Czym różni się serwer VPS od serwera dedykowanego?

2021-11-15

Biznes w Internecie niezaprzeczalnie kwitnie, każdego miesiąca swoją działalność rejestruje tysiące nowych przedsiębiorstw. Jeżeli Twoja firma online nieustannie się rozwija, mocy obliczeniowej ciągle mało, a pamięci RAM brak, to prędzej czy później będziesz musiał stanąć przed decyzją - jakim serwerem się zainteresować? Właśnie po to powstał ten artykuł, żeby pokazać Ci możliwe rozwiązania i ułatwić wybór w przyszłości. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat doboru odpowiedniego hostingu, to zapraszamy do lektury.

Serwer VPS

Zacznijmy od krótkiego wstępu i omówienia poszczególnych czynników. Czym zatem są serwery VPS? Pełna nazwa to Virtual Private Server, są one usługą pośrednią, pomiędzy hostingiem współdzielonym, a właśnie serwerem dedykowanym. VPS obraca się wokół wirtualizacji. Fizyczny serwer zostaje podzielony na wirtualne części, tworząc tym samym kilka osobnych środowisk, które posiadają własne zasoby, procesor, czy też pamięć RAM. Oznacza to, że klient, decydując się na serwer VPS współdzieli serwer z innymi użytkownikami, ale przy tym zachowuje niezależność w kwestii zarządzania wykupioną przez niego wirtualną maszyną.

Zalety VPS:

 • dowolność w zarządzaniu wykupioną przestrzenią
 • możliwość modyfikacji oprogramowania
 • konfiguracja wedle potrzeb przedsiębiorstwa
 • instalacja własnych aplikacji, a także ich usuwanie
 • niezależność sprzętu
 • korzystna cena względem oferowanych możliwości
 • bezpieczeństwo - w przypadku awarii serwera, wirtualna maszyna zostaje skopiowana i przeniesiona na inne urządzenie
 • odpowiedzialność za prawidłowe działanie serwera spoczywa na usługodawcy - nie musisz się martwić o wszelkie działania naprawcze czy konserwacyjne

 

Wady VPS:

 • współdzielenie serwera z innymi użytkownikami
 • administracja we własnym zakresie
 • obsługa techniczna we własnym zakresie
 • mniejsza wydajność w porównaniu do serwerów dedykowanych
 • w przypadku przekroczenia wykupionych zasobów strona może przestać działać

 

W Kylos oferujemy pełną możliwość konfiguracji pakietu VPS, wedle potrzeb klientów. Naszą ofertę możesz sprawdzić tutaj.

Serwer VPS jest więc dobrym rozwiązaniem dla bardziej wymagających stron internetowych. Jeśli posiadasz sklep internetowy, stronę www, którą odwiedza tysiące użytkowników dziennie, lub chcesz prowadzić serwer poczty to VPS jest rozwiązaniem dla Ciebie.

Serwer dedykowany

Serwery dedykowane przeznaczone są dla najbardziej wymagających użytkowników. Są to fizyczne maszyny, do których klient wykupuje pełen dostęp - cały serwer przeznaczony jest na realizowanie tylko jego potrzeb, dzięki czemu może on dowolnie korzystać z maksymalnej ilości zasobów sprzętowych. Serwer dedykowany cechuje się dużą przestrzenią dyskową i pamięcią operacyjną. Usługa ta gwarantuje pełną niezależność, pełną kontrolę oraz elastyczność w konfiguracji sprzętu. Zarówno system operacyjny oraz wszelkie zamówione usługi są od podstaw konfigurowane, zgodnie ze specjalistycznymi wymaganiami klienta.

Zalety serwera dedykowanego:

 • dostęp do dużych zasobów sprzętu - cały serwer dla jednego klienta
 • możliwość dostosowania parametrów do szczególnych wymagań
 • możliwość zmiany systemu operacyjnego
 • własna konfiguracja
 • najwyższy poziom bezpieczeństwa
 • bardzo wysoka wydajność

 

Wady serwera dedykowanego:

 • znajomość obsługi sprzętu na bardzo wysokim poziomie
 • odpowiedzialność za sprzęt spoczywa na jego użytkowniku
 • monitorowanie, naprawa i konserwacja we własnym zakresie
 • niedostępność usługi w przypadku awarii sprzętu
 • ograniczone możliwości rozbudowy
 • dużo wyższa cena, adekwatna do oferowanych możliwości

 

W Kylos oferujemy szeroką ofertę różnych pakietów serwerów dedykowanych. Możesz wybierać pomiędzy linią z procesorami AMD jak i Intel. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Serwer dedykowany to idealne rozwiązanie dla profesjonalnych użytkowników, których złożone strony www generują bardzo duży ruch w sieci. Mowa tutaj zarówno o osobach prywatnych jak i firmach, które oferują usługi internetowe jak radia czy telewizja internetowa. Serwer ten, ze względu na możliwość modyfikacji, idealnie sprawdzi się dla wszelkich użytkowników o nietypowych potrzebach.

Serwery dedykowane, a serwery VPS

Skoro podstawy mamy już za sobą pora na ostateczne pytanie - to czym różni się serwer dedykowany od VPS i co wybrać? Główna różnica to dostępność zasobów. W przypadku hostingu wirtualnego, pomimo korzystnych warunków nadal moc obliczeniową musisz dzielić z innymi użytkownikami sprzętu, gdy limit wykupionych zasobów zostanie przekroczony, strona może przestać działać. W przypadku opcji dedykowanej nie ma takiego problemu, cała maszyna jest wyłącznie do twojej dyspozycji, tym samym masz większą kontrolę nad jej zasobami.

Kolejnym aspektem jest specjalistyczna wiedza i samodzielne zarządzanie serwerem. VPS zrzuca ten ciężar z Twoich barków, gdyż wystarczy podstawowa obsługa techniczna i znajomość administracji. Mniej skomplikowane zarządzanie komputerem sprawia, że możesz skupić się na realizowaniu celów przedsiębiorstwa. Natomiast serwer dedykowany wymaga wysokich umiejętności w zakresie obsługi, monitorowaniu oraz naprawie sprzętu.

Następna znacząca różnica to cena. Nie da się ukryć, że koszty utrzymania serwera dedykowanego są o wiele wyższe, jednak należy pamiętać, że wiąże się to z większymi możliwościami personalizacji oraz konfiguracji, dostosowanymi wedle indywidualnych wymagań użytkownika.

Serwer wirtualny (VPS) to idealne rozwiązanie dla średnich i dużych sklepów oraz stron www odwiedzanych przez kilkanaście tysięcy użytkowników dziennie. VPS sprawdzi się także do prowadzenia stron klientów, testowania przez deweloperów własnego oprogramowania, czy aplikacji webowych. Natomiast serwery dedykowane będą idealne dla dużych firm i przedsiębiorstw, generujących ogromny ruch sieciowy. Duże sklepy, serwery gamingowe, firmy hostingowe czy agencje reklamowe na pewno skorzystają z wyboru opcji dedykowanej.

Wybór serwera powinien być oparty o aktualne potrzeby przedsiębiorstwa. Do czego będzie używany sprzęt, jakie są potrzeby firmy oraz jakie są obecne umiejętności i wiedza pracowników, jeśli chodzi o obsługę serwera. Zdajemy sobie sprawę, że wybór może być trudny, dlatego radzimy wykonać porządny rachunek sumienia przed podjęciem ostatecznej decyzji. W razie wszelkich wątpliwości służymy pomocą, nasi specjaliści doradzą i pomogą dobrać odpowiednią usługę. Można się z nami skontaktować przez formularz na naszej stronie.

Szukasz administratora serwerów?

Nic prostszego.

Sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Pakiety administracji od 150 zł netto. 

Dowiedz się więcej

Mogą Cię również zainteresować

comments powered by Disqus