Sklep na WordPress z WooCommerce - jak stworzyć i dlaczego warto?

2022-05-22

Popularność systemu WordPress ciągle rośnie. To tani, szybki i prosty w obsłudze system CMS, na którym z powodzeniem uruchomisz swój własny sklep internetowy. Wielu mylnie uważa, że jest darmowy – natomiast bezpłatne jest jedynie stworzenie sklepu. Na czym polega fenomen WordPress, a właściwie wtyczki WooCommerce? Jak zbudować własny sklep? I w końcu – czy każdemu się to opłaca?

Jak stworzyć sklep internetowy WordPress? - podstawy

Sklep internetowy WordPress to po prostu sklep utworzony w ramach instalacji wtyczki WooCommerce do WordPress. Bez niego zapomnij o postawieniu nawet prostego sklepu.

WordPress możesz zainstalować samemu lub też z pomocą Agencji bądź freelancera. To co będzie odróżniać wszystkie trzy opcje to koszty. Własnoręcznie instalacje przeprowadzisz za darmo, za usługę będziesz już musiał zapłacić. Możesz również skorzystać z opcji autoinstalacji, tj. instalacji dostępnej w ramach wykupionego hostingu do sklepu - w Kylos.pl pakiety hostingu WordPress mają takie rozwiązanie. Wówczas wystarczy „przeklikać” instalator, aby WordPress został zainstalowany. Ten trzeci przypadek nie wymaga dużej wiedzy technicznej i istnieje niewielkie ryzyko, że podczas instalacji coś się zepsuje.

Sam WordPress to jednak za mało. Teraz potrzebujesz wtyczki WooCommerce, która umożliwi Ci postawienie sklepu. W panelu bocznym systemu znajdź „Wtyczki”, a następnie kliknij „Dodaj nową” i wpisz WooCommerce. Zainstaluj wtyczkę i włącz ją. Powinien uruchomić się ekran konfiguracji.

„Możesz uruchomić sklep internetowy na własnej stronie, która działa w oparciu o system WordPress”

Jak skonfigurować Woocommerce pod sklep internetowy?

Od ustawień w konfiguratorze WooCommerce zależy, jak będzie wyglądał Twój sklep. Oczywiście wszystkie ustawienia możesz potem zmienić i dostosować do działania sklepu. Nie ma tu żadnych ograniczeń. WooCommerce to oprogramowanie open-source, co oznacza że jest darmowe, a jego możliwości są praktycznie nieograniczone.

Jakich informacji potrzebujesz, aby uruchomić sklep?

 1. Adres i branża prowadzonej działalności

  W pierwszym okienku kreator zapyta Cię o fizyczny adres Twojej firmy. W kolejnym będziesz musiał wybrać branżę. O ile to pierwsze ma duże znaczenie, to branże podaje się jedynie do celów statystycznych – nie wpływa ona na ustawienia sklepu, dostępność wtyczek czy wygląd sklepu.

 2. Rodzaje i ilość wyświetlanych produktów

  W sklepie internetowym opartym na WordPress możesz sprzedawać różne rodzaje produktów. Dwa podstawowe typy są darmowe i zaliczają się do nich produkty fizyczne oraz do pobrania. Inne, takie jak np. rezerwacje są dostępne dopiero po wykupieniu ich za określoną opłatą. Należy również ustawić ilość wyświetlanych produktów na jednej stronie.

  O kosztach stworzenia i utrzymania sklepu WooCommerce opowiemy nieco szerzej w dalszej części artykułu.


 3. Wygląd sklepu

  Kolejnym elementem kreatora będzie wybór motywu. Domyślnie ustawiony jest już motyw, ale możesz go zmienić na dowolny – bezpłatny lub płatny – w zależności od Twoich preferencji oraz kosztów, które chcesz ponieść. Za płatne motywy trzeba zapłacić czasem nawet kilkaset złotych. Warto tu wspomnieć, że w ramach niektórych motywów dostępne są wtyczki, które w innych należy osobno dokupić czy zainstalować.


 4. Dodawanie produktów i klasy podatku

  W przypadku nowych sklepów dobrze jest dodawać produkty ręcznie. Daje to nam pełną kontrolę nad podawanymi informacjami oraz redukcję błędów. System umożliwia jednak import oraz migracje produktów, np. z innego systemu.

  Na karcie produktu w WooCommerce ustawisz:
  1. nazwę produktu;
  2. krótki opis produktu widoczny na sklepie;
  3. zdjęcie główne oraz galerię związaną z produktem;
  4. rodzaj produktu, który sprzedajesz (od tego zależeć będą kolejne kroki widoczne dla klienta, np. brak możliwości wysyłki przy produkcie wirtualnym)’
  5. wysokość podatku.


   Klasy podatkowe określisz w oddzielnej sekcji w WordPress. Możesz tam dodawać dowolną liczbę klas, a następnie przyporządkowywać je do konkretnych produktów dostępnych w sklepie.

 5. Płatności

  Ostatnim ustawieniem będą rodzaje płatności. W wersji darmowej mamy do wyboru płatność gotówkową, zwykłym przelewem lub przez Paypal. Dostępne jest również PayU, ale wymaga ono już aktywacji ze strony firmy zewnętrznej, która jest płatna.

Sklep na WooCommerce - koszty

Zacznijmy od tego, że utworzenie sklepu na WordPress jest całkowicie darmowe. Wszystko dzięki temu, że jest to rozwiązanie open source. Jednak utrzymanie i regularne prowadzenie sklepu internetowego wiąże się już z konkretnymi kosztami.

Minimum kosztów, które musisz ponieść to koszty:
• związane z wykupem domeny i jej utrzymaniem (zwykle ponoszone raz w roku);
• hosting dla sklepu (im lepszy hosting, tym lepiej).

Na rynku dostępne są też oferty darmowych hostingów, jednak nie powinni z nich korzystać właściciele sklepów internetowych. Taki hosting pozwala na założenie mikro strony internetowej, np. Internetowego portfolio.

Dodatkowo, jeśli chcesz aby Twój sklep był bardziej funkcjonalny i wyglądał inaczej niż wszystkie sklepy, powinieneś dodać do niego odpowiednie wtyczki oraz wybrać oryginalny motyw.

Płatne pluginy do WooCommerce zawierają np.:

 • możliwość automatycznego wystawiania faktur;
 • lepsze zabezpieczenia sklepu przed spamem i włamaniami na stronę;
 • integracje z zewnętrznymi systemami, np. gdy równolegle prowadzisz sprzedaż na Allegro.

Istotna będzie również instalacja certyfikatu SSL – i to również może Cię kosztować. Certyfikat SSL odpowiada za bezpieczeństwo przesyłania danych, a tych na sklepie internetowym nie brakuje.

Ostatecznie, w zależności od rodzaju sklepu i jego wielkości, koszty mogą wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych rocznie.

Sklep na WooCommerce – czy warto?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakich funkcjonalności potrzebujesz na swoim sklepie oraz ile produktów zamierzasz na nim sprzedawać. Jeśli nie jesteś pewien, który wybór jest odpowiedni, skonsultuj się ze specjalistami, np. agencją czy freelancerem. Oni dobiorą dla Ciebie optymalne rozwiązanie.
Oprócz sklepu internetowego na WordPress masz możliwość wykupienia abonamentu w profesjonalnych platformach sprzedażowych, takich jak PrestaShop czy Magento.


W tym miejscu pokażemy Ci szereg zalet sklepu postawionego na WordPress:

 • jest to względnie tanie rozwiązanie z możliwością sprawdzenia kodu źródłowego;
 • WooCommerce posiada niezwykle intuicyjny panel zarządzania, dzięki czemu każdy może nim swobodnie zarządzać bez strachu, że coś się zepsuje (niektóre profesjonalne platformy nie spełniają warunku intuicyjności):
 • szeroki wybór motywów, co oznacza, że Twój sklep może wyglądać oryginalnie niskim kosztem;
 • prosty dostęp do pomocy i olbrzymia społeczność WordPress, dzięki której rozwiążesz praktycznie każdy swój problem ze sklepem;
 • duża ilość wtyczek, która umożliwia dostosowanie funkcjonalności sklepu do upodobań właściciela;
 • wysokie bezpieczeństwo (o ile osoba stawiająca sklep, wie co robi).


Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku dużych sklepów internetowych WordPress nie sprawdzi się już tak dobrze. Może zbytnio obciążać sklep, zwalniać szybkość ładowania się strony, a także powodować wyskakiwanie błędów. Problemem mogą stać się również wtyczki. Instalowanie dużej ilości pluginów przyczynia się do konfliktów między nimi, a w konsekwencji powstania ogólnych problemów ze sklepem.

 

Hosting z dyskami SSD

Szukasz szybkiego hostingu z dyskami SSD? Dobrze trafiłeś.

Pakiety hostingowe Kylos to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie dla Twojej strony.

Darmowy okres próbny pozwoli Ci sprawdzić naszą ofertę, bez ponoszenia kosztów.

 

Sprawdź nas

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus