umieściła na forum opis swojej sytuacji sama przyznała, że swój regulamin ściągnęła z sieci.
Poniżej przedstawiam Wam listę kilkunastu, najczęściej spotykanych klauzul niedozwolonych. Lepiej sprawdźcie, czy któraś z nich nie występuje w regulaminie Waszego sklepu zanim zgłosi się do Was firma „dbająca” o interes klientów, a w szczególności swój portfel.
Klauzul niedozwolonych jest obecnie 3600 i z każdym dniem ich przybywa. Aktualny rejestr można znaleźć tutaj. Pamiętajcie, że lepiej wydać jednorazowo kilkaset złotych na prawnika, który przygotuje regulamin i weźmie za niego odpowiedzialność, niż kopiować go z sieci i nie mieć pewności, że pewnego dnia nie przyjdzie do nas pismo z firmy "dbającej" o bezpieczeństwo klientów. Aktualizacja: W ubiegłym roku [2013] do sądów wpłynęło ponad 30 tysięcy pozwów dotyczących klauzul niedozwolonych.
Przeglądając różne strony, ciągle natrafiam na witryny pozbawione celu. Zanim zaczniesz zastanawiać się nad wyborem CMS i skórki, pomyśl jakie założenia ma spełniać Twoja strona. Ważne jest, aby Twoja witryna realizowała mierzalne cele.
Czytaj więcejCzym jest Google AdWords, jak działa, jakie są jego zalety i koszty? Tego i jeszcze kilku pożytecznych informacji dowiesz się z mojego wpisu!
Czytaj więcejZałożenie strony www to bułka z masłem? Nie! Dlatego przygotowałem dla Was listę najczęściej popełnianych przy zakładaniu strony Internetowej błędów.
Czytaj więcej