Darmowe narzędzia przydatne w biznesie.

Marcin Golis 2014-03-12

Prowadzenie firmy nie jest tanie. Nawet mimo odliczenia vat-u zakup wszystkich programów i aplikacji niezbędnych do sprawnego działania jest sporym wydatkiem. Ale można zminimalizować te koszta dzięki stosowaniu darmowych wersji płatnych aplikacji (pakiet biurowy Google) bądź oprogramowania open source. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Edytory tekstu

Zaczniemy od edytorów tekstu. Z naszej strony polecamy Wam 3 alternatywy dla Microsoft Office`a:

  • Open Office - jedna z najpopularniejszych alternatyw dla MS Office. Darmowa, oferująca w pakiecie edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji, edytor graficzny oraz dwa bardziej zaawansowane narzędzia: Base - program do tworzenia baz danych oraz Math, program do tworzenia wzorów matematycznych. Jest cały czas rozwijany i ulepszany przez Apache Softwere Foundation, która zajmuje się nim od 2011 roku. Co warte wspomnienia, format Open Document jest zalecany przez Komisję Europejską jako standard do stosowania w administracji biurowej i biznesie.
  • Libre Office - obecnie najbardziej znany konkurent Open Office`a. Posiada identyczne funkcjonalności jak wspomniany wcześniej Open Office, a różni się od niego w niewielkim stopniu interfejsem. Nazwy narzędzi, które dostajemy w pakiecie są nawet takie same jak w OO. Oczywiście obydwa powyższe programy oferują pełną kompatybilność z formatem dokumentów Microsoft.
  • Google Docs - jeżeli macie konto Google to macie dostęp do Google Docs. Ten dostępny w chmurze pakiet biurowy od Google jest ciekawą alternatywą dla standardowych rozwiązań. Duża funkcjonalność, dostęp do dokumentów z każdego urządzenia i miejsca na świecie (o ile jest tam Internet)... lista zalet jest naprawdę długa.  Niestety, jeżeli będziemy chcieli wydrukować dokument przygotowany w tej aplikacji, to na kartce zostanie dodany znacznik informujący o tym, że korzystaliśmy z dokumentów Google. Coś za coś.

Poczta elektroniczna

Moim zdaniem najlepszym klientem pocztowym jest Mozilla Thunderbird. Lekki, szybki i posiadający mnóstwo przydatnych funkcjonalności. Wśród nich, moim zdaniem, najprzydatniejszą jest Czat, dzięki któremu możemy wykorzystać Thunderbirda nie tylko jako klienta poczty, ale również na przykład klienta Gadu Gadu.

Zarządzanie projektami

Żadna działalność nie może być efektywnie prowadzona bez sprawnego zarządzania projektami. Co my Wam polecamy? Kompilację 3 narzędzi: Workflowy, Ganterra i Kalendarza Google. Dzięki połączeniu tych 3 aplikacji powinniście w sprawny i wydajny sposób pilotować i realizować wszystkie zadania.

Edycja foto i video

Często trzeba szybko obrobić jakieś zdjęcie bądź zmontować krótki materiał video. Z czego skorzystać, jeżeli nie możemy pozwolić sobie na pakiet Adobe? Warte polecenia są dwa narzędzia:

  • GIMP - darmowy edytor grafiki, oferujący możliwość pracy na warstwach, nie ustępujący wiele Photoshopowi.
  • VirtualDub - ascetyczny wygląd i ogromne możliwości. Jest to darmowy, ale bardzo rozbudowany program do liniowej obróbki i montażu video.

CRM

Zapomniałeś skontaktować się z klientem, przez co koło nosa przeszła Ci spora suma? To znak, że potrzebujesz systemu CRM do zarządzania relacjami z klientem. My polecamy Wam aplikację CRM EPESI, w pełni darmową i bardzo rozbudowaną. Dzięki niej już nigdy nie zapomnicie wykonać ważnego telefonu, a kontakty z klientami będą przebiegały sprawnie. O EPESI wspominaliśmy już w jednym z poprzednich wpisów, można ją zainstalować na serwerze Kylos poprzez Softaculousa. To by było na tyle, powyżej przedstawiliśmy Wam darmowe aplikacje, które usprawnią prowadzenie biznesu nie tylko w sieci. Jeżeli korzystacie z innych ciekawych rozwiązań, napiszcie nam o nich!

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus